تولید محلول ضد لغزش توسط محققان ایرانی

محلول ضد لغزش در مکان هایی که سنگ های صیقلی کار شده مورد استفاده قرار می‌گیرد و با افزایش ضریب اصطکاک از لیز خوردن جلوگیری می‌کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری تهران بزرگ؛ برخی از آمارها نشانگر این است که سالانه قریب به ۲۳۵ هزار نفر بالای ۱۵ سال به علت صدمه دیدن در مکان های لغزنده به اورژانس مراجعه می‌کنند که از این تعداد ۱۴ درصد بستری می‌شوند.

محققان مستقر در مرکز رشد پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران برای این معضل محلول ضد لغزش ایستا را تولید کرده‌اند که با افزایش ضریب اصطکاک باعث کاهش احتمال لیز خوردن می‌شود.

به طور کلی محصولات در سه حوزه می‌باشند؛ حوزه اول محصولات ضد لرزش است که اولین و تنها تولید کننده داخلی آن این شرکت است، نوع دوم محصولات حوزه خودرو مثل کارواش و محصولاتی که کلاً برای حوزه خودرو قابل استفاده است و دسته سوم محصولات حوزه شیمیایی الکترونیک است مثل خمیر سیلیکون حرارتی که در کامپیوتر و هر جایی که به نوعی گرمای تولید شده از مدارهای الکتریکی وجود دارد قابل استفاده است.

محققان این شرکت می‌گویند: برندهای معتبر نمونه خارجی داخل بازار نیست و برندهای موجود هم برای متریال داخلی اختصاصی سازی نشده‌اند اما این نمونه تولید شده در داخل بر اساس متریال سنگ و سرامیک داخل بازار ایران می‌باشد که اختصاصی سازی نیز شده است.

این محصول هم کاربرد صنعتی دارد و هم کاربرد خانگی؛ مصارف خانگی مثل آشپزخانه، سرویس بهداشتی، حمام و مصارف صنعتی آن مثل کشتارگاه‌ها، هتل‌ها، استخرها، خانه سالمندان و هر جایی که به طور کلی احتمال لغزندگی وجود دارد

همچنین صحن های بیرونی امکان مذهبی، کریدورهای بیرونی ساختمان ها و هر جایی که سنگ های صیقلی کار شده می‌توان از آن استفاده کرد.

این محلول ضد لغزش دارای گواهی های مختلف از جمله گواهی نانو مقیاس از ستاد نانو و گواهی صنایع پیشرفته از سازمان صنایع و معادن می‌باشد.

کاربری این محلول فوق العاده آسان است، تا یکسال دوام دارد و قیمت آن نیز حدود ۲۵ درصد از نمونه خارجی آن ارزانتر است.

گفتنی است طرح بعدی محلول ضد لغزش برای کف کفش در حال آماده سازی است و به کف کفش اسپری می‌شود و لغزندگی کفش را می‌گیرد و مناسب است برای محیط های لغزنده و همچنین فصل های پاییز و زمستان که بارندگی و برف وجود دارد که استفاده از این محصول در کف کفش لغزندگی را از بین می‌برد.

انتهای پیام/

زمان انتشار: یکشنبه ۷ آذر ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۸:۵۱

شناسه خبر: 100419

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب