گزارش علم وفناوری از مشاهده پشه آئدس

این روزها خبر پیدایش پشه آئدس در استان هرمزگان در رسانه ها زیاد مطرح می شود که در این خبر به عوامل پیدایش و مقابله با آن پرداخته شده است.

به گزارش خبرگزاری علم وفناوری هرمزگان؛ علی رضانیا کارشناس حشرات سازمان حفاظت محیط زیست به خبرنگار علم وفناوری در مورد پشه آئدس و نحوه زاد و ولد آن توضیحاتی داد.
کارشناس حشرات دفتر موزه ملی تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست در مورد پشه آئدس گفت: این پشه در تمام مناطق گرمسیری جهان وجود دارد، که می‌تواند ناقل بیماری‌ها، باکتری‌ها و ویروس‌های گرمسیری به انسان باشد، این پشه سال‌هاست در جنوب ایران وجود دارد، اما عوامل بیماری زا را دارا نیستند و ما نگرانی از این بابت در کشور نداریم.
همه پشه های آئدس خطرناک نیستند
وی افزود: نیش این پشه مانند سایر پشه‌ها است تا وقتی که باکتری و ویروس را حمل نکند، خطرناک نیست البته این پشه‌ها می‌توانند در مناطق مرطوب با آب کم هم تکثیر شوند و نیازمند کنترل است؛ تب دانگ نام یک بیماری  ویروسی است که به دو شکل معمولی و خونریزی‌دهنده بروز می‌کند و به آن تب استخوان شکن هم می‌گویند.
وی گفت: این بیماری توسط پشه‌ای به نام آئدس اجیپتی به انسان منتقل می‌شود. اگرچه این پشه در مناطق استوایی، جنوب شرق آسیا، آمریکای جنوبی و آفریقا دیده می‌شود، ولی می‌تواند توسط مسافران یا حمل و نقل کالا به سایر کشور‌ها هم گسترش یابد.مرحله حاد بیماری همراه با تب و درد عضلانی حدود یک تا دو هفته طول می‌کشد و برای درمان این بیماری مراجعه به مراکز درمانی مجهز الزامی است. باید بیمار به دقت تحت نظر قرار گیرد و در صورت لزوم اکسیژن یا مایعات وریدی برایش تجویز و از مصرف خودسرانه مسکن‌ها خودداری شود، زیرا ممکن است باعث تشدید مشکلات خونریزی شود.
این کارشناس افزود: تنها راه موثر مبارزه با این بیماری مقابله با پشه ناقل آن است؛ لذا بهسازی محیط زیست از طریق جمع آوری زباله‌ها و مکان‌هایی که ممکن است آب باران و آب‌های سطحی در آن‌ها ذخیره شود از اقدامات ضروری است. به طور مثال لاستیک‌های فرسوده اتومبیل که آب باران در آن‌ها جمع می‌شود محل مناسبی برای رشد و تکثیر بچه است. استفاده از اسپری‌ها و ترکیبات دور کننده حشرات در مدت اقامت در کشور‌های آلوده هم می‌تواند در حفظ سلامت آنان موثر باشد؛ هیچگونه واکسنی برای بیماری‌های منتقله توسط پشه آئدس وجود ندارد و نزدیک به ۸۰ درصد از بیماران مبتلا به ویروس تب دنگی هیچ گونه نشانه‌ای نداشته  یا نشانه‌های بسیار خفیفی مانند تب ملایم دارند؛ این بیماری فقط در ۵ درصد بیماران به صورت وخیم بروز می‌کند و علائمی همچون خونریزی معمولاً از بینی و لثه‌ها، بی حالی عمومی و کاهش شدید پلاکت خون ایجاد می‌شود، نشانه‌های این بیماری ۳ تا ۱۴ روز بعد از ورود ویروس به بدن فرد ظاهر می‌شود و بیشتر مواقع نشانه‌ها بین ۴ تا ۷ روز بعد از گذشت آشکار می‌شود. معمولا نشانه‌ها در کودکان مبتلا به ویروس دنگی مشابه سرماخوردگی معمولی یا اسهال و استفراغ است. علائم این بیماری شامل سردرد درد‌های عضلانی، کسالت و بی حالی غیرطبیعی تب  و در برخی موارد خارش و جوش در قسمت‌های مختلف بدن و در صورت شدت بیماری گاهی خونریزی است.
مکان‌های مناسب رشد و تخم گذاری پشه آئدس
به گفته این کارشناس زیست محیطی ، ظروفی که آب در آن‌ها جمع می‌شود مکان مناسبی برای رشد و تخم گذاری پشه است. ظرف آب پرندگان زیر گلدانی، لاستیک‌های بلا استفاده‌ای که در سطح شهر رها شده‌اند و هر ظروفی که حتی به اندازه یک قاشق چای خوری آب در آن جمع شود می‌تواند مکان مناسبی برای رشد پشه باشد.
اقدامات خود مراقبتی که باید در مقابل بیماری تب دانگ انجام و توجه شود به این صورت است؛
_ ظروف زیر گلدان برداشته شود
_آب‌های زیر کولر به صورت روزانه و مرتب خالی شود
_در به منابع ذخیره آب شور در منزل همیشه بسته باشد
_لاستیک‌های فرسوده و مستعمل در محیط خانه وجود نداشته باشد
_ قوطی‌های کنسرو جمع آوری و معدوم شود
_ نصب توری بر روی درب و پنجره‌ها و هواکش ساختمان
_ نظافت و پاکیزه نگه داشتن خانه و پیرامون آن
_خشک کردن سطوح مرگ و آب‌های راکد
_ استفاده از اسپری و مواد دافع حشرات مانند پماد و کرم در مناطقی که پشه وجود دارد
_ پوشیدن لباس‌های ترجیحاً رنگ روشن و آستین دار که اکثریت بدن را بپوشاند
_ استفاده از وسایل حفاظت فردی مانند خوابیدن زیر پشه بند
در صورت بروز هرگونه علائمی در اسرع وقت به نزدیکترین مرکز خدمات جامع سلامت محله زندگی خود مراجعه کنید.
 
همه چیز در مورد پشه ها | پورتال جامع ایران بانو
 
پشه‌ آئدس در بندرعباس رویت شد
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان هم از رویت شدن پشه آئدس در محلات بندرعباس خبرداد و گفت: با پیدا شدن این پشه مردم مراقب باشند.
فاطمه نوروزیان سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: مدت‌هاست در خصوص پشه آئدس در استان جلسات زیادی برگزار شده که اخبار و اطلاع رسانی جلسات از طریق رسانه‌ها منتشر شد، این پشه سال گذشته در بندر لنگه یافت شده و به سرعت اقداماتی برای از بین رفتن آن انجام شد.
وی افزود: در یکی دو روز گذشته نیز این پشه در محلات شهر بندرعباس یافت و سپس توسط همکاران حشره شناس ما صید شد.
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: اما این پشه خطر ویروسی نداشته و تاکنون نیز بیمار مشکوک نداشتیم و نیاز است اقدامات پیشگیرانه هر چه سریعتر توسط شهروندان رعایت شود.
پشه آئدس در بندرعباس رویت شد
 
 
وی تصریح کرد: از جمله اقداماتی که باید انجام شود این است که پشه‌های بالغ باید از بین بروند و تا شعاع یک کیلومتری مکانی که پشه آنجا رویت می‌شود باید ضدعفونی شود.
نوروزیان گفت: یکی از مناطقی که این پشه در آنجا زیست می‌کند بشقاب‌های زیر گلدان و اطراف آن است که آب در آنجا می‌ماند، گیاه بامبو نیز محلی برای رشد این پشه است و نقاطی که آب کولر جمع می‌شود نیز محل دیگری برای رشد و نمو این پشه خطرناک است.
وی ادامه داد: پشه در این محل‌ها می‌تواند تخم ریزی کند به همین دلیل باید در منازل سم پاشی شود.
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: با توجه به اینکه از زمان یافت این پشه تا لحظه اقدام و سم پاشی مدت زمان زیادی نگذشته است باید اطلاع رسانی درستی به هموطنان داشته باشیم از این رو انتظار می‌رود برای سلامت عمومی، رسانه‌ها در کنار دانشگاه علوم پزشکی امر اطلاع رسانی در خصوص سم پاشی مناطق آلوده را انجام دهند.
وی گفت: وزارت بهداشت تعلل در خصوص سم پاشی را جایز ندانست و اعلام کرده باید به سرعت سم پاشی صورت گیرد.
نوروزیان گفت: این سم پاشی به مدت ۱۰ روز انجام می‌شود و امروز نیز مناطقی همچون بلوار مادر کوچه بذرافشان، بلوار مادر- خیابان بن‌بست دهخدا، بلوار مادر - خیابان امیرکبیر (حدفاصل تقاطع بلوار مادر تا خیابان ابن سینا) و بلوار مادر-کوچه گل آرا سم پاشی خانه به خانه انجام می‌شود که امیدواریم شهروندان با ماموران بهداشتی نهایت همکاری را برای رعایت سلامتی خود داشته باشند.
در صورت آلوده شدن به این ویروس، چه درمانی را باید انجام داد؟
 نوروزیان افزود: هیچ درمان خاصی برای تب استخوان شکن وجود ندارد اما کاهش دهنده های تب و مسکن ها می توانند به منظور کنترل علائم درد های ماهیچه ای و تب استفاده شوند؛ بهترین انتخاب برای درمان این علائم استفاده از استامینوفن یا پاراسماتول است؛  دارو های ضد التهابی غیر استروئیدی، مانند ایبوبروفن و آسپرین نباید مصرف شوند، زیرا این دارو ها سبب نازک شدن عروق خونی، و کاهش خون ریزی می شوند.
برای جلوگیری از تب دنگی چه باید کرد؟
همه چیز درباره پشه به مناسبت یک روز جهانی - آفتاب میهن
 
 وی گفت: بهترین راه برای جلوگیری از این بیماری، پیش گیری از نیش زدن پشه های آلوده، به خصوص زمانی است که فرد در منطقه استوایی می باشد.در سال 2019، FDA واکسنی به نام Dengvaxia را برای پیش گیری از بروز بیماری در افراد 9 تا 16 سال که با این ویروس آلوده شدند، را تایید کرد. اما، در حال حاضر هیچ واکسنی برای جلوگیری از ایجاد این بیماری وجود ندارد.
• از مواد دافع پشه، حتی در داخل خانه، استفاده کنید.
• هنگامی که در خارج از منزل هستید، پیراهن های آستین بلند و شلوارهای بلند بپوشید.
• وقتی در داخل خانه هستید، در صورت وجود از تهویه مطبوع استفاده کنید.
• اطمینان حاصل کنید که پنجره ها و درب ایمن و بدون سوراخ هستند. اگر مکان های خواب تهویه هوا ندارند، از پشه بند استفاده کنید.
• بلافاصله پس از نیش زدن، به پزشک مراجعه کنید.
دستور استاندار هرمزگان برای مقابله با پشه آئدس/آغاز سم پاشی کانون های آلوده
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان نیز گفت: استاندار استان دستورات لازم را برای اتخاذ تدابیر پیشگیرانه برای مقابله با پشه آئدس صادر کرده اند.
دستور استاندار هرمزگان برای مقابله با پشه آئدس/آغاز سم پاشی کانون های آلوده
 
علی رئوفی در جلسه فوق العاده کنترل، مراقبت و پیشگیری از گسترش پشه آئدس در سطح استان با اشاره به مشاهده این پشه مخرب در شهر بندرعباس عنوان کرد: آئدس پشه ای بسیار سخت جان است که اقدام به تخم ریزی می کند و با توجه به ماندگاری بالای تخم های پشه آئدس حتی پس از یک سال اگر رطوبت و آب به آنها برسد رشد می کنند و این پشه خون خواری در روز دارد.
وی  خاطرنشان کرد: میزبان پشه مخرب آئدس انسان است و در کانون ها و تجمعات انسانی خطرات بیشتری دارد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان با اشاره به مخاطرات این پشه، تصریح کرد: پشه آئدس عامل انتقال تب دانگی است و این تب همراه با خون ریزی است و مرگ و میر در پی دارد و مخاطرات آن از کرونا نیز بیشتر است.
رئوفی گفت: فرد مبتلا به بیماری پشه آئدس می تواند دیگران را با توجه به قدرت انتقال بیماری آلوده کند.
وی، در همین خصوص افزود: پشه آئدس عامل ایجاد بیماری دیگری است که باعث ضعف عضلانی و زمین گیر شدن افراد مخصوصا در تجمعات انسانی می شود.
 معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان خاطرنشان کرد: پشه آئدس عامل انتقال بیماری زیکا است که در صورت ابتلا مادران باردار اثرات مخربی برای جنین در پی دارد.
رئوفی با اشاره به اهمیت اتخاذ تدابیر پیشگیرانه، تصریح کرد: پشه آئدس از نظر اقتصادی در صورت عدم اتخاذ تدابیر پیشگیرانه آثار مخربی برای استان با توجه به گردشگر پذیر بودن آن دارد و می تواند زمینه ساز مختل شدن فعالیت های اقتصادی در بخش های مختلف شود.
وی با اشاره به اهمیت اطلاع رسانی به مردم در خصوص پشه آئدس، تصریح کرد: دستگاه های اجرایی ذیربط تمام ظرفیت ها را برای اطلاع رسانی و آگاهی بخشی در خصوص پشه آئدس به مردم در دستور کار قرار دهند.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان  گفت: پشه آئدس با توجه به آلودگی کشورهای همسایه از طریق وارداتی که از این کشورها می شود وارد استان شده است.
وی اظهار کرد: با توجه به مشاهده پشه مخرب آئدس در لاستیک ها ،کلیه آپاراتی ها نسبت به اتخاذ تدابیر پیشگیرانه با جمع آوری لاستیک های غیر قابل استفاده و سم پاشی محیط کار اقدام کنند.
 رئوفی با تاکید بر از بین بردن زیستگاه های پشه آئدس، افزود: مکان های که از طرف دانشگاه علوم پزشکی استان به عنوان زیستگاه پشه مخرب آئدس معرفی شود سریعا پاکسازی و سم پاشی شود.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان با اشاره به ضرورت بسیج امکانات برای مقابله با پشه آئدس، خاطر نشان کرد: کلیه دستگاه های اجرایی، نهادها، گروههای مردمی، نیروهای جهادی، هلال احمر، آتش نشانی و نیروهای نظامی که هموار در همه صحنه ها همراه بوده اند با دانشگاه علوم پزشکی استان برای مهار پشه آئدس همکاری و همراهی کنند تا با اتخاذ تدابیر پیشگیرانه از تحمیل هزینه های درمان جلوگیری شود.
رئوفی اضافه کرد: با توجه به اهمیت موضوع استاندار استان دستورات لازم را به فرمانداران و دستگاه های اجرایی ذیربط جهت اتخاذ تدابیر پیشگیرانه مقابله با پشه آئدس صادر کرده اند.
 وی تصریح کرد: رسانه ها از جمله صداوسیما، خبرگزاری ها و فعالان شبکه های اجتماعی با اطلاع رسانی مناسب اهمیت موضوع را به عموم مردم منتقل کنند.
رئوفی افزود: برای مدیریت بیماری پشه آئدس نیازمند همراهی و مشارکت مردمی هستیم و بسیاری از مشکلات و چالش ها با همراهی های مردمی مرتفع شده است.
انتهای پیام/

زمان انتشار: سه شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۵:۰۰

شناسه خبر: 100466

مطالب مرتبط :
۰۲۱۰

گزارش علم وفناوری از وجود پشه آئدس در هرمزگان

نگرانی شهروندان از افزایش پشه آئدس در پی بارندگی های اخیر /تب دنگی یا استخوان شکن در انتظار شهروندان

پس باز بارندگی ده روز گذشته و فراهم شدن شرایطی جهت تخمگذاری و تکثیر انواع حشرات بار دیگر نگرانی شهروندان از وجود پشه آئدس در هرمزگان اوج گرفته است.

۶۵

به مناسبت هفته پژوهش

پوستر نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری هرمزگان رونمایی شد

آیین رونمایی از پوستر نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری هرمزگان با حضور استاندار هرمزگان برگزار شد.

۲۵

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان:

آب راکد مهم‌ترین کانون فعالیت این پشه است

رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: پشه آئدس بیماری جدیدی نیست اما باید در مواجهه با آن فعالانه عمل کنیم تا فرصت برای بروز پیدا نکند.

۲۱

محمد ابراهیم نظری محقق و پژوهشگر:

شناساندن هویت و پیشینیه حوزه سرزمینی به جوانان و نسل های آینده یک وظیفه ملی است

تحقیق و پژوهش در جوامع بشری از ارکان توسعه و رشد محسوب می شود؛ به عبارت دیگر مقوله تحقیق و پژوهش زیر بنا و اساس فعالیت های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی؛ سیاسی؛ مذهبی و ... به شمار می آید.

۳۶۹

گزارش علم وفناوری از معجزه آبخیزداری

راهکارهای آبخیزداری برای جهش تولید در بخش کشاورزی

۳۲

گزارش علم وفناوری از کشت وتوسعه حرا در هرمزگان

مانگروها نگینی سبز برگردن خلیج فارس

عملیات کشت نهال حرا در راستای توسعه جنگل های مانگرو در منطقه گزی شهرستان جاسک، بندرخمیر، میناب وبندرعباس آغاز شد.

۶۵

به مناسبت روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان

زنان را باید شنید

پیدا کردن ردپای خشونت در دنیای امروز کار سختی نیست‌. در دنیایی که دست نحیف کودکانش با تن سرد اسلحه غریبه نیست و جان آدم‌ها در آن بازیچه قرادادها و تفاهم‌نامه‌های سیاسی قدرت طلبان است، خشونت واژه غریبی نیست.

۳۶

پشه خطرناک آئدس در بندرعباس رویت شد

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان از رویت شدن پشه خطرناک آئدس در محلات بندرعباس خبرداد و گفت: پیدا شدن این پشه خطرناک است و مردم مراقب باشند.

۲۵۴

استاندار هرمزگان در نشست کمیته ساماندهی و مدیریت سواحل استان تاکید کرد

ضرورت توجه به معیشت مردم در توسعه سازه ها و تأسیسات دریایی

استاندار هرمزگان گفت: حداکثر تا سه ماه آینده؛ مالکان بنادر مسافری، شیلاتی و گردشگری موظف به رعایت کامل موازین ایمنی تردد و دریانوردی هستند.

ی

بازشناسی شیوع یک بیماری نادر در هند

مقامات هند مرگ ده‌ها شهروند را در ایالت اوتار پرادش در شمال این کشور از ابتدای ماه سپتامبر بر اثر تب دنگی ثبت و یک کمپین گسترده را برای ضدعفونی این منطقه از پشه‌ها آغاز کردند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب