گزارش علم وفناوری از وجود پشه آئدس در هرمزگان

نگرانی شهروندان از افزایش پشه آئدس در پی بارندگی های اخیر /تب دنگی یا استخوان شکن در انتظار شهروندان

پس باز بارندگی ده روز گذشته و فراهم شدن شرایطی جهت تخمگذاری و تکثیر انواع حشرات بار دیگر نگرانی شهروندان از وجود پشه آئدس در هرمزگان اوج گرفته است.

به گزارش خبرگزاری علم وفناوری هرمزگان؛ پشه‌ها عامل بیماری‌های بسیاری در مناطق مختلف می‌شوند، گاهی این بیماری شیوع می‌یابد و مناطقی را درگیر می‌کند، بنابراین لازم است مخزن این حشرات با روش‌های تأثیرگذار از بین برود تا بیماری که به وسیله آن پشه شیوع یافته کنترل شود.
پشه آئدس ناقل بیماری‌هایی چون زیکا، تب دانگ و چیکین گونیا است و با توجه به افزایش تجارت جهانی و گسترش ترددهای دریایی و زمینی به کشورهای مبدا در جهان، احتمال انتقال این پشه به کشور وجود دارد و می‌تواند تهدیدی برای سلامت جامعه باشد.
 پشه آئدس بیشتر در مناطق استوایی جهان به ویژه آسیای جنوب شرقی وجود دارد و به تازگی شیوع آن در برخی از کشورها گزارش شده که با توجه به انتقال آن از طریق جابجایی کالا در سفرهای تجاری و همچنین سفرهای تفریحی، خطر جدی برای سلامت جامعه است و همین موضوع با مشاهده آن در برخی محلات بندرعباس هم این روزها نگرانی ها را دوچندان کرده است.
ببرآسیا یا آئدس در هرمزگان
هرمزگان از جمله استان‌هایی است که مراودات بسیاری با کشورهای همسایه جنوبی دارد و این مساله هرمزگان را در معرض خطر تکثیر ورشد بی رویه پشه و احتمال استقرار آن قرار داده است زیرا که ببر آسیایی برای ورود و خروج از مرزها نیازی به مجوز ندارد.

اقدام های لازم درخصوص مقابله با پشه آئدس انجام شود - ایرنا


وجود لاستیک‌های مستعمل و بایگانی، نی‌های بامبوی وارداتی، کالاها و اجناس وارد شده از کشورهای آلوده از طریق زمینی، دریایی و هوایی از جمله راه‌های انتقال و ورود این پشه به کشور است، ببر آسیایی در هر مرحله خون خواری، چندین نفر را می‌گزد و این تغذیه مکرر، موجب بیماری‌های خونریزی دهنده تب دنگی، چیکونگونیا و ویروس زیکا می‌شود.
به گفته دکتر نوروزیان رییس روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان طی بازرسی های انجام شده طی هفته های گذشته پشه های کشف شده در لاستیک های یک آپاراتی در بندرعباس دیده شدند. چهار پشه بالغ کشف شده که خوشبختانه حامل هیچ ویروسی نبودند. اما این نوع پشه می تواند ناقل سه بیماری "تب دنگی" ، "چیکونگونیا" و " زیکا" باشند.

عدم مشاهده بیمار مشکوک به گزیدگی پشه آئدس در بندرعباس | پایگاه خبری –  تحلیلی تیلا نیوز


وی گفت: مدت‌ها است در خصوص پشه آئدس در استان جلسات زیادی برگزار شده که اخبار و اطلاع رسانی جلسات از طریق رسانه‌ها منتشر شد، این پشه سال گذشته در بندر لنگه یافت شده و به سرعت اقداماتی برای از بین رفتن آن انجام شد.
نوروزیان گفت: یکی از مناطقی که این پشه در آنجا زیست می‌کند بشقاب‌های زیر گلدان و اطراف آن است که آب در آنجا می‌ماند، گیاه بامبو نیز محلی برای رشد این پشه است و نقاطی که آب کولر جمع می‌شود، نیز محل دیگری برای رشد و نمو این پشه خطرناک است. پشه در این محل‌ها می‌تواند تخم‌ریزی و رشد داشته باشد و به همین دلیل باید در منازل سم‌پاشی شود.

موج - آماده باش شهرداری بندرعباس برای مقابله با پشه آئدس - صاحب‌خبر

 


راه‌های مقابله با پشه آئدس
با وجود بارندگی های اخیر در هرمزگان و شهر بندرعباس و فراهم بودن شرایط رشد و تکثیرپشه آئدس موج نگرانی هایی ایجاد شده که انواع بیماری ها رواج یابد. یکی از این بیماری های خطرناک مالاریا و تب دانگ است که نام یک بیماری ویروسی است و به دو شکل معمولی و خونریزی‌دهنده بروز می‌کند و به آن تب استخوان شکن هم می‌گویند.
این بیماری توسط پشه‌ای به نام آئدس اجیپتی به انسان منتقل می‌شود، سئوالاتی که مطرح می شود این است که پشه آئدس چرا می‌تواند خطر آفرین باشد و در مواجهه با آن چه اقداماتی باید کرد و اینکه پشه آئدس در چه نقاطی زندگی کرده و تخم ریزی می‌کند و سپس به رشد و نمو و تکثیر می‌پردازد؟
باید گفت مراحل شیوع بیماری بدین گونه است که مرحله حاد بیماری همراه با تب و درد عضلانی حدود یک تا دو هفته طول می‌کشد و برای درمان این بیماری مراجعه به مراکز درمانی مجهز الزامی است. باید بیمار به دقت تحت نظر قرار گیرد و در صورت لزوم اکسیژن یا مایعات وریدی برایش تجویز و از مصرف خودسرانه مسکن‌ها خودداری شود، زیرا ممکن است باعث تشدید مشکلات خونریزی شود.
علائم بیماری تب دنگ چیست ؟
تب ، درد شدید استخوان ها ، درد مفاصل ، سردرد و در برخی از بیماران ممکن است گلودرد ، التهاب حلق و ملتحمه چشم ، بی اشتهایی ، تهوع و استفراغ وجود داشته باشد.
همچنین ممکن است این بیماری با علائم خونریزی خفیف زیر پوستی و خونریزی از غشاهای مخاطی(بینی و لثه و....) نیز همراه باشد . در صورت ادامه بیماری و وجود تب 5/37 یا 38 درجه ، علائم زیر ممکن است ایجاد شود : کاهش سریع تعداد پلاکت ها ، شوک یا گردش خون ضعیف ، خستگی ، بی قراری ، کما ، تشنج ، درد شکم ، زردی ، نارسایی شدید ارگان هایی مثل کلیه ، کبد و ... است.

مه‌پاشی و سم‌پاشی علیه "آئدس" در برخی محلات بندرعباس


در صورتیکه فرد در روند بیماری دچار مرگ نشود ، طی دو هفته بهبود می یابد و به مراتب خطرناکتر از مالاریا بوده و در حال حاضر واکسنی برای کنترل و درمان آن وجود ندارد.
به گفته نوروزیان تنها راه موثر مبارزه با این بیماری، مقابله با پشه ناقل آن است؛ لذا تمیزکردن و سم پاشی محیط زیست از طریق جمع آوری زباله‌ها و مکان‌هایی که ممکن است آب باران و آب‌های سطحی در آن‌ها ذخیره شود از اقدامات ضروری است. به طور مثال لاستیک‌های فرسوده اتومبیل که آب باران در آن‌ها جمع می‌شود محل مناسبی برای رشد و تکثیرش است، همچنین بکاربردن اسپری‌ها و ترکیبات دور کننده حشرات در مدت اقامت در محل های آلوده هم می‌تواند در حفظ سلامت موثر باشد.
نشانه بیماری دنگی یا تب استخوان شکن
اکثرقریب به اتفاق مبتلایان هیچ گونه نشانه‌ای نداشته یا نشانه‌های بسیار خفیفی مانند تب ملایم دارند و تنها وضعیت پنج درصد از بیماران وخیم می‌شود. برای تعداد بسیار کمی از این افراد بیماری کشنده خواهد بود، در این میان معمولاً نشانه‌ها در کودکان مبتلا به ویروس دنگی، مشابه سرماخوردگی معمولی و خفیف است که مشکلات پیش آمده برای کودکان بیشتر از بقیه است.
نشانه‌های بیماری دنگی چند روز بعد از ابتلاء بروز می‌کند
نشانه‌ها حدود سه تا ۱۴ روز بعد از ابتلاء به ویروس دنگی نمایان می‌شود، اما بیشتر مواقع نشانه‌ها بین چهار تا هفت روز آشکار خواهد شد، بنابراین اگر فردی از مکانی که ویروس دنگی در آن شایع است بازگردد و پس از ۱۴ روز نشانه‌ها را در خود مشاهده کند، به ویروس دنگی مبتلا نشده است.
اقدامات جهت پیشگیری از گزش پشه دنگی؟
تاکنون واکسن رسمی برای پیشگیری از ابتلاء به ویروس دنگی ساخته نشده و سازمان بهداشت جهانی پیشنهاد داده‌است که برای جلوگیری از ابتلاء به بیماری دنگی، جمعیت پشه‌ها تحت نظر قرار گیرد و افراد از گزیدگی پشه ها درامان باشند  که بیشترین آن به پیشگیری و کنترل و مراقبت برمی گردد، بدین گونه که  تمام بخش‌های اجتماع باید همراه با هم عمل کنند که این بخش‌ها شامل بخش عمومی، بخش خصوصی مانند مؤسسات و شرکت‌ها و حوزه سلامت و بهداشت می‌شود.
گفتنی است؛ ویروس تب زرد نسبت به تغییرات فصلی و آب‌وهوایی مقاوم است و می‌تواند به صورت طولانی مدت در بدن پشه حامل آن باقی بماند.
انتهای پیام/

 

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۲ دی ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۷:۳۴

شناسه خبر: 101160

مطالب مرتبط :
۱۲۳

گزارش علم وفناوری از مشکلات گلخانه داران هرمزگان

کمبود نیروی حرفه ای معضلی گریبانگیر/ رونق گلخانه ها نیازمند مانع زدایی ها وحمایت دولت

کشت گلخانه‌ای یکی از مطلوب‌ترین شیوه‌های کشاورزی در جهان شناخته شده است که تولید با کیفیت تر و مصرف آب کمتر، این شیوه را به روشی محبوب بدل ساخته است.

نظام موضوعات فناوری، راه دستیابی به دانش صنایع و بازار است

رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی مطرح کرد:

نظام موضوعات فناوری، راه دستیابی به دانش صنایع و بازار است

رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی، در نشستی که در دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان و با حضور روسای دانشگاه های آزاد اسلامی استان های اصفهان، چهارمحال و بختیاری و یزد در راستای بررسی مسائل حوزه فناوری برگزار شد، نظام موضوعات فناوری را راه دستیابی به دانش صنایع و بازار است دانست.

فراهم سازی زمینه های اشتغال دانشجویان با تقویت و توسعه نظام موضوعات فناوری

نجفی در نشست بررسی مسائل حوزه فناوری دانشگاه:

زمینه‌سازی اشتغال دانشجویان با تقویت و توسعه نظام موضوعات فناوری

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان در نشست بررسی مسائل حوزه فناوری دانشگاه که با حضور رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی و روسای دانشگاه آزاد اسلامی استان های یزد و چهارمحال و بختیاری برگزار شد، توسعه نظام موضوعات فناوری را در ایجاد زمینه‌های اشتغال دانشجویان موثر دانست.

جشنواره ابوذر

مراسم اختتامیه هفتمین دوره جشنواره رسانه‌ای ابوذر استان اردبیل برگزار شد

مراسم اختتامیه هفتمین دوره جشنواره رسانه‌ای ابوذر استان اردبیل با حضور معاون هماهنگ‌کننده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، فرمانده سپاه حضرت عباس (ع) استان اردبیل، مسئولین استان و اهالی رسانه در سالن ولایت برگزار گردید.

۲۱۰۰

یادداشت

اماو اگرهای بازارچه های ملوانی در شهرهای جنوبی

ملوانی و صیادی از قدیم الایام شغل آباو اجدادی مردمان جنوب خصوصا ساحل نشینان بوده است تا جایی که غیراین مشاغل به هیچ حرفه و شغلی ورود نکرده اند اما در سالهای اخیر شاهد مشکلاتی پیش روی ملوانان وصیادان محلی در جنوب هستیم.

۲۵۸

نگرانی خانواده ها از امتحانات حضوری

کرونا، اومیکرون، آئدس در کمین

والدین هرمزگانی این روزها در شدیدترین نگرانی از برگزاری حضوری امتحانات فرزندان دانش‌آموزان‌شان، این موضوع را در اشکال مختلف بخصوص در فضای مجازی ابراز می‌کنند.

۳۶

گزارش علم وفناوری از مشاهده پشه آئدس

این روزها خبر پیدایش پشه آئدس در استان هرمزگان در رسانه ها زیاد مطرح می شود که در این خبر به عوامل پیدایش و مقابله با آن پرداخته شده است.

۱۲

نگاهی به دلایل آتش سوزی در جنگل ها

اتش خرداد بر جان جنگلها و مراتع کشور

آتش‌سوزی یک تهدید دائمی برای مراتع و جنگل‌ها محسوب می‌شود این در حالیست که تغییرات اقلیمی و گرمایش جهانی نیز از سوی کارشناسان به‌عنوان دیگر عوامل موثر در تغییر شدت، حدت و الگوی آتش‌سوزی‌های سال‌های اخیر مطرح شده است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب