برای اولین بار توسط یک پژوهشگر ایرانی؛

تولید کود نانواکسیدروی با پسماندهای گیاهی

یک پژوهشگر ایرانی برای اولین بار در طرحی نوآورانه با روش شیمی سنتز سبز موفق به تولید کود نانواکسید روی با پسماندهای گیاهی شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری تهران بزرگ؛ رشته کشاورزی دارای گرایش‌های مختلفی است که در هر گرایش، چالش‌های اساسی وجود دارد که دانشجویان و پژوهشگران این رشته به آنها می‌پردازند. یکی از این چالش‌ها که معضل بزرگی در بحث کشاورزی به حساب می‌آید پسماندهای گیاهی حاصل از فرآوری کارخانه‌ها است.

رضا ابوالقاسمی دکتری کشاورزی علوم باغبانی که کود نانواکسیدروی را برای رفع این معضل تولید کرده است در گفتگو با خبرنگار علم و فناوری تصریح کرد: پسماندهای گیاهی حاصل از کارخانه‌های فرآوری مثل کارخانه‌های گلاب‌گیری، اسانس‌گیری و یا کارخانه‌های که از بافت گیاه که اصطلاحا به آن تفاله، ضایعات و پسماند گفته می‌شود یا در محیط زیست دپو می‌شوند و یا به صورت چالکود در مکانی دفع می‌شوند تا به خاک برگردد و به صورت کود از آن استفاده گردد.

وی با اشاره به بازدیدی از یک کارخانه در کاشان و مشاهده‌ی پسماند ضایعات ناشی از فرآوری کارخانه، گفت: در راستای رفع مشکل پسماند ضایعات ناشی از فرآوری در کارخانه‌ها به فکر استفاده کاربردی از این پسماندهای دورریز و بدون مصرف افتادیم.

دکتر ابوالقاسمی بیان کرد: طی تحقیقاتی تعدادی از پسماندهای گیاهان دارویی مختلف را بر حسب شرایط انتخاب کردیم و با آزمایش‌های مختلفی بر روی آنها با روش شیمی سنتز سبز (دوستدار محیط زیست)، به یک ماده موثر نانو ذره دست پیدا کردیم تا پسماندهای دورریز یک ماده مفید دوباره به چرخه صنعت برگردد.

این نخبه جوان با بیان اینکه نانو ذره تولید شده ما نانو ذرات عنصر روی است، افزود: عنصر روی زمانی که به شکل نانو ذره درمی‌آید خاصیت واکنش‌پذیری بالایی پیدا می‌کند که می‌توان از آن به عنوان موادضدعفونی‌کننده، آنتی باکتریال و همچنین یک منبع تامین کننده روی برای گیاهان در گلخانه ها و باغات کشاورزی استفاده کرد.

ابوالقاسمی اذعان داشت: نانو ذره روی تولید شده را به عنوان یک تیمار آزمایشگاهی (ماده تامین کننده عنصر روی) بر روی گوجه‌فرنگی گلخانه‌ای آزمایش کردیم و سپس گوجه‌فرنگی تولید شده را با گوجه‌فرنگی پرورش یافته توسط کودهای شیمیایی مثل سولفات روی و اکسیدروی که در سطح بازار به صورت تجاری در نهاده های کشاورزی برای گیاهان استفاده می‌شود، مقایسه کردیم و طی بررسی‌ها به این نتیجه رسیدیم که نانو ذره اکسیدروی می‌تواند به عنوان منبع تامین کننده رُوی برای گیاهان مورد استفاده قرار بگیرد.

وی ادامه داد: در حقیقت از پسماند گیاهی با استفاده از روش شیمی سنتز سبز به یک ماده روی که تامین کننده نیاز کلیه گیاهان است دست یافتیم که می‌تواند با عناصر شیمیایی روی مثل کودهای سولفات روی و کودهای اکسید روی که در سطح جامعه است، رقابت کند.

ابوالقاسمی یادآور شد: زمانی که گیاهی دچار کمبود عناصر مختلف شیمیایی مثل آهن، روی، پتاسیم و کلسیم می‌شود علائم تیپکی (ظاهری) بر روی برگ‌های گیاهان ظاهر می‌شود که کشاورزان و باغداران از کودهای شیمیایی حاوی عنصر مربوط برای رفع کمبود عنصر استفاده می‌کنند.

مخترع کود نانو اکسید روی با اشاره به اینکه کمبود عنصر روی باعث افت عملکرد و افت کیفیت گیاه می‌شود، تصریح کرد: از این کود می‌توان در کلیه گیاهان از جمله گل و گیاه‌های آپارتمانی، گل‌های گلخانه ای، باغ‌های میوه، مزارع و زراعت‌های مختلف استفاده کرد تا کمبودهای عنصر روی گیاهان برطرف شود.

وی اظهار کرد: علائم کمبود عنصر روی در گیاهان مختلف متفاوت است ولی به صورت کلی چون عنصر روی یک عنصر کم مصرفی برای گیاه است و مقدار فعال بودن و پویایی آن کم است بنابراین علائم کمبود عنصر روی در برگ‌های جوان گیاهان دیده می‌شود.

این نخبه جوان افزود: علائم کمبود عنصر روی در گیاهان گلخانه‌ای با زرد شدن برگ‌های جوان و سر شاخه‌ها روی بوته‌های مختلف دیده می‌شود و در باغات به صورت رُزت شدن یا کچلی شدن و بی برگ شدن سرشاخه‌های درختان ظاهر می‌شود.

ابوالقاسمی گفت: محصول بدست آمده مانند سولفات روی به صورت پودری است که بعد از حل شدن در آب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی میزان مصرف این کود را برای همه گیاهان یکسان توصیه کرد و افزود: استفاده نانو ذره روی به صورت نیم‌درهزار می‌باشد، اما اگر گیاهی دارای کمبودهای شدیدی از عنصر روی باشد باید از دُزهای بیشتری استفاده کرد.

این نخبه جوان اذعان داشت: برای اینکه یک گیاه مطلوبی داشته باشیم باید بستر و خاک مناسبی که حاوی تمام عناصر شیمیایی و عناصر تغذیه‌ای است فراهم شود تا سیر تکاملی رشد گیاه به طور کامل طی شود، ولی با توجه به اینکه خاک های ایران در سطح دنیا جزء خاک‌هایی است که معمولا کمبود عناصر کم مصرفی مثل آهن، روی و منگنز به وفور در سطح کشور دیده می‌شود، بنابراین دور از انتظار نیست که اگر ما یک گل آپارتمانی یا یک کشت گلخانه‌ای داشته باشیم کمبود عنصر روی را مشاهده کنیم در نتیجه باید پیش‌بینی‌های لازم را برای جلوگیری از کمبود عنصر روی داشته باشیم تا شاهد افت عملکرد و افت کیفیت گل و گیاه نباشیم، بهترین راهکار برای رفع کمبود عنصر روی استفاده از کود نانواکسیدروی به صورت آبیاری (هر ۲۰ روز یکبار و یا هر ماه یکبار) است. 

گفتنی است این محصول فناوری شده در سال ۱۳۹۳ به ثبت رسیده است اما به دلیل نبود سرمایه‌گذار امکان تجاری‌سازی آن وجود نداشته است، اما اگر کارخانجات تولید کود شیمایی به جای عرضه عنصر روی به صورت شیمیایی، خط تولید کود نانواکسیدروی را در کنار دیگر خط های تولیدشان راه‌اندازی کنند تحقیقات این پژوهشگر جوان برای تولید این محصول خلاقانه و نوآورانه به ثمر می‌نشیند.

انتهای پیام/ 

زمان انتشار: سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۱:۲۱

شناسه خبر: 101165

مطالب مرتبط :
تولید دستکش نامرئی

برای اولین بار در جهان توسط مبتکر ایرانی؛

تولید دستکش نامرئی‌ ام جی با خاصیت آنتی باکتریال

یک مبتکر ایرانی برای اولین بار موفق به تولید دستکش نامرئی ام جی با خاصیت آنتی باکتریال شد که در برابر گرد و خاک، رنگ، چسب و هرگونه آلودگی محافظ دست می‌باشد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب