رییس دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان:

بی توجهی به پروتکلهای بهداشتی مساوی با اوج گیری اومیکرون در هرمزگان است

رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: با توجه به سرعت و قدرت انتشار و انتقال سویه اومیکرون، به طور یقین شمار موارد ابتلا به آن در هرمزگان بیش از پنج نفر است و بی توجهی به پروتکلهای بهداشتی مساوی با اوج گیری این ویروس در استان است.

به گزارش خبرگزاری علم وفناوری هرمزگان؛ دکتر حسین فرشیدی صبح امروز  در جمع اصحاب رسانه گفت:  به دنبال بهبود وضعیت بیماری کرونا در هرمزگان، شماری از مردم استان با عادی انگاری شرایط و کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی، زمینه ساز ورود اومیکرون به استان شدند.

وی تصریح کرد: در صورتی که مردم پروتکلهای بهداشتی را رعایت نکنند ، به طور یقین باید منتظر اوج گیری اومیکرون در هرمزگان باشیم.

 دکتر فرشیدی بیان داشت: بارها اعلام کردیم که واکسیناسیون به تنهایی نمی تواند مانع ابتلا به کرونا شود و باید حتما علاوه بر واکسیناسیون، پروتکلهای بهداشتی را نیز با جدیت رعایت کرد که ابتلای سه نفر از کسانی که هر دو دز واکسن را تزریق کرده بودند به ویروس اومیکرون موید این موضوع است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان خاطرنشان کرد: در صورتی که مردم واکسیناسیون را انجام داده و پروتکلهای بهداشتی را نیز با جدیت رعایت کنند، می توان از شیوع بالای اومیکرون در استان پیشگیری کرد.

وضعیت عمومی مبتلایان به اومیکرون در هرمزگان مناسب است

رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در بخش دیگری از صحبتهای خود وضعیت عمومی مبتلایان به اومیکرون در استان را مساعد عنوان کرد و گفت: خوشبختانه در شبانه روز گذشته فوتی جدید کرونا در هرمزگان اعلام نشده و آمار فوتی ها همان ۲ هزار و ۴۵۷ نفر است.

فرشیدی بیان داشت: با بستری شدن ۳۲ نفر مبتلای جدید به کرونا در بیمارستان های هرمزگان، آمار کل بستری ها به ۷۸ نفر رسید که ۱۶ نفر از آنها در بخش مراقبت های ویژه بستری هستند و حال ۳ نفر از آنها وخیم گزارش شده است.

وی با تاکید بر همکاری هر چه بیشتر مردم در انجام واکسیناسیون و رعایت پروتکلهای بهداشتی ، گفت: برای جلوگیری از ابتلا به سویه اومیکرون نیز همچون جهش‌های گذشته باید از ماسک (ترجیحا ماسک دو لایه استاندارد که به طور کامل ثابت شود) استفاده کرد و فاصله فیزیکی حداقل یک و نیم الی دو متری و شست وشوی مداوم دست‌ها مورد توجه قرار بگیرد.

گفتنی است، سازمان بهداشت جهانی سویه جدید ویروس کرونا در آفریقای جنوبی را اومیکرون نام‌گذاری کرده است.

جهش های کروموزومی سویه جدید کرونا دو برابر دلتا ویروس و سرعت انتشار آن بسیار بالاست، این سویه جدید اکنون در مکزیک، هنگ‌کنگ و اسرائیل شیوع یافته و کشورهای جهان همه‌گیری این سویه را برای دنیا خطرناک ارزیابی می‌کنند.

سویه جدید اومیکرون ۵۰۰ برابر سرعت سرایت‌پذیری بیشتری نسبت به سویه‌های قبلی این ویروس داشته و تاکنون ۵۰ جهش گزارش شده که ۳۰ جهش کلیدی و قدرت انتقال بسیار بالایی دارد.

مبتلایان به اومیکرن در هرمزگان در بازه سنی ۲۲ تا ۴۴ سال بوده و سه نفر از آنها آقا و دو نفر نیز خانم و ساکن بندرعباس و بستک هستند.

انتهای  پیام/

زمان انتشار: سه شنبه ۷ دی ۱۴۰۰ - ۰۸:۵۸:۳۳

شناسه خبر: 100881

مطالب مرتبط :
ی

روند واکسیناسیون در استان ایلام مساعد است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام گفت: ۸۸درصد جمعیت بالای ۱۲سال استان دوز اول واکسن و حدود ۷۶درصد این جمعیت نیز دوز دوم را تزریق کرده اند.

۲۱۴

یادداشت

امیکرون، بلایی ناخوانده بر سر شهروندان

ازورود ویروس ناخوانده کرونا نزدیک دو سالی است که می گذرد واین درحالی است که جولان این ویروس هربار متفاوت‌تر از قبل بوده است و هربار عزیرانی را از خانواده‌ها ستاند.

۲۵

پویش مردمی "ایران قوی، ایران سرسبز" در هرمزگان آغاز بکار کرد/کشت گونه های متناسب با اکوسیستم دریایی

سیدمحمدنور موسوی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان هرمزگان از آغاز پویش مردمی "ایران قوی، ایران سرسبز" به نیت کاشت هزار نهال به نام هر شهید، صبح امروز در استان هرمزگان (شهرستان بندرخمیر )خبر داد.

۶۹

مگس میوه مدیترانه ای در سیاهو شناسایی شد

️ خسارت‌ زاترین نوع مگس ميوه مدیترانه‌ای (Ceratitis capitata) در منطقه سیاهو استان هرمزگان شناسايي و تاييدشد.

کسب مقام اول مسابقات روبوکاپ چالش صنعتی دانشگاه صنعتی اصفهان توسط نخبه بسیجی/سال گذشته نایب قهرمان آسیا شد

کسب مقام اول مسابقات روبوکاپ دانشگاه صنعتی اصفهان توسط نخبه بسیجی/پارسال نایب قهرمان آسیا شد

محمد مهدی اسمعیلیان دانش‌آموز مقطع یازدهم ریاضی و نخبه بسیجی فعال پایگاه بسیج شهید بهشتی ناحیه امام رضا (ع) اصفهان در مسابقات رباتيك چالش صنعتی دانشگاه صنعتي اصفهان مقام اول کشوری را کسب کرد.

۵۴

به همت بسیج علمی پژوهشی و فناوری هرمزگان برگزار شد

جشنواره ( توانا ) دانش آموزان دارای نیاز‌های ویژه در بندرعباس

جشنواره توانایی‌ها و استعداد‌های نمونه دانش آموزان دارای نیاز‌های ویژه (توانا) در بندرعباس برگزار شد.

۲۵۸

نگرانی خانواده ها از امتحانات حضوری

کرونا، اومیکرون، آئدس در کمین

والدین هرمزگانی این روزها در شدیدترین نگرانی از برگزاری حضوری امتحانات فرزندان دانش‌آموزان‌شان، این موضوع را در اشکال مختلف بخصوص در فضای مجازی ابراز می‌کنند.

۲۵

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان:

آب راکد مهم‌ترین کانون فعالیت این پشه است

رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: پشه آئدس بیماری جدیدی نیست اما باید در مواجهه با آن فعالانه عمل کنیم تا فرصت برای بروز پیدا نکند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب