به منظور رفع خسارت حاصل از مصرف علفكش

تاثیردوز بالاي علفكش آپيروس بر مزارع گوجه كهورستان بررسی شد

به دنبال مصرف چندین برابر دوز پیشنهادی علفکش آپیروس توسط یکی از کشاورزان گوجه‌کار منطقه کهورستان و صدمه فراوان این علفکش به بوته­‌ها، توسط محقق بخش گياهپزشكي مركز تحقيقات و آموزش كشاورزي و منابع طبيعي استان توصیه­‌های فنی برای حل این معضل ارائه شد.

 
به گزارش خبرگزاری علم وفناوری هرمزگان؛ دكتر عبدالنبي باقري عضو هیات علمی مرکز تحقیقات کشاورزی هرمزگان در گفت وگوبا خبرنگار علم وفناوری گفت : استفاده از علف‌کش­‌ها در سيستم­‌هاي مدرن کشاورزي به منظور کنترل علف­‌هاي هرز تقريباً اجتناب ناپذير است. معرفي خانواده­‌هاي جديد علف‌کش­‌ها در سال­‌هاي اخير، به علت داشتن فوائد بيشمار از جمله ميزان مصرف کم در هکتار، سميت کم براي پستانداران و توانائي جذب از طريق اندام هاي هوائي و ريشه، به سرعت مورد توجه توليد کنندگان محصولات کشاورزي قرار گرفته است. 
وي افزود : اگرچه این خصوصیات، از ديدگاه مديريت شيميائي علف­‌هاي هرز در يک فصل زراعي بسيار مفيد است، ولي به علت داشتن فعاليت زياد، اين گروه از علف‌کش­‌ها مي‌توانند پايداري خود را در خاک حفظ و موجب صدمه به گياهان زراعي حساس در تناوب‌هاي زراعي شوند. 
عضو هيات علمي مركز تحقیقات کشاورزی هرمزگان گفت : علف‌کش سولفوسولفورون در بازار با نام تجاری آپیروس (Apyrus) (75% WG) موجود و از گروه سولفوتیل اوره با خاصیت انتخابی و تا حدی سیستمیک است. 
وي خاطرنشان كرد: این علف‌کش جهت کنترل علف گل جالیز در مزارع گوجه‌فرنگی مصرف و نیمه عمر آن بین 20 تا 60 روز بسته به PH و مواد آلی خاک متغیر است. علف‌کش سولفوسولفورون پس از ۴ ساعت از طریق برگ به طور کامل جذب و  وارد شیره آوندهای آبکش می­‌شود. 
باقري در پایان تاکید کرد: این علف‌کش مانع فعالیت آنزیم AIS  که مسئول تولید سه اسید آمینه ضروری ( لوسین، ایزو لوسین و والین) است، می‌شود. این اسید آمینه­‌ها در تشکیل ساختار دیواره سلولی دخالت دارند­ و از این رو این علف‌کش باعث توقف تقسیم سلولی و رشد گیاه هرز می­‌گردد. خاصیت انتخابی علف‌کش سولفوسولفورون به دلیل متابولیسم سریع آن در گیاه اصلی است، بنابراین  اگر این علفکش در دوزی بالاتر از میزان توصیه شده در مزارع استفاده شود می­‌تواند باعث بروز همین مشکلات روی گیاه زراعی شود.
انتهای پیام/

زمان انتشار: یکشنبه ۱۲ دی ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۶:۵۷

شناسه خبر: 100979

مطالب مرتبط :
۲۳

رئیس پارک علم و فناوری هرمزگان:

موانع قانونی واگذاری املاک و ساختمان های دستگاه های اجرایی به شرکت های دانش بنیان برطرف شده است

موانع قانونی واگذاری املاک و ساختمان های دستگاه های اجرایی به شرکت های دانش بنیان برطرف شده است و بر اساس مصوبه جدید مجلس شورای اسلامی دستگاه های اجرایی در خصوص واگذاری املاک خود به این شرکت ها منع قانونی نخواهند داشت.

بل

رییس پارک علم وفناوری هرمزگان خبرداد:

پارک علم و فناوری هرمزگان در راستای اتصال به شبکه ملی پارک ها و مراکز رشد به شبکه تاد پیوست

پارک علم و فناوری هرمزگان در راستای اتصال به شبکه پارک و مراکز رشد کشور به شبکه توسعه اقتصاد دیجیتال (تاد) پیوست.

کسب رتبه اول «سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی» بر موفقیت‌های پژوهش‌سرای شهید شهریاری اصفهان افزوده شد

در دومین دوره جشنواره علمی پژوهشی پژوهش‌سراهای دانش‌آموزی کشور:

درخشش پژوهش‌سرای شهید شهریاری اصفهان با کسب جایگاههای نخست «سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی»

مدیر پژوهش‌سرای دانش آموزی شهید شهریاری ناحیه پنج آموزش و پرورش اصفهان، از کسب رتبه اول سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی توسط پژوهش‌سرای شهیدشهریاری اصفهان در دومین دوره جشنواره علمی پژوهشی پژوهش‌سراهای دانش‌آموزی کشور خبر داد.

۳۲۱

مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی:

مصرف کودهای یارانه‌ای در کشور پرمصرف نیست

مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی گفت: میزان مصرف کودهای یارانه‌ای در کشور هیچگاه دچار پٌرمصرفی نبوده است.

۲۱۴

یادداشت

امیکرون، بلایی ناخوانده بر سر شهروندان

ازورود ویروس ناخوانده کرونا نزدیک دو سالی است که می گذرد واین درحالی است که جولان این ویروس هربار متفاوت‌تر از قبل بوده است و هربار عزیرانی را از خانواده‌ها ستاند.

۶۹

مگس میوه مدیترانه ای در سیاهو شناسایی شد

️ خسارت‌ زاترین نوع مگس ميوه مدیترانه‌ای (Ceratitis capitata) در منطقه سیاهو استان هرمزگان شناسايي و تاييدشد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب