تهدید جدی سویه امیکرون برای سلامت عمومی

سویه امیکرون تهدید جدی برای سلامت عمومی است

شناسایی ۱۰ مبتلا به اُمیکرون در سیستان و بلوچستان

به گزارش خبرنگار علم و فناوری رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با بیان این مطلب گفت: هرچند طبق اطلاعات موجود قدرت بیماریی زایی این سویه کمتر است امّا قدرت سرایت بالای این سویه به اثبات رسیده است و در صورت شیوع گسترده ویروس در جامعه بسیاری از افراد و در راس آنان سالمندان، مادران باردارو بیماران خاص نیاز به بستری در بیمارستان ها پیدا می کنند و به صورت ناگهانی با حجم وسیعی از مراجعات به بیمارستان ها و مراکز درمانی مواجه خواهیم شد.

 

دکتر سید محمد هاشمی شهری با اشاره به موج گسترده همه گیری ناشی از این سویه در اروپای غربی و آمریکای شمالی گفت:  افزایش ناگهانی موارد نیازمند بستری، سامانه های درمانی این کشورها را با چالش های جدی مواجه کرده است.

 

  وی تنها راه شناخته شده برای در امان ماندن از موج احتمالی بعدی را تکمیل فرآیند واکسیناسیون با حداقل 3 نوبت تزریق و رعایت شیوه نامه های بهداشتی از قبیل استفاده از ماسک، فاصله حداقل یک و نیم متر با دیگران و تهویه مناسب هوا در فضاهای عمومی بسته عنوان کرد و گفت: همه افراد بالای 18 سال ساکن استان سیستان و بلوچستان که تا کنون جهت دریافت دز سوم واکسن خود اقدام نکرده اند درخواست می کنم تا هرچه سریعتر به نزدیکترین مرکز بهداشتی و یا پایگاه تجمیعی واکسیناسیون مراجعه نماید

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در خصوص آخرین وضعیت همه گیری در استان سیستان و بلوچستان نیز گفت:  با وجود آبی بودن وضعیت همه شهرستان های استان مجددا تاکید می کنیم که با توجه به شناسائی حداقل 10 مورد فرد مبتلا به سوش جهش یافته اومیکرون در استان این شرایط کاملا شکننده و ناپایدار است.

 

به گفته دکتر هاشمی شهری کیت تشخیصی سویه اومیکرن در استان موجود است و آزمایش سویه اومیکرون برای همه افرادی که تست عمومی کرونای آنها مثبت می شود انجام می شود.

 

وی افزود: در هفته منتهی به روز شنبه 18 دی ماه 1400 تعداد 154 نفر از مبتلایان به کووید-19 توسط  3 دانشگاه علوم پزشکی استان شناسایی شدند که نسبت به هفته مشابه قبل از آن 81 نفر کمتر بوده است.

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان تعداد موارد بستری بیماران مبتلا به کووید-19 در هفته مزبور را  15 نفر اعلام کرد که در مقایسه با هفته قبل از آن 10 نفر کمتر بوده است.

 

به گفته دکتر هاشمی شهری هر چند در هفته منتهی به 18 دی ماه 1400 تعداد موارد فوت با نتیجه مثبت کرونا یک نفر کمتر از هفته قبل از آن بد امّا در این هفته نیز متاسفانه 3 نفر دیگر از  هم استانی های عزیزمان را با نتیجه مثبت آزمایشگاهی کووید-19 از دست دادیم.

 

وی میزان استقبال از دز سوم واکسن کرونا در استان را بسیار پائین توصیف کرد و گفت: با وجود فعالیت مراکز تجمیعی واکسن و پایگاه های منتخب متاسفانه تاکنون تنها 9 درصد از هم استانی های عزیزمان نسبت به دریافت دز سوم واکسن اقدام کرد اند.

 

 دکتر هاشمی شهری با تاکید بر این واقعیت که مناسب ترین واکسن، در دسترس ترین واکسن می باشد گفت: همکاران ما در حوزه های معاونت بهداشتی در تلاشند تا با فراهم آوردن مجموعه از واکسن های موجود در سبد واکسیناسیون کشور حق انتخاب نوع واکسن را نیز برای هم استانی های عزیز فراهم کنند تا هر فردی در هر یک از مراکز تجمیعی بتواند هر یک از انواع واکسن های تولید داخل و یا وارداتی را با توجه به نظر کارشناسان و پزشکان مستقر در این مراکز انتخاب کند.

 

 رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با بیان اینکه استقبال از دز سوم واکسن کرونا در استان بسیار پائین و نا امید کننده واکسن زدن را یک ارزش اجتماعی و انسانی دانست و گفت: با توجه به تاثیر واکسیناسیون عمومی برای ایجاد ایمنی جمعی، این روز ها مشارکت در برنامه واکسیناسیون و استفاده از ماسک صرفا نشان دهنده توجه فرد به سلامت خودش نیست بلکه نشانه ای است از پایبندی او به مسئولت های اجتماعی و اهمیتی که به سلامت دیگران و حق الناس قائل می باشد.

 

وی ادامه داد:  با وجود فعالیت مراکز تجمیعی واکسن و پایگاه های منتخب متاسفانه تاکنون تنها 9 درصد از هم استانی های عزیزمان نسبت به دریافت دز سوم واکسن اقدام کرد اند، هنوز 20 درصد از هم استانی های بالای 18 سالمان حتی برای یک بار هم به مراکز تجمیعی واکسیناسیون مراجعه نکرده اند و درصد پوشش نوبت اول در استان همچنان 81 درصد است، تزریق یک و یا حتی 2 نوبت واکسن کرونا برای تکمیل ایمنی بدن در برابر ویروس کفایت نمی کند و لازم است تا همه افراد بالای 18 سال حداقل 3 نوبت واکسن کرونا را دریافت کنند.

 

انتهای پیام/

 

زمان انتشار: دوشنبه ۲۰ دی ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۱:۵۸

شناسه خبر: 101120

مطالب مرتبط :
 رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان:

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان:

تزریق دز یادآور کرونا در سویه امری ضروری است

پیشگیری از ابتلا به سویه های جدید کرونا با تزریق واکسن دز یادآور برای افراد بالای ۱۸ سال امری لازم و ضروری است.

امیکرون

هشدار جدی برای مردم ایران:

اولین زیر سویه های اُمیکرون در کشور مشاهده شد

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از مشاهده نخستین موارد ابتلا به زیر سویه‌های جدید اُمیکرون با نام‌های BQ۱ و XBB در کشور خبر داد.

کرونا در ایران

غلبه «اومیکرون» در ایران

براساس اطلاعات منتشر شده از سوی استان‎ها، رنگ بندی کرونایی شهرها با غلبه «اومیکرون» تغییر کردند.

دکتر خواجه

علوم پزشکی زاهدان یکی از نخستین دانشگاه های صاحب فناوری Pet.Scan

دانشگاه علوم پزشکی زاهدان جزو دانشگاه های پیشرو در زمینه دسترسی به این فناوری پیشرفته Pet.Scan خواهد بود

دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، یکی از نخستین دانشگاه های صاحب فناوری Pet.Scan خواهد بود

جزایری

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد:

خطر مرگ ناشی از سویه امیکرون نسبت به سویه های قبل کمتر است/از هر هزار بیمارسه نفر جان خود را از دست می دهند

سید راشد جزایری معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد گفت: امیکرون بویژه در افراد دارای بیماری زمینه‌ای و ریز فاکتور‌ها و افراد در معرض خطر می‌تواند موجب مرگ شود، اما خطر مرگ ناشی از سویه امیکرون نسبت به سویه‌های قبل کمتر است.

ی

دلتا کرون سویه جدید کرونا ویروس در قبرس مشاهده شد

دلتا کرون ویروسی است که در کشور قبرس ۲۵ نفر به آن مبتلا شده اند و ۱۱ نفر از آنها در مراکز درمانی بستری شده اند.

اومیکرون

نشانه‌ هایی عجیب از ابتلا به اومیکرون

بر اساس گزارش‌های ارائه شده توسط مبتلایان به اُمیکرون مشخص شده که علائم سویه اُمیکرون با سه علامت کووید اولیه متفاوت است.

آبریزش بینی، سردرد، گلودرد و عطسه از شایع‌ترین عوارض گزارش شده است اما ۲ علامت جدید این سویه مربوط به گلو و سر نیست .

کرونا ویروس

سویه ها و نژاد کرونا ویروس چیست؟

سویه های ویروس کرونا، ویروس هایی هستند که در نظر گرفته می شوند از نظر عملکردی به اندازه کافی منحصر به فرد هستند که به طرز قابل توجهی شناخته می شوند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب