رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران:

میانگین فرسایش خاک در کشور ۱۶ تن در هکتار است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران، گفت: میانگین فرسایش خاک در کشور ۱۶ تن در هکتار و این رقم در جهان پنج تن در هکتار است.

 

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان مازندران، عزیزالله شهیدی فر در حاشیه همایش خاک در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار علم و فناوری مازندران، در ارتباط با اقدامات انجام شده برای حفاظت خاک در استان، اظهار کرد: یکی از اتفاقات انجام شده در بحث حفظ خاک، قانون حمایت از خاک بوده اما ابلاغ کاربردی آن هنوز صورت نگرفته است.

وی خاطر نشان کرد: محققان و مروجین در این زمینه در حال فعالیت هستند،اسناد بالادستی و قانون حفاظت خاک تهیه شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران در ارتباط با عدم ابلاغ این قانون، بیان کرد: ممکن است اشکلاتی در بحث اجرایی و حقوقی وجود داشته باشد، جز اسناد بالادستی است.

وی با اعلام اینکه بحث خاک و فرسایش آن بسیار مهم است، گفت: ضرورت اینکه برنامه مدون و پایداری در این راستا اتفاق بیافتد وجود دارد در بخش کشاورزی اتفاقات خوبی رقم زدیم، فرسایش انسانی در بحث خاک مبحث جدیدی است.

شهیدی‌فر با اعلام اینکه بیشترین فرسایش خاک را در اراضی شیب دار استان مازندران شاهد بودیم، گفت: محدودیت کشت و زراعی و شخم و شیار آن جداست، اصلاح شخم و شیار، محدودیت برای زراعت قائل شدیم و بیشتر به سمت گیاهان داروی پایدار ورودی پیدا کردیم.

وی خاطر نشان کرد: آبیاری سنتی را در این مناطق حذف کردیم و آبیاری تحت فشار را عملیاتی کردیم که این اقدام در دو بحث جلوگیری از فرسایش آبی خاک موثر است در مزارع دشت دو کار بزرگ استفاده از سیستم آبیاری تحت فشار و آبیاری کم فشار که فرسایش آبی را مدیریت کنیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران به اقدامات انجام شده برای اجرای کشاورزی دقیق در استان نیز اشاره کرد و افزود: بحث کشت مکاینزاسیون بسیار مهم است و در سال اخیر اقدامات مناسبی در این حوزه انجام شده است.

وی با اعلام اینکه میانگین فرسایش خاک در کشور 16 تن در هکتار، در جهان پنج تن و در استان مازندران کمتر از پنج تن است، افزود:این امر هم بنا به دلائل خاص رقم خورده است.

شهیدی یادآور شد: 70 درصد از اراضی مازندران پوشش جنگلی دارد، همچنین اعتبارات خوبی در بحث آب و خاک در استان مازندران داریم و نزدیک 100 میلیارد تومان اعتبار داریم البته نیاز به افزایش اعتبارات هست و در سال جاری نیز افزایش می‌یابد.

وی در پایان، گفت: کشت و کارگلخانه یکی از اقدامات مناسبی است که فرسایش خاکی را به پایین ترین حد می‌رساند.

انتهای پیام/

زمان انتشار: جمعه ۱۹ آذر ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۶:۵۱

شناسه خبر: 100671

مطالب مرتبط :
روز جهان خاک

همایش روز جهانی خاک در قم برگزار شد + تصاویر

همایش بزرگداشت روز جهانی خاک به منظور تبیین اهمیت جایگاه خاک به عنوان بستر تولید و توسعه پایدار در استان قم برگزار شد.

یی

معجزه آبخیزداری در کاهش فرسایش خاک/فرسایش خاک ایلام فراتر از استانداردهای بین المللی است

استان ایلام یک منطقه کوهستانی است و در بسیاری از مواقع شاهد بارشهای رگباری هستیم که این عوامل باعث شده تا پس از بارشها، روان آب های ایجاد شده موجب فرسایش بخش کشاورزی و حتی اراضی جنگلی شده و خسارات بسیاری را متوجه محیط زیست کنند.

۶۵

مدیرکل منابع طبیعی هرمزگان :

خاک امنیت غذایی پایدار را تامین می کند

هر ساله سازمان خوار و بار کشاورزی ملل متحد (FAO) در روز ۵ دسامبر (۱۴ آذرماه) بزرگداشت روز جهانی خاک را برگزار می نماید.

۲۵

رییس سازمان جنگلها ومراتع کشورهشدار داد

فرسایش خاک سالانه به میزان سد امیرکبیر است

ایران کشوری با وسعت کل آن یک میلیون و ۶۴۸ هزار کیلومترمربع است که ۱۱ درصد این وسعت تحت کشاورزی، ۵۰ درصد چراگاه‌های دائمی،۹ درصد جنگل‌ها و بیشه‌زارها و ۳۰ درصد را اراضی دیگر در بر گرفته است.

۱

مسئول کارگروه کشاورزی خانه نخبگان بسیج گیلان گفت:

توسعه كشت مخلوط و استفاده از کودهای زیستی در جهت كاهش مصرف كودهاي شيميايي و بهبود سلامت جامعه

دکتر طاهره رضاپور گفت امروزه توسعه كشت مخلوط به عنوان نمونه اي از نظام هاي پايدار در كشاورزي برای دستیابی به اهدافي نظير ايجاد تعادل اكولوژيك، بهره برداري بيشتر از منابع، افزايش كمي و كيفي عملكرد و كاهش خسارت آفات، بيماري ها و علف هاي هرز یک ضرورت است. لزوم استفاده از کودهای زیستی در جهت كاهش مصرف كودهاي شيميايي و بهبود سلامت جامعه هم برکسی پوشیده نیست.

فرسایش خاک

اجرای طرح‌های هدفمند آبخیزداری راهکاری برای جلوگیری از فرسایش خاک

میزان فرسایش خاک در استان مرکزی با اجرای طرح‌های هدفمند آبخیزداری سالانه ۲ تن در هر هکتار کاهش یافته است.

کاهش ۷۵ درصدی فرسایش خاک با توسعه کشت بامبو

مسئول مرکز هدایت و حمایت از تحقیقات بامبوی استان گیلان بیان کرد

کاهش ۷۵ درصدی فرسایش خاک با توسعه کشت بامبو

مسئول مرکز هدایت و حمایت از تحقیقات بامبوی استان گیلان با اشاره به نقش جنگل ها در سلامت بشر، بر اهمیت درخت بامبو در حفظ تنوع زیستی جهان تاکید کرد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب