تاثیر استفاده از ماسک بر رفتار کودکان

کودکان هم اغلب به استفاده از پوششی روی صورتشان آن هم طولانی‌مدت، تمایلی ندارند. با طولانی شدن دوره الزام استفاده از ماسک، این نگرانی به وجود آمده است که این راه محافظتی برای رشد اجتماعی کودکان مضر باشد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری؛

روانکاوان و روان شناسان معتقدند که سالهای اول زندگی فرد، پایه و اساس زندگی بعدی او می باشد زیرا در این مرحله است که کودک، خود را دریافته از دیگران تشخیص می دهد.

کودک تقریباً در حدود دو ماهگی می تواند میان جنبه های انسانی و غیرانسانی محیط تشخیص بدهد مثلاً صدای مادرش را از صدای گربه می شناسد. یعنی عالم محیطی اش فردیت او را برایش آشکار و محسوس می سازد، مثلاً فریاد و گریه او به صورت حرف زدن درست در می آید و توانایی او به دفاع از خود رشد می یابد و چگونگی این دفاع- هجوم یا فرار- تغییر پیدا می کند. کودک در همه این رفتارها تابع محیط می شود و آنها را با نظم موجود در جامعه سازگار می سازد و ارتباطها و منافع اجتماعی جای منافع شخصی را می گیرند و سرانجام، کودک یا فرد اجتماعی می شود.

در این میان، کودکان هم اغلب به استفاده از پوششی روی صورتشان آن هم طولانی‌مدت، تمایلی ندارند. با طولانی شدن دوره الزام استفاده از ماسک، این نگرانی به وجود آمده است که این راه محافظتی برای رشد اجتماعی کودکان مضر باشد.
موارد جدی ابتلا به کووید-۱۹ در کودکان خردسال هنوز نسبتا نادر است. بر اساس یک مطالعه تقریبا از هر ۵۰ هزار کودک مبتلا به کووید، یک نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری می‌شود و از هر یک میلیون نفر، دو نفر می‌میرند. اما نوع «دلتا» که به سرعت گسترش می‌یابد و از سویه‌های قبلی حداقل دوبرابر مسری‌تر است، بر کشورها فشار می‌آورد تا مراقبت بیشتری اعمال کنند و برای کودکان دستورالعمل‌های حفاظتی بیشتری در نظر بگیرند.
از اوایل اکتبر ۲۰۲۱، کشورهای جهان عمدتا در سه دسته طبقه‌بندی شده‌اند؛ کشورهای اروپایی مانند فرانسه و ایتالیا، ماسک زدن را از سن شش سالگی توصیه می‌کنند. این اقدام در جهت دستورالعمل‌های سازمان جهانی بهداشت است که توصیه می‌کند کودکان بالای شش سال در شرایط خاصی از ماسک استفاده کنند؛ به‌عنوان مثال زمانی که در منطقه‌ای با احتمال بالای انتقال ویروس حضور دارند. هرچند برخی این قانون را فقط برای محیط‌های داخلی خاص مانند مدرسه اعمال می‌کنند. در بعضی کشورهای دیگر مانند ایالات متحده آمریکا، استفاده از ماسک برای افراد دو سال به بالا توصیه می‌شود. کشورهایی هم هستند که استفاده از ماسک در کلاس را الزامی نمی‌دانند؛ به عنوان مثال در بریتانیا، نه کودکان و نه معلمان لازم نیست در مدرسه ماسک بزنند. در این میان، تنها توافق جهانی پذیرفته شده این است که نوزادان و کودکان زیر دو سال به دلیل خطر خفگی نباید از ماسک استفاده کنند.
طرفداران استفاده از ماسک برای کودکان استدلال می‌کنند که خطر ابتلا به بیماری کرونا برای خردسالان را هم نباید نادیده گرفت. آن‌ها معتقدند مخصوصا در شرایطی که بیشتر کشورها کودکان زیر ۱۲ سال را واکسینه نمی‌کنند، باید استفاده از ماسک برای آن‌ها را جدی گرفت. آن‌ها به این مورد اشاره می‌کنند که تحقیق‌ها نشان داده که استفاده از ماسک با کاهش نرخ کووید-۱۹ در مدارس مرتبط است. 

در نظرسنجی دیگری که ۱۶۹ مدرسه ابتدایی در گرجستان را شامل می‌شد، محققان دریافتند زمانی که معلمان و کارکنان به ماسک زدن ملزم بودند، موارد گزارش شده کووید-۱۹ در مقایسه با مدارس بدون ماسک، ۳۷ درصد کمتر بود.
با وجود این، بعضی کارشناسان تربیتی درباره اینکه ماسک‌ها مانع از برقراری ارتباط اجتماعی مناسب در کودکان می‌شوند، ابراز نگرانی کرده‌اند. در پاسخ به این افراد، «اشلی روبا» محقق پسادکترا در آزمایشگاه احساسات کودک دانشگاه ویسکانسین-مدیسون می‌گوید: «چهره لزوما بیانگر احساسات دیگران نیست. سیگنال‌های حیاتی دیگری نیز وجود دارند؛ از جمله لحن صدا، وضعیت بدن و وضعیت کلی اشخاص.
یک مطالعه در سال ۲۰۲۱ نشان داد که کودکان زیر ۹ سال هنوز هم می‌توانند به درستی احساسات چهره‌هایی را که می‌بینند مشخص کنند؛ حتی اگر نمی‌توانند دهان آن‌ها را ببینند. در آزمایش دیگری هم مشخص شد در حالی که ماسک‌ توانایی کودکان در تشخیص غم، خشم و ترس را کمی کاهش می‌دهد، تاثیر آن مانند عینک آفتابی دارد و این موضوع نگران‌کننده نیست.

انتهای پیام/ ف

زمان انتشار: شنبه ۱۱ دی ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۴:۳۶

شناسه خبر: 100959

مطالب مرتبط :
ماسک

تحقیقات جدید از اثرات ماسک‎های صورت

ماسک‎های صورت مسافتی که پاتوژن‎های موجود در هوا طی می‎کنند را به نصف کاهش می‎دهد

یافته‎های جدید می ‏تواند اقدامات توصیه شده برای فاصله گذاری اجتماعی را دقیقتر نشان دهد

ی

لزوم توجه خانواده ها به رشد اجتماعی کودکان

در عصر امروز با توجه به پیچیدگی جوامع و بروز نابهنجاري هاي روانی و رفتاري در بین کودکان و نوجوانان، لزوم پرداختن به فرایند اجتمـاعی شـدن آن هـا و مطـرح کـردن راهبردهاي صحیح براي تقویت و شکوفایی این پدیده بیش از پیش احساس مـی شـود

https://www.reuters.com/technology/elon-musks-neuralink-shows-monkey-with-brain-chip-playing-videogame-by-thinking-۲۰۲۱-۰۴-۰۹/

ایلان ماسک از میمونی که بازی ویدئوی انجام می‌دهد رونمایی کرد

دانشمندان شرکت نورالینک متعلق به ایلان ماسک، تصاویری را منتشر کرد که نشان می داد یک میمون در حال انجام بازی ویدئوی است، این حیوان پس از کاشت تراشه‌ای در جمجمۀ او به نام «پیجر» توانست این کار را انجام دهد.

لباس

طراحی لباسی که با رشد کودکان بزرگ می شود!

به تازگی طراحی در آمریکا، موفق با دوخت نوعی لباس مخصوص کودکان شده است که با رشد کودکان این لباس نیز بزرگ می شود.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب