اختراع دستگاه پرتابل اندازه گیری دبی و غلظت نشت گاز طبیعی در خراسان شمالی

دستگاه TDLM دارای گواهی ثبت اختراع به شماره ۱۰۵۴۲۹ است و هم اینک این مهم یکی از دستاورد های مهم برای صنایع و شرکت ملی گاز خواهد بود.

 

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری خراسان شمالی، عضو هیات علمی گروه آموزشی، مهندسی مکانیک دانشگاه بجنورد در نشست با اصحاب رسانه درباره دستگاه تعیین نشت گاز طبیعی در دانشگاه بجنورد گفت: این دستگاه یک طرح پژوهشی است که دانشگاه بجنورد در یک فراخوان شرکت گاز خراسان شمالی در خصوص اندازه گیری نشت گاز طبیعی شرکت و برنده این فراخوان شد.

 

وی بیان کرد: فاکتورهای مختلفی از جمله تیم پژوهشی، روند کار و طراحی که در پروپوزال اعلام شده بود باعث برنده شدن پروپوزال دانشگاه بجنورد شد.

 

جودت در ادامه اظهار داشت: در جهان دستگاه های محدودی هستند که این کار را انجام می دهند، یعنی مقدار گاز نشت یافته را اندازه می گیرند، یکی از مهم ترین آنها یک شرکت آمریکایی است که دستگاه های خود را به کشورهای مختلف از جمله ایران صادر می کرد، ولی این نمونه خارجی ایراداتی داشت که این ایرادات باعث توقف در تولید شد.

 

وی افزود: ساخت این دستگاه بیش از سه سال طول کشید، تقریبا دانش فنی اکثر دستگاه هایی که در این زمینه در جهان تولید شده اند را بررسی و در مسیر انجام این کار یک سری نوآوری هایی انجام شد، که این نوآوری ها منجر به ثبت اختراع دستگاه گردید.

 

عضو هیات علمی گروه آموزشی، مهندسی مکانیک دانشگاه بجنورد بیان کرد: ساخت نمونه آزمایشگاهی دستگاه انجام و برای اطمینان از نوآوری هایی که در دستگاه استفاده شده، تستهای مختلفی انجام شد و پس از اطمینان از تست های اولیه وارد فاز نمونه صنعتی دانشگاه شدیم.

 

جودت با بیان اینکه ساخت این نمونه هزینه های هنگفتی را نیاز داشت اعلام نمود: در ساخت نمونه صنعتی برای استفاده از تجهیزات ضد انفجار نیاز به هزینه های زیادی بود که با نوآوری ها و در مراحل مختلف استفاده از تکنولوژیهایی به این تجهیزات بی نیاز شدیم و به نوعی فرآیند اندازه گیری دستگاه را نسبت به نمونه های متداول آن تغییر دادیم.

 

وی خاطرنشان کرد: دستگاه های دیگر با فرآیند مکش نشت گاز را اندازه گیری می کنند ولی این دستگاه با عملیات دهش این کار را انجام و همین مورد باعث می شود که سطح انفجاری دستگاه پایین آمده و این امکان را ایجاد کند که ما را از تعداد تجهیزاتی که نیاز به وارد کردن بود مستثنا کند و مورد تایید شرکت گاز خراسان شمالی قرار گیرد.

 

جودت گفت: این دستگاه در بیست و دومین نمایشگاه ملی هفته پژوهش با حضور دکتر ستاری معاون ریاست جمهوری و دکتر زلفی گل وزیر علوم و تحقیقات رونمایی شد.

 

عضو هیات علمی گروه آموزشی، مهندسی مکانیک دانشگاه بجنورد اعلام نمود: نمونه خارجی این دستگاه که وارد ایران می شود به مبلغ 40 هزار دلار به فروش می رسد ولی با توجه به علمی که در تجاری سازی این دستگاه استفاده شده این دستگاه حدود یک چهارم قیمت و چه بسا کمتر به فروش می رسد.

 

وی افزود: دستگاه هایی که در جهان وجود دارند یک کاره هستند یا محل نشتی و یا مقدار نشتی را پیدا می کنند ولی دستگاهی که ما ساختیم هم محل و هم مقدار نشتی را نمایش می دهد.

 

امروزه گاز طبیعی به عنوان یکی از مهمترین منابع تامین انرژی در جهان است، جودت با بیان این موضوع اشاره کرد: این دستگاه با رفع نواقص دستگاه های موجود در جهان، قادر به اندازه گیری دقیق تر نرخ گاز طبیعی نشت یافته و غلظت آن است که با توجه به نیاز صنعت و همچنین دانش فنی که به دست آورده ایم، می توانیم نمونه ای از این دستگاه را برای اندازه گیری گازهای دیگر نیز بسازیم.

 

وی از کاربردهای این دستگاه به پیدا کردن محل نشت، تعیین دبی جرمی گاز نشت یافته پیرامون اتصالات، تعیین استراتژی های تعمیرات مقرون به صرفه و سند کنترل انتشار برای اعتبارات گازهای گلخانه ای اشاره کرد.

 

جودت از قابلیت های این دستگاه امکان استفاده دوگانه از دستگاه به عنوان دتکتور تشخیص نشتی بیان کرد و افزود: این دستگاه قابلیت استفاده دوگانه بررسی اندازه نشتی گاز و محل نشتی گاز، کنترل و نمایش مقدار نشتی در موبایل یا تبلت و امکان ذخیره سازی و ارسال داده ها  را دارد.

 

دستگاه TDLM دارای گواهی ثبت اختراع به شماره ۱۰۵۴۲۹ است و هم اینک این مهم یکی از دستاورد های مهم برای صنایع و شرکت ملی گاز خواهد بود.

 

 

انتهای پیام / سهیلا سعیدی

زمان انتشار: دوشنبه ۲۰ دی ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۵:۰۴

شناسه خبر: 101135

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب