نانو شکلات هایی که هیدروژن را ذخیره می کنند

یک رویکرد نوآورانه می تواند نانوذرات را به مخازن ساده برای ذخیره هیدروژن تبدیل کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل و به نقل از تک اکسپلوریست؛ هیدروژن که یک گاز بسیار فرار و منبع انرژی پاک است، می تواند یک حامل انرژی امیدوارکننده برای آینده در نظر گرفته شود.

با این حال، ذخیره سازی هیدروژن هزینه بر است. یا باید در مخازن تحت فشار تا 700 بار نگهداری شود، یا باید مایع شود، که به معنای خنک کردن آن تا منفی 253 درجه سانتیگراد است.

تیمی به رهبری آندریاس استیرل از DESY، پایه‌های یک روش جایگزین را پایه‌گذاری کرده‌اند: ذخیره‌سازی هیدروژن در نانوذرات ریز ساخته شده از فلز گرانبها پالادیوم، فقط 1.2 نانومتر قطر. پالادیوم می تواند هیدروژن را جذب کند مانند یک اسفنج که مدتی است شناخته شده است.

استیرل گفت: با این حال، تا کنون، خارج کردن دوباره هیدروژن از ماده مشکل‌ساز بوده است. به همین دلیل است که ما در حال آزمایش ذرات پالادیوم هستیم که تنها حدود یک نانومتر قطر دارند. نانومتر یک میلیونیم میلی متر است.

برای اطمینان از اینکه ذرات ریز به اندازه کافی محکم هستند، آنها توسط یک هسته ساخته شده از فلز گرانبهای کمیاب ایریدیوم تثبیت می شوند. علاوه بر این، آنها به تکیه گاه گرافن، یک لایه بسیار نازک کربن، متصل هستند.

استیرل که رئیس آزمایشگاه نانو DESY است، گزارش می‌دهد: ما می‌توانیم ذرات پالادیوم را در فواصل دو و نیم نانومتری به گرافن بچسبانیم. این منجر به یک ساختار منظم و دوره ای می شود. این تیم، از جمله محققان دانشگاه های کلن و هامبورگ، یافته های خود را در مجله ACS Nano انجمن شیمی آمریکا (ACS) منتشر کردند.

منبع اشعه ایکس PETRA III DESY برای مشاهده اتفاقاتی که هنگام تماس ذرات پالادیوم با هیدروژن روی می‌دهد استفاده شد: اساساً هیدروژن به سطوح نانوذرات می‌چسبد و تقریباً هیچ یک از آن به i58nside نفوذ نمی‌کند.

نانوذرات را می‌توان شبیه شکلات‌ها نشان داد: یک مهره ایریدیوم در مرکز، به جای مارزیپان در لایه‌ای از پالادیوم پوشانده شده است، و از بیرون توسط هیدروژن با شکلات پوشیده شده است. تنها چیزی که برای بازیابی هیدروژن ذخیره شده لازم است این است که مقدار کمی گرما اضافه شود. هیدروژن به سرعت از سطح ذرات آزاد می شود زیرا مولکول های گاز مجبور نیستند راه خود را از داخل خوشه خارج کنند.

استریل می‌گوید: بعد، می‌خواهیم دریابیم که با استفاده از این روش جدید چه تراکم‌های ذخیره‌سازی را می‌توان به دست آورد. با این حال، برخی از چالش ها هنوز باید قبل از اقدام به کاربردهای عملی غلبه شوند. به عنوان مثال، اشکال دیگر ساختارهای کربنی ممکن است حامل مناسب تری نسبت به گرافن باشند – کارشناسان در حال بررسی استفاده از اسفنج های کربنی حاوی منافذ ریز هستند. مقادیر قابل توجهی از نانوذرات پالادیوم باید در داخل این ذرات قرار گیرد.

زمان انتشار: سه شنبه ۷ دی ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۲:۲۹

شناسه خبر: 100884

مطالب مرتبط :
زمستان

نکات مهم برای رانندگی ایمن در زمستان

هوشیار بودن راننده هنگام مسافرت برای ایمنی رانندگی در زمستان بسیار مهم است ، بسیاری از جاده ها در فصل زمستان، از لحاظ عبور و مرور با محدودیت های بسیار زیادی روبرو می شوند و خطرات بسیار زیادی متوجه رانندگان می شود.

۱۴

توسط دانشمندان دانشگاه بن؛

هیدروژن سنگین داروها را تثبیت می کند

دوتریوم می تواند تضمین کند که داروها ۵، ۱۰ یا حتی ۵۰ برابر کندتر تجزیه می شوند.

کسب مقام اول مسابقات روبوکاپ چالش صنعتی دانشگاه صنعتی اصفهان توسط نخبه بسیجی/سال گذشته نایب قهرمان آسیا شد

کسب مقام اول مسابقات روبوکاپ دانشگاه صنعتی اصفهان توسط نخبه بسیجی/پارسال نایب قهرمان آسیا شد

محمد مهدی اسمعیلیان دانش‌آموز مقطع یازدهم ریاضی و نخبه بسیجی فعال پایگاه بسیج شهید بهشتی ناحیه امام رضا (ع) اصفهان در مسابقات رباتيك چالش صنعتی دانشگاه صنعتي اصفهان مقام اول کشوری را کسب کرد.

۱۴

توسط محققان آکادمی نورولوژی آمریکا میسر شد؛

ارتباط قرار گرفتن در معرض فرمالدهید و مشکلات شناختی

یک مطالعه جدید نشان می دهد که قرار گرفتن طولانی مدت در معرض فرمالدهید در حین کار ممکن است بعداً با اختلالات شناختی همراه باشد.

همتی سراپرده

همتی؛ شاهکار تحقیقات نانو ذرات نفتی

از نگارش اولین کتاب هوش مصنوعی در صنعت نفت تا کسب عنوان برتر دانشمندان جوان در جهان

عبدالحسین همتی گفت: نانوتکنولوژی آینده مهندسی نفت را تغییر می‌دهد و می‌تواند به افزایش برداشت نفت از مخازن نفتی زیرزمینی کمک کند لذا مقالات و تحقیقات زیادی از نانو ذرات ابگریز تا اسفالتین ها را به صورت عملی به اجرا در آوردیم .

هیدروژن

اهمیت تولید هیدروژن سبز در انرژی های تجدیدپذیر

دسترسی کشورهای درحال توسعه به انواع منابع جدید انرژی، برای توسعه اقتصادی آنها اهمیت اساسی دارد و پژوهش های جدید نشان داده که بین سطح توسعه یک کشور و میزان مصرف انرژی آن، رابطه مستقیمی برقرار است.

مدیریت بحران

با وجود پیشرفت‌های علمی:

مدیریت از بحران جا ماند

با وجود پیش بینی‌ زود هنگام هواشناسی در ارتباط با بحران برف، مدیریت کشور از بحران جا ماند و بسیاری از مردم در سطح خیابان‌ها و معابر سرگردان هستند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب