نَزله را درمان کنیم یا رها کنیم؟

یک متخصص طب ایرانی بیان کرد: مغز و معده دو عضو خیلی مهم در بدن است که با ضعیف شدن یکی از آنها یا هر دو، دچار تعامل نامناسبی می‌شوند و نَزله یا خلط پشت حلق ایجاد می‌شود که باید درمان شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری تهران بزرگ؛ زهره مرتجی متخصص طب ایرانی و عضو هئیت مدیره انجمن علمی طب ایرانی، بیان کرد: نَزله یا همان خلط پشت حلق به نوعی بیماری گفته می‌شود که در آن ترشحات خلطی به حلق و مجاری تنفسی تحتانی ریخته می‌شود.
 
مرتجی با بیان اینکه نَزله یا خلط پشت حلق انواع مختلفی دارد، تصریح کرد: ممکن است بعضی‌ از افراد سوزش گلو داشته باشند و بگویند همیشه گلویم می‌سوزد یعنی انگار چیزی در گلویشان ریخته می‌شود و باعث سوزش گلو می‌شود؛ بعضی‌ها می‌گویند یک چیزی به گلویشان چسبیده و دائم صدا صاف می‌کنند؛ و یا بعضی‌ها می‌گویند بوی بد دهان دارند که خیلی مواقع علت بوی بد دهان علتش نزله است؛ در  بعضی موارد هم بچه‌های کوچک هستند که نمی‌توانند بگویند چیزی به گلویشان چسبیده و مادر می‌بیند که بچه گلو صاف می‌کند و دارای دهان بد بو است؛ پس حواسمان باشد نَزله مختص سن بزرگسالی نیست و ممکن است در کودکان هم باشد.

این متخصص طب ایرانی علت ایجاد نَزله را اینگونه بیان کرد که: مغز و معده دو عضو خیلی مهم در بدن است که وقتی یکی از آنها یا هر دو ضعیف می‌شوند دچار تعامل نامناسبی می‌شوند و نَزله یا خلط پشت حلق ایجاد می‌شود.

نَزله را درمان کنیم یا رها کنیم؟

مرتجی اذعان کرد: در طب جدید هم به این رسیدیم اگر مغز محور مفاصل است و اختلالاتی که در مغز بوجود می‌آید می‌تواند باعث ایجاد مشکلات مفصلی و بالعکس شود، بنابراین وقتی اختلالی اینقدر مهم و شایع است نباید رها کرد و باید به سراغ درمان آن رفت.

وی با بیان اینکه ضعیف شدن مغز (دِماغ) یا معده و یا هر دو باعث ایجاد نَزله می‌شود گفت: وقتی این دو عضو مهم بدن ضعیف شد باید آنها را تقویت کرد و نیز یک مورد سوم وجود یبوست است که باید یبوست را برطرف کنیم چون یبوست باعث می‌شود نَزله به راحتی از بدن خارج نشود و دائما مشکل تشدید شود که به گفته متخصصان یبوست مسئله خیلی مهمی است و ام الامراض می‌باشد.

چه کار کنیم مغز تقویت بشود و در واقع مغز ضعیف نشود؟

مرتجی با اشاره به اینکه الان فصل پاییز قرار داریم و به زمستان که بادهای سرد شروع شده می‌رویم تاکید کرد: اگر کسی حمام رفت با سر و موهای خیس بیرون از خانه نرود حتما خشک کند مخصوصا خانم‌ها که حجم موهایشان زیاد است حتما با حوله آب مو را بگیرند و با سشوار با حرارت ملایم سر را خشک کنند و بعد بیرون بروند؛ در خانه روی سرامیک‌های سرد پا برهنه حرکت نکنند حتما جوراب به پا باشد، شب‌ها موقع خواب نیز جوراب بپوشند و سر پوشیده باشد، قدیمی‌ها موقع خواب همیشه کلاه می‌گذاشتند، کسانی که نَزله دارند حتما جوراب و کلاه را استفاده کنند.

وی در ادامه برای تقویت مغز توصیه کرد: خوردن بادام درختی ایرانی که بهترین درمان بیماری‌های مغز و در کل درمان همه بیماری‌ها از جمله نَزله می‌باشد، و بادام را می‌توان به شکل‌های مختلف مثلا به صورت بادام خام، حریره بادام که خیلی لطیف است و خیلی راحت جذب می‌شود و شیره بادام استفاده کرد؛ بعد از بادام نخودآب از تقویت کننده‌های مغز است که اگر کسی دچار ضعف بدنی است گوشت یا ماهیچه نیز به نخودآب اضافه کند و میل کند؛ اگر خلط با سوزش همراه است ماش و برنج به همراه بال مرغ، یا ماش پلو مفید است؛ و در خصوص نَزله چسبیده که با صاف کردن گلو همراه است استفاده از دمنوش‌های ساده و بدون عارضه مثل پونه و بابونه و حتی بخور آنها درمان‌ساز است فقط یک نکته اینکه اگر پونه به صورت مداوم در خانم‌ها استفاده می‌شود مطمئن باشند مشکل هورمون زنان نداشته باشند چون ممکن است مشکل ایجاد کند و حتما با پزشک مشورت کنند؛ مصرف همیشگی بادام، حریره بادام و شیره بادام مشکلی ندارد ولی نوشیدن مداوم دمنوش پونه و بابونه توصیه نمی‌شود و معمولا دو تا سه هفته، اگر نتیجه داد که هیچ، اگر نداد باید به متخصص مراجعه کرد تا داروهای مرکبه‌ای یعنی دارویی که یک گیاه یا دو گیاه نیست بلکه ترکیبی از گیاهان و یک فرآوری روی انجام شده تجویز کند. 

این متخصص طب ایرانی افزود: غرغره کردن آب نمک تاثیر چندانی در درمان نَزله ندارد و درصدی از آن را درمان می‌کند نه زیاد و فقط آب نمک مانع سوار شدن عفونت می‌شود چون نَزله مستعد این است که عفونت روی آن سوار شود؛ و ناگفته نماند مویز نیز برای درمان تقویت مغز بسیار موثر است، حتی در مورد مویز حدیت نیز داریم، باید مویز را ناشتا بخوریم که ثابت شده مویز  روی تقویت مغز تاثیر به سزایی دارد اما دانه‌های مویز را خارج کنیم چون خوردن مداوم دانه‌های مویز مشکل کلیه ایجاد می‌کند.

مرتجی بیان کرد در مورد معده قصه طولانی است که باید برای رعایت حفظ و صحه آن کوشید تا نّزله ایجاد نشود مثلا بین غذا نباید آب خورد مگر بچه کوچک است، یا مزاج آن فرد گرم است و یا اینکه نمی‌تواند و خفه می‌شود باید غذای خود را با آب رد کند؛ باید دانست غذا تند تند خورده نشود، پر خوری نشود و غذاها را روی هم روی هم خورده نشوند مثل عروسی‌های قدیم که چند نوع غذا سرو می‌شد و همچنین غذاها با هم خورده نشوند مثلا دسر باقلا پلو و سالاد با هم خورده نشوند که همگی باعث ضعیف شدن معده می‌شوند. 

وی در ادامه با بیان اینکه ضعف معده همان نَزله است تاکید کرد: قوانین خوردن آب باید رعایت شود یعنی نصفه شب بیدار می‌شوید آب نخورید اگر تشنه‌اید آب یخ نخورید و آب با دمای شیر بخورید اگر با یک قُلب حل می‌شود  قُلب دوم را نخورید؛ صبح زود و بعد حمام آب نخورید و اگر نیاز به خوردن بود باز آب یخ نخورید و آب با دمای شیر بخورید؛ ورزشکاران نیز موقع ورزش کردن که عرق می‌کنند و گرمشان می‌شود قُل قُل آب میل نکنند اگر نمی‌تواند و هلاک می‌شوند آب یخ نخورند و آب با دمای شیر بخورند و یک قُلب بخورند و  قُلب دوم را نخورند.

مرتجی اذعان داشت: میوه بِه البته به صورت پخته چون هضم بِه خام سخت است برای درمان نَزله مفید است و همچنین مربای بِه و خورشت بِه باعث تقویت معده می‌شود.

وی گفت: اگر نَزله سفت است و می‌چسبد نباید دمنوش استفاده کرد، اگر نَزله ملتهب است و می‌سوزد و به اصلاح طب ایرانی گرم است سراغ ماش و دمنوش بنفشه و ختمی بروید، دمنوش گل ختمی برای درمان نَزله سرد که می‌چسبد و کنده نمی‌شود هم مفید است. و یک نکته اینکه کسانی که مشکلات مفصلی دارند و نَزله نیز دارند نَزله را برطرف کنند یا مغز (دِماغ) را تقویت کنند چون بین دِماغ و مفاصل ارتباط مستقیم وجود دارد.

این متخصص طب ایرانی تصریح کرد: برای درمان نَزله اول تقویت مغز (دِماغ) دوم تقویت معده و سوم اینکه اگر همه نکات رعایت شد، دمنوش دو سه هفته خورده شود، آداب خوردن غذا رعایت شد و آب هم درست مصرف شد ولی نَزله خوب نشد باید به پزشک مراجعه کرد تا پزشک با تجویز داروی ترکیبی نَزله را مداوا کند؛ دارو ترکیبی بدین معناست که از ترکیب چند گیاه درست شده که ما در مورد درمان نَزله یک گیاه درجه سه را دائم مصرف کنیم که ممکن است عارضه داشته باشد و این عارضه جای دیگر از بدن را خراب کند اما داروی مرکبه چیزی کنار آن گیاه عارضه دار دارد که آن عارضه را می‌پوشاند.

مرتجی در پایان با بیان اینکه درمان نَزله طولانی است باید حوصله کرد گفت: چون دو عضو رئیسه داریم که ضعیف هستند، مغز و معده و تا تقویت شوند که این ضعف‌ها برطرف شود وقت و زمان می‌برد بنابراین باید آرام آرام نکات را رعایت کرد تا ان شاءالله مشکل این بیماری حل شود.

انتهای پیام/

زمان انتشار: جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۰:۵۷

شناسه خبر: 100532

مطالب مرتبط :
روش بهبود حس بویایی بعد از مبتلا شدن به کرونا

در گفتگو با متخصص طب ایرانی مطرح شد؛

روش بهبود حس بویایی بعد از مبتلا شدن به کرونا

یک متخصص طب ایرانی گفت: حداقل ۲۴ هفته هر روز دو بار به مدت ۲۰ ثانیه رایحه ای مثل اسانس گلاب را بو بکشید تا به تدریج حس بویایی برگردد.

طب

طب سنتی یا نوین؟

مردم برای درمان بیماری خود به کدام پزشک بیشتر مراجعه می کنند؟

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب