مسئول ناحیه مقاومت بسیج دانشجویی خراسان جنوبی در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری علم و فناوری

​دشمن به دنبال یاس دانشجویان نخبه در کشور است / عضویت ۷ هزار دانشجو در بسیج دانشجویی خراسان جنوبی

صلاحی مسئول ناحیه مقاومت بسیج دانشجویی خراسان جنوبی با اشاره به فعالیت هسته‌های مسئله محور و علمی در بسیج دانشجویی، گفت: طرح راهیان پیشرفت برای امیدآفرینی در بین جوانان دانشجوی نخبه علمی است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از خراسان جنوبی،«ابوذر صلاحی" مسئول ناحیه مقاومت بسیج دانشجویی استان در گفتگو باخبرنگار این خبرگزاری با اشاره به اینکه از مهم‌ترین برنامه‌های جدی و مهم بسیج و اقشار دانشور بسیج پرداختن به موضوعات علمی، پژوهشی و فناوری است، اظهار داشت: بسیج دانشجویی به جهت اینکه با یک قشر نخبه، تحصیل‌کرده و دانشجوی طرف است طبیعتا یکی از برنامه‌های مهم واصلی آن پرداختن به موضوعات علمی و پژوهشی است.

وی ادامه داد: از ابتدای تشکیل بسیج دانشجویی، جنس این جنس برنامه‌ها از آن جدانبوده است اما فرازوفرود هایی در برنامه‌های علمی داشته‌ایم.

بسیج دانشجویی به سمت مسئله محوری حرکت می‌کند

صلاحی یادآور شد: در‌طی دو و سه سال گذشته بعد از نگاه تحولی که به مجموعه بسیج دانشجویی به وجود آمد و ساختار و محتوای آن دچار تحول و به سمت رویکرد مسئله محوری تغییر مسیر وامروز در این خط حرکت می‌کند امروز ما شاهد یک تفاوت‌هایی در اجرای برنامه‌های علمی و پژوهشی در بسیج دانشجویی بوده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه امروز یکی از مهم‌ترین برنامه‌های ما در بسیج دانشجویی رویکرد حل مسئله است، گفت: بر اساس منویات رهبر معظم انقلاب وتاکیدات ایشان به قشر دانشجو به این نتیجه رسیدیم که باید به سمت مسئله محوری حرکت کنیم و نقش‌آفرینی و تخصصی دانشجوی بسیجی در سطح جامعه به مسائل اولویت‌دار و مهم مردم بپردازیم و بسیج دانشجویی در این عرصه‌ها ورود جدی پیداکرده است.

برگزاری طرح شمسا برای شناسایی مسائل اساسی کشور با حضور نخبگان دانشجو

وی عنوان کرد: ازجمله برنامه‌هایی که در این خصوص برگزارشده است، برنامه "طرح شمسا" که درواقع زیرساخت و پایه این حرکت است ودرطرح شمسا شناسایی مسائل اساسی کشور می‌باشد وهراستانی با تشکیل یک گروه تخصصی مسائل آن استان را به‌صورت علمی، حساب‌شده و دقیق موردبررسی قرار می‌دهند.

صلاحی بابیان اینکه اعضای این گروه تخصصی با یک کار علمی و پژوهشی مسائل اصلی و اولویت‌دار آن استان را مورد ارزیابی قرار می‌دهند، افزود: خراسان جنوبی دراین‌باره پیش‌قدم است و اقدامات و کارهای پژوهشی خوبی در فاز اول آن انجام‌شده است.

مسئول بسیج دانشجویی خراسان جنوبی بابیان اینکه گروه شمسای استان در دفاع با امتیاز بالا توانسته است امتیاز خوبی کسب کند، ادامه داد: فاز بعدی این طرح، کار میدانی است که آغازشده و در این مرحله به سراغ اساتید دانشگاه، نخبگان، شخصیت‌های تأثیرگذار و مسئولین اجرایی و سیاسی رفته و در آنجا مباحث پژوهشی و علمی را با واقعیت‌های کف میدان محک می‌زنند، راستی آزمایی انجام می‌دهند و به‌صورت کاربردی و دقیق مسائل را موردبررسی قرار می‌دهند.

صلاحی بیان داشت: طرح شمسا کمک خوب و فکری برای مسئولین استان،پژوهشگران و دانشگاهیان است.

وی هدف طرح شمسا را شناسایی مسائل استان دانست و گفت: این طرح پایه سایر فعالیت‌های بسیج دانشجویی است و هسته‌های مسئله محور می‌توانند با تمرکز برمسائل و مشکلات استان تمرکز داشته باشند لذا گفتمان سازی ها هم حول همین محور اتفاق خواهد افتاد و نقش‌آفرینی تخصصی دانشجویان در سطح جامعه نیز حول همین محور خواهد بود.

برگزاری طرح راه مهندسی برای آشنایی دانشجویان به رشته تحصیلی و آینده شغلی خود

صلاحی یکی دیگر از برنامه‌های پژوهشی و فناوری بسیج دانشجویی را عدم آشنایی دانشجو با آینده رشته تحصیلی دانست و گفت: خیلی از دانشجویان نمی‌دانستند در رشته ایی که درآینده فارغ‌التحصیل خواهند شد چه جایگاهی دارند و چگونه می‌توانند مشکلات جامعه را حل کنند.

وی ادامه داد: بعد از شناسایی صحیح این مسئله در بین اکثر دانشجویان وجود داشت "طرح راه مهندسی" است که در بسیج دانشجویی این طرح با حضور دانشجویان رشته‌های مهندسی آغازشده است که دانشجویان با رشته‌های تحصیلی و آینده شغلی خود آشنا می‌شوند.

مسئول بسیج دانشجویی استان با اشاره به بازدید علمی دانشجویان در این طرح، افزود: در سال گذشته یک مرحله از طرح راه مهندسی را اجرایی کرده‌ایم که دانشجویان با فضای کاری خود در سطح جامعه آشنا شده‌اند.

وی بابیان اینکه این طرح برای دانشجویان رشته‌های پزشکی، بهداشت و رشته‌های علوم انسانی نیز وجود دارد، افزود: این دانشجویان نیز با آینده شغلی خود نیز در طرح راه مهندسی آشنا می‌شوند.

حمایت بسیج دانشجویی از طرح‌های علمی و پژوهشی

صلاحی یکی دیگر از برنامه‌های بسیج دانشجویی را حمایت از پروژه‌های علمی دانشجویی دانست و افزود: این طرح در برخی از استان‌ها به‌صورت مراکز تحقیقاتی بسیج انجام‌شده است.

وی اتصال دانشجویان به مراکز رشد و فناوری بسیج و مراکز تحقیقاتی بسیج  را از دیگر برنامه‌های بسیج دانشجویی عنوان کرد و افزود: کمک به طرح‌های علمی،تحقیقاتی و رساندن آن به مراحل تولید و تجاری‌سازی از کاره‌ای خوب است.

صلاحی با اشاره به اتصال دانشجویان به بنیاد نخبگان و پارک علم و فناوری در سطح کشور،گفت: تفاهم‌نامه‌هایی نیز در جهت حمایت از دانشجویان نخبه با بنیاد تعاون بسیج، مراکز تحقیقاتی وعلمی بسته‌شده است که پروژه‌های علمی پژوهشی دانشجویان در آنجا مطرح می‌شود و از ظرفیت این مجموعه‌ها استفاده کنند.

مسئول ناحیه مقاومت بسیج دانشجویی خراسان جنوبی بازدیدهای علمی در رشته‌های مختلف، برگزاری جلسات و هسته‌های مسئله محور و کلاسهای علمی  و آموزشی را از جمله برنامه‌های بسیج دانشجویی عنوان کرد.

7هزار دانشجو عضو بسیج دانشجویی خراسان جنوبی هستند

 

وی انعقاد تفاهم‌نامه با بنیاد نخبگان و پارک علم و فناوری استان و اتصال دانشجویان به این مراکز علمی را از برنامه‌های علمی  بسیج دانشجویی استان دانست.

صلاحی بابیان اینکه از جمعیت 40هزارنفری دانشجو در سطح استان خراسان جنوبی به‌طور رسمی  7هزار نفر عضو بسیج دانشجویی استان هستند، افزود: 50 مرکز دانشگاهی که در سطح استان داریم در تمامی آن‌ها پایگاه‌های بسیج دانشجویی فعال هستند.

جوانان فرهیخته دانشجو مخاطب اصلی بیانیه گام دوم انقلاب هستند

وی بابیان اشاره به نقش دانشجویان بسیجی در بیانیه گام دوم انقلاب، افزود: مخاطب اصلی بیانیه گام دوم انقلاب جوانان هستند لذا جوان فرهیخته بسیجی باید خود را مخاطب اصلی این بیانیه بداند.

صلاحی گفت: توصیه اصلی رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم موضوع علم،پژوهش و فناوری است بنابراین بسیج دانشجویی با تمام تلاش سعی می‌کند که دانشجویان بسیجی را به سمت علم‌آموزی همراه با پژوهش آشنا و هدایت کند.

وی ادامه داد:دانشجویان بسیجی نیز در تحقق بیانیه گام دوم انقلاب با توجه به اهمیت موضوع علم که رهبر معظم انقلاب شاه‌کلید پیشرفت دانسته‌اند دانشجویان بتوانند اقدامات ارزشمند و خوبی در این راستا بردارند.

 

وی بابیان اینکه متأسفانه درطی 10سال گذشته با نگرش‌های سیاسی که در فضای نخبگی و جامعه دانشگاهی به وجود آمده بود وضعیت علمی،پژوهشی افت داشته است، افزود: دانشجوی بسیجی تمام تلاشش را برای حل مسائل تمام تلاش خود را برای عمل به منویات رهبر معظم انقلاب می‌کند.

فعالیت هسته‌های علمی و مسئله محور از تائیدات رهبر معظم انقلاب‌اند

صلاحی موضوع مسئله محوری درهسته های علمی را از تاکیدات رهبر انقلاب دانست و گفت: تمام تلاش بسیج دانشجویی این است که در حوزه پژوهش و فناوری بتوانیم قدم برداریم و در این عرصه قوی‌تر و جدی‌تر نسبت به گذشته حرکت کنیم.

وی بابیان اینکه حمایت فکری،معنوی از نخبگان دانشجویی افزود: سازمان بسیج دانشجویی برای تمام نخبگان علمی برنامه دارد و دانشجویان می‌توانند با مراکز علمی و تحقیقاتی کشور ارتباط برقرار کنند.

صلاحی با اشاره به خروج دانشجویان نخبه علمی به خارج از کشور نیز تأکید کرد: این موضوع نسبت به کشورهای دنیا فرار نخبگان در سطح پایین است اما قابل‌انکار نیست.

وی ادامه داد: احساس هویتی وایرانی در بین جامعه کشور ما قوی‌تر است لذا این موضوع برای ما مهم گریز از کشور باید برای ما بد تلقی شود و برخی از این فرار مغزها مسائل فرهنگی و هویتی است.

دشمن به دنبال یاس و ناامید کردن نخبگان علمی در کشوراست

مسئول بسیج دانشجویی خراسان جنوبی تأکید کرد: رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم تأکید می‌کنند که امروز ریشه ایی ترین و نخستین جهاد شما امیدآفرینی است لذا دشمن در موضوع یاس و ناامیدی جوانان و چالش کشیدن هویت آن‌ها کار می‌کند.

وی با تأکید بااینکه باید در حوزه و عرصه امیدآفرینی در بین جوانان کار جهادی انجام شود، گفت: بسیج دانشجویی در همین راستا را طرح راهیان پیشرفت را در مرحله اجرا دارد که برای امیدآفرینی در بین جوانان دانشجوی نخبه علمی است.

صلاحی ادامه داد: این طرح مانند طرح راهیان نور است که دانشجویان برای بازدید شرکت‌های دانش‌بنیان و علم محور کشور برده می‌شوند که در آنجا جوانان نخبه علمی در پروژه‌های علمی روایت کننده مقابله با تحریم‌های کشور هستند.

انتهای پیام/ 

 

 

 

 

 

 

 

زمان انتشار: دوشنبه ۲۰ دی ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۹:۳۶

شناسه خبر: 101125

مطالب مرتبط :
پژوهش

برگزاری وبینار آموزش و پژوهش مسأله محور در کهگیلویه و بویراحمد

وبینار اجتماعات نخبگانی دانشگاهی و آموزش و پژوهش مسأله محور در شهر یاسوج مرکز کهگیلویه و بویراحمد برگزار می شود.

معلمی

معلم باید همواره به دنبال کسب دانش روز باشد

ابرقوئی گفت: اگر روزی معلم بپندارد که همه چیز را می داند و دیگر نیاز به کسب علم نداشته باشد، آنجا نقطه سقوط اوست، معلم باید همواره دانش جو و طالب علم باشد.

منظری توکلی

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمان مطرح کرد؛

حمایت دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمان از طرح "راه مهندسی"

علیرضا منظری توکلی در دیدار مسئول بسیج دانشجویی استان کرمان بیان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمان از طرح " راه مهندسی" که مشکل عدم آشنایی دانشجویان با مهارت های موردنیاز رشته تحصیلی آنها را حل خواهد کرد؛ حمایت میکند.

معرفی ظرفیت ها ی پارک علم و فناوری خراسان جنوبی به هسته های مسئله محور بسیج دانشجوی

مسئول ناحیه مقاومت بسیج دانشجویی خراسان جنوبی عنوان کرد:

معرفی ظرفیت ها ی پارک علم و فناوری خراسان جنوبی به هسته های مسئله محور بسیج دانشجوی

صلاحی گفت: ظرفیت ها و فعالیت های پارک علم و فناوری خراسان جنوبی به هسته های مسئله محور بسیج دانشجویی استان معرفی می شوند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب