چگونه با احساس ترس از شکست مقابله کنیم؟

ترس از شکست عاملی است که از ما در برابر خطرها محافظت می کند ولی این ترس همیشه ناجی ما نیست، گاها ما را در یک دایره امن نگه می دارد و محدود کننده ما خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری؛

ترس از شکست واکنش دفاعی ذهن است برای محافظت از ما در مقابل تهدیدهای «درک‌ شده». ذهن ما برای محافظت‌ مان از هر تهدید عینی و فیزیکی مانند حیوانات وحشی طراحی شده است. همان کارکردی که در برابر شیر جنگل از ما محافظت می‌کند،‌ هنگام رویارویی با ریسک و خارج‌ شدن از دایره‌ی امن‌ مان واکنش نشان می‌دهد، مانعِ عمل‌ کردن می‌شود و ما را محدود می‌کند. نکته اینجاست که عملکرد مغز ما برای مقابله با تهدید در جداسازی تهدیدهای فیزیکی از تهدیدها و مخاطرات «درک‌ شده» چندان خوب نیست. ترس از شکست واکنشی دفاعی است که همیشه نتایج مثبتی به همراه ندارد! 

ترس از شکست یکی از اصلی‌ ترین موانع موفقیت شما در کار و زندگی است.

ترس از شکست امری رایج در بین بسیاری از مردم در سراسر جهان است و فارغ از سن و سال افراد دارای تاثیرات مثبت و منفی مختلفی است و یکی از تاثیرات مثبت ترس از شکست این است که شما را وادار به ایجاد آمادگی در خود می ‎کند و همچنین به شما این امکان را می‎ دهند که قبل از گرفتن هر تصمیمی به خوبی درمورد آن فکر کنید و عاقلانه‌ ترین تصمیم را بگیرید.

یکی از قابل توجه‌ ترین تاثیرات منفی ترس از شکست این است که شما را از انجام بسیاری از کار‌ها باز می ‎دارد و جلوی آزادی و شجاعت شما را برای ریسک کردن برای رسیدن به موفقیت می‎ گیرد. همه افراد دنیا حتی موفق‌ترین و ثروتمند‌ترین آن‌ها نیز زمانی دچار ترس از عدم موفقیت شده اند.

علائم:
نشانه های این مشکل در همه افراد یکسان نیست. شدت آن نیز از خفیف تا شدید را شامل می شود.

اگر دچار این نوع ترس باشید، ممکن است آن را به شکل زیر تجربه کنید:

بی میلی به تجربه یا انجام کارهای جدید
اضطراب بیش از حد
ناتوانی در دنبال کردن اهداف
وسواس فکری در مورد آینده و موفقیت
عزت نفس و اعتماد به نفس پایین همراه با گفتگوی درونی منفی درباره توانایی های فردی
ایده آل گرایی
بیشتر افراد دچار ترس از عدم موفقیت هستند. اما زمانی باید برای درمان اقدام کنید که دارای نشانه های زیر باشید:

هیچ وقت هیچ کاری را شروع نمی کنید چون می ترسید شکست بخورید.
از ابتدای شروع کاری، به شکست خوردن فکر می کنید.
فرصت های بزرگی را در زندگی خود به خاطر ترس از دست داده اید.
شرایط و دیگران را مانع موفقیت خود می دانید.

راهکارهای مقابله با ترس از شکست:

۱. مثبت فکر کنید
یکی از موارد اساسی برای مقابله با ترس از شکست، مثبت اندیشی است و از این طریق قادر خواهید بود تا اعتماد به نفس خود را افزایش دهید و افکار منفی تان را به افکاری مثبت تبدیل کنید.

۲. از پرداختن به افکار منفی خودداری کنید
تفکرات منفی باعث افزایش ترس از شکست در افراد می‎ شوند و بنابراین باید برای جلوگیری از شکست خود، بر افکار منفی تان غلبه کنید و به یاد داشته باشید که افکار منفی نه تنها نمی ‎توانند برای شما نتایج مثبتی به ارمغان بیاورند، بلکه باعث از بین رفتن آینده و حتی زمان حال شما نیز می ‎شوند. در مقابل افکار مثبت باعث بهبود عملکرد شما، آمادگی برای ریسک کردن، ایمان به توانایی‌های خود و افزایش سلامتی و بهبود عملکرد شما می ‎شوند.

۳. علت ترس خود را شناسایی کنید
با شناسایی علت ترس خود، می ‎توانید ترس تان را از بین ببرید. دلایل زیادی برای ترس از شکست وجود دارد و بنابراین شما باید علت واقعی ترس را شناسایی کنید که این امر به شما در ریشه کن کردن ترستان کمک فراوانی می‎ کند.

۴. از استرس دادن به خود خودداری کنید
در صورت داشتن استرس، نمی ‎توانید در انجام اعمال خود به خوبی تمرکز کنید و آن‌ها را به بهترین شکل ممکن انجام دهید و از این رو بهتر است که مسئولیت‌های کمتری به عهده بگیرید تا بتوانید در انجام آن‌ها خونسردی خود را حفظ کنید و به بهترین شکل آن‌ها را به پایان برسانید.

۵. از تلاش بیش از حد خودداری کنید
برای غلبه بر ترس از ناکامی‌ها باید تلاش زیادی کرد. بسیاری از افراد برای رسیدن به اهداف خود بیش از حد تلاش می‌کنند که این یک عادت بسیار بد است.

۶. ذهن خود را آزاد کنید
با آزاد کردن ذهن خود قادر به برطرف کردن ترس از شکست خواهید بود. ذهن آزاد بیان گر عاری بودن ذهن شما از انواع مشکلات، افکار منفی، استرس و نگرش غیر خوش بینانه است.
آزاد کردن ذهن تان این امکان را به شما می ‎دهد تا ذهن خود را از احساسات و افکار منفی رهایی بخشید که در نهایت باعث رسیدن شما به آرامش و موفقیت می‎ شود.

۷. مشورت کردن با افراد با تجربه
بسیاری از افراد نسبت به گرفتن راهنمایی از افراد با تجربه بی تفاوت هستند. برای رسیدن به موفقیت در فعالیت‌های خود، کمک گرفتن از افراد با تجربه بسیار ضروری است و همچنین باعث کاهش ترس شما از عدم موفقیتتان نیز می ‎شود.

«دایره‌ امن» تنها یک عبارت نیست؛ تلاش برای گذر از مرزهای آن، محرک‌های عصبی سیستم تهدید را فعال می‌کند. دایره‌ امن شما به‌ طور ذاتی مرزهای تحریک‌ کننده‌ی این سیستم را تعیین می‌کند. درون دایره احساس امنیت می‌کنید. وقتی تصمیم به خروج از آن بگیرید، هشدار رویارویی با تهدید دریافت می‌کنید. ذهن‌ تان همان‌ کاری را می‌کند که برایش ساخته شده است: حفاظت از شما با پیام هشدار در برابر ریسک‌های درک‌ شده، ناشناخته‌ ها و موارد ناآشنا.

ذهن ما در روند تکامل و هنگامی‌ که دایره‌ی امن ما محدود به قبیله‌ مان بود، در محافظت از تهدیدها خوب عمل می‌کرد. آن زمان، مخاطرات و ناشناخته‌ ها، تهدیدهایی واقعی برای امنیت ما بودند. امروزه مخاطرات نه امنیت فیزیکی بلکه امنیت احساسی ما را تهدید می‌کنند. با این‌ حال واکنش ما هنوز یکسان است، ترس در رگ‌ هایمان سرازیر می‌شود، فلج می‌شویم و نمی‌توانیم فکر کنیم.

با گسترش دایره‌ی امن‌ تان حتی به‌ مقدار ناچیز، مرز‌ها و عوامل محرک ترس را بازتعریف می‌کنید و به‌ تدریج دایره‌ امن بزرگ‌ تری پیدا می‌کنید. با انجام حرکت ورزشی بدون اینکه زمین بخوریم، در واقع درون دایره‌ی امن‌مان حرکت می‌کردیم. مربی‌مان می‌دانست که ما درون این دایره رشد نخواهیم کرد! هنگامی‌که زمین‌خوردن را به جان خریدیم، مرزهای آسایش‌مان را توسعه دادیم. در واقع شکست به هدف تبدیل شد. افتادن به‌معنای موفقیت بود! ما زمین خوردیم تا بتوانیم پیشرفت کنیم، تا بتوانیم مرزهای دایره‌ی امن‌مان را گسترش بدهیم.

شکست تنها هنگامی به‌ راستی شکست است که از آن درس نگیرید. شرکت‌های بزرگ بسیاری از جمله فیسبوک (مانند پروژه‌ی Beacon و Poke) بارها شکست خورده‌اند. در حقیقت دلیل موفقیت آنها شکست‌هایشان است. شعاری معروف در میان استارتاپ های «سیلیکون ولی» وجود دارد: «اگر سریع‌تر شکست بخوری، سریع‌تر پیشرفت می‌کنی!» فیسبوک می‌داند بزرگ‌ ترین شکست، گذر نکردن از محدودیت‌هاست و اینکه بدون تغییر، خلق کردن و ریسک پذیری دچار مرگ تدریجی می‌شود. مثل معروفی در دنیای فروش و بازاریابی می‌گوید:

هر پاسخ «نه» ما را یک گام به پاسخ «بله» نزدیک‌تر می‌کند.

بیشتر وقت‌ها شکست آن‌چیزی نیست که ما فکر می‌کنیم. پس «نه»ها را با آغوش باز بپذیرید و سعی کنید راه پیشروی را پیدا کنید. «نه»ها روزی به «بله» تبدیل می‌شوند و شما به‌تدریج و بی‌تردید پیشرفت می‌کنید.

ترس‌تان را بشناسید
دقیقا از چه می‌ترسید؟ همه‌ی آدم‌ها از چیزهای جدید، ریسک‌پذیری، تغییر و رشدکردن نمی‌ترسند. ترس از شکست از آنجا ریشه می‌گیرد که ما بدترین نتیجه را تصور می‌کنیم، به‌شکلی غیرمنطقی خواهان نتیجه‌ی بی‌نقص یا به‌شدت نگران رد‌شدن هستیم. اما به‌راستی بدترین اتفاقی که ممکن است بیفتد، چیست؟ تصور می‌کنید در صورت شروع کسب و کار جدید و شکست آن همه‌ چیز را از دست خواهید داد. آیا دوستان و عزیزان‌ تان را هم از دست می‌دهید؟ آیا خانواده‌ تان دیگر در کنارتان نخواهند بود؟ آیا ابتکار و نیرویی که به آغاز کسب‌ وکار ترغیب‌تان کرد، از بین می‌رود؟

با اعتمادبه‌ نفس ترس را کنار بزنید
دنیا به کام کسانی است که با اعتماد به نفس عمل می‌کنند. هیچ‌ کس به‌ دنبال تماشای شکست شما نیست اما اگر با اعتمادبه‌ نفس و اطمینان گام بردارید، دنیا پشتیبان‌ تان خواهد بود. اتفاقات خوبی می‌افتد و زمینه‌ها و فرصت‌های مناسب آشکار می‌شوند. البته فرهنگ‌های مختلف، نگاه متفاوتی به این موضوع دارند. در برخی کشورها وقتی کسی از ایده‌ی نوی خود برای کسب‌ وکار صحبت می‌کند، دیگران از ناممکن و خارج از دسترس بودن آن می‌گویند. در مقابل، در فرهنگ‌های دیگر، افراد معمولا با تحسین و تشویق از ایده‌ حمایت و فرد موردنظر را تشویق می‌کنند و به او کمک از طریق معرفی دوستان و آشنایان و روش‌های دیگر را پیشنهاد می‌دهند.

برای مقابله با ترس از شکست گام به گام پیش بروید پس از شکست تمرکز بر سختی و بزرگی چالش پیشِ‌ رو است. وقتی از پای کوه به قله‌ی اورست نگاه می‌کنید، به‌نظرتان چنان پرابهت می‌رسد که گویی فتح‌ ناپذیر است؛ طوفان، سرمای منفی ۵۰‌ درجه و محیط سخت و خشک را هم اضافه کنید. با این‌ حال صدها نفر از جمله کوهنوردان غیرحرفه‌ ای قله‌ی اورست را فتح کرده‌اند. همه‌ی آنها مسیر را یک‌ جور آغاز کرده‌اند: با برداشتن نخستین گام به‌ سوی قله. شاید کلیشه‌ ای به‌ نظر برسد اما رفتارهای ما تبدیل به عادت می‌شوند. گام‌های کوچک به‌ تدریج شما را پیش می‌ رانند و پس از مدتی هدف در دسترس خواهد بود.

یکی از راه‌های غلبه بر ترس از شکست این است که به ترس‌ تان توجه نکنید. موج‌ سوارهای حرفه‌ای به سوی موج‌ هایی به بلندی ساختمان ۵ طبقه که نیرویی سهمگین و ویرانگر دارند، شنا می‌کنند. نترسیدن از این موج‌ها ناممکن است. برای مقابله با این ترس فلج‌ کننده‌ که باعث می‌شود هیچ‌ وقت به سمت این موج‌ها نروند، موج‌ سوارهای حرفه‌ای از نگاه‌ کردن به نقطه‌ی برخورد اجتناب می‌کنند. ما در زندگی ترس‌های زیادی داریم؛ درحالی‌ که می‌توانیم مستقیما به برخی خیره شویم و بهشان غلبه کنیم، باید نگاه‌مان را از برخی دیگر بدزدیم.

در زمینه‌های دیگر، فراتر از دامنه‌ ای که به‌ دنبال پیشرفت در آن هستید، خود را به چالش بکشید. می‌دانید چرا ورزش سه‌گانه، دویدن در گل و دو استقامت این‌ قدر پرطرفدارند؟ چون مردم دوست دارند محدودیت‌هایشان را پشت سر بگذارند و ببینند چند مرده حلاجند! شما اراده می‌کنید و پیش‌ می‌روید. وقتی با موفقیت به اهداف‌تان در زمینه‌ای خاص دست یافتید، متوجه می‌شوید می‌توانید با به‌کارگیری همان مهارت‌ها و پشتکار در زمینه‌های دیگر هم موفق شوید. وقتی بدانید می‌توانید در دو استقامت شرکت کنید، می‌فهمید می‌توانید با آموزش و نگرشی درست از عهده‌ی مجموعه‌ای از کارهای متنوع دیگر هم بر بیایید.

از شکست نترسید. از این بترسید که سال بعد هم دقیقا همین‌جایی باشید که الان هستید!

‌آدم نترس افسانه‌ای بیش نیست!
افراد موفق نترس و شگفت‌انگیز به‌ نظر می‌رسند اما این چیزی است که دیگران می‌بینند. آدم‌های موفق هم در آغاز، معمولی بودند و با ترکیبی از تمرین، تلاش و زحمت به موفقیت دست یافته‌اند. افسانه‌ آدم‌های نترس خیلی‌ از ما را محدود می‌کند، زیرا باور داریم برای موفق بودن باید نترس و به‌ طور ذاتی شگفت‌انگیز باشیم. شجاعت به معنای نترسیدن نیست بلکه یعنی با وجود ترس‌هایمان، با آنها روبه‌ رو شویم و از عمل‌کردن دست نکشیم؛ یعنی خود را به چالش بکشیم، در موقعیت‌ رویارویی با ترس‌هایمان قرار بگیریم و سرانجام با آنها روبه‌ رو شویم. ترس برای هر انسانی طبیعی، اجتناب‌ناپذیر و یکی از ویژگی‌های انسانی ما است. ترس در وجود همه‌ی ماست. هیچ‌ کس به‌ تمامی بدون ترس زندگی نمی‌کند اما برخی یاد گرفته‌اند ترس‌ شان را در آغوش بگیرند.

انتهای پیام/ ف

زمان انتشار: جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 100468

مطالب مرتبط :
افتتاح مرکز خدمات مشاوره و روانشناسی شمیم

به مناسبت هفته بسیج؛

مرکز خدمات مشاوره و روانشناسی شمیم افتتاح شد

مرکز مشاوره و روانشاسی شمیم آماده ارائه خدمات در زمینه مشاوره حقوقی، خانواده، تحصیلی، ازدواج و خدمات روانشناسی می‌باشد.

ث

دانش کلید موفقیت است/تجلیل از نخبگان در شهرستان دشتی

در دومین روز از هفته بسیج، نمایشگاه مرکز رشد و شتاب دهنده سپاه امام رضا (ع) شهرستان دشتی با حضور مسئولین علمی سپاه امام صادق (ع) استان بوشهر و امام جمعه و مسئولین و مخترعین شهرستان افتتاح شد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب