خوابیدن روی تخت یا زمین؟!

فواید خوابیدن روی زمین ؟ چـه افرادی نباید روی زمین بخوابند؟

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان مرکزی، پژوهش ها نشان داده خوابیدن روی زمین فوایدی برای سلامت بدن دارد. به گونه ای که باعث کاهش تسکین کمر درد ، درمان سیاتیک ، قرار دادن وضعیت بدن در بهترین حالت ، بهبود گردش خون در بدن، سرحال بیدار شدن خواهد شد که در این گزارش به طور مختصر آمده است.

 

۱- گردش خون را بهبود می‌بخشد

وقتی روی زمین می‌خوابید، وزن بدن به طور مساوی پخش و فشار کمتری به لگن، مهره‌های کمر و شانه‌ها وارد می‌شود. این امر باعث می‌شود خون در طول شب آزادانه در سرتاسر بدن گردش کند، امری که کمک می‌کند اندام‌های بدن بتوانند بهترین عملکرد را داشته باشند.

گردش مناسب خون می‌تواند به توزیع اکسیژن و خون سالم در سرتاسر بدن کمک می‌کند و به این ترتیب، قلب، ریه‌ها و عضلات می‌توانند عملکرد مناسبی داشته باشد. به علاوه، این امر به گلبول‌های سفید خون اجازه می‌دهد تا در صورت لزوم در بدن جا به جا شوند، امری که کمک می‌کند دستگاه ایمنی بدن راحت‌تر با بیماری‌ها مبارزه کند.

خوابیدن روی زمین باعث التیام گردش خون در بدن میشود چون وزن بدن بطور مساوی پخش و فشار کمتری بـه بخش های مختلف بدن وارد میشود. خوابیدن دریک وضعیت طبیعی جلوی بی حس و سوزن سوزن شدن دستها و پاها بر اثر نامناسب بودن گردش خون در بدن را می‌گیرد.

اگر در حالی‌کـه بـه پهلو دراز کشیده‌اید بدن را جمع کرده، خون در بدن گردش پیدا میکند و بعد بـه قلب باز می‌گردد امری کـه باعث بروز مشکلات مختلف قلبی مثل لخته شدن خون و واریس می‌شود.

 

۲ -صاف نگه داشتن ستون فقرات در طی روز را راحت‌تر می‌کند

ما اغلب به این دلیل قوز می‌کنیم که صاف نگه داشتن ستون فقرات در طول روز برای بعضی از ما سخت و دردآور است. خوابیدن روی زمین به تنظیم و صاف شدن ستون فقرات و گردن کمک می‌کند، امری که می‌تواند باعث بهبود پوسچر یا همان حالت قرارگیری بدن شود.

بهبود پوسچر نه تنها فشار وارده بر گردن و شانه‌ها را کاهش می‌دهد، بلکه احتمال میگرن و سردرد، انحراف ستون فقرات (اسکولیوز) و درد مفاصل را هم کم می‌کند. کسانی که پوسچر صحیح و مناسبی دارند، از انرژی بیشتر، ظرفیت ریوی بالاتر و روحیه‌ی بهتری هم برخوردار هستند.

 

۳- کمر درد کسانی که به شکم و پشت می‌خوابند را برطرف می‌سازد

کنار گذاشتن تختخواب نرم خود و خوابیدن روی زمین، در برخی موارد باعث رفع درد‌های طولانی مدت می‌شود. خوابیدن روی یک سطح سفت باعث می‌شود به شکلی پیچ خورده و غیر عادی نخوابید و در عین حال این امکان را می‌دهد که ستون فقرات تنظیم نگه داشته شود.

کسانی که به شکم و پشت می‌خوابند بیشترین نفع را از خوابیدن روی زمین می‌برند و کسانی که به پهلو می‌خوابند باید زیر لگن و شانه‌های خود بالش بگذارند تا راحتی بیشتری داشته باشند..

کارشناسان توصیه می‌کنند:

اگر تشک‌ بیش از حد نرم اسـت زیر آن تخته چندلا بگذارید.

با خوابیدن روی زمین، ستون فقرات تراز میماند و بدن در وضعیتی غیر طبیعی قرار نمی‌گیرد.

 

۴- درد سیاتیک را برطرف می‌کند

در بحث درد عصب سیاتیک، خواب نقش بزرگی دارد، چون کسانی که از این مشکل رنج می‌برند، صبح‌ها با درد و ناراحتی بیشتری از خواب برمی خیزند. این مسأله به این دلیل رخ می‌دهد که حالتی که در آن می‌خوابید ممکن است فشار روی این قسمت را بیشتر سازد یا باعث وارد شدن فشرده شدن عصب سیاتیک شود.

خوابیدن روی زمین می‌تواند کمک کند ستون فقرات تنظیم درستی یابد، امری که به تسکین درد سیاتیک کمک می‌کند و حتی جلوی وقوع آن را می‌گیرد.

 

۵- خوابيدن روي زمين كمك مي كند از خواب بهتر بيدار شده وسرحال‌تر باشيد.

نرمی تخت، صبح‌ها شما را وسوسه می‌کند که زنگ ساعت موبایل تان را موقتاً قطع کرده و خواب بیشتری داشته باشد. این کار شاید عادت بی ضرری به نظر برسد، اما خواب دوباره در هنگام صبح می‌تواند چرخه‌ی خواب شما را بر هم بزند، امری که به تضعیف دستگاه ایمنی بدن و بروز دیگر مشکلات پزشکی می‌انجامد.

خوابیدن روی زمین صبح‌ها آنقدر‌ها وسوسه کننده نیست، اما در عوض باعث می‌شود از خواب مناسبی برخوردار شده و در طول روز سر حال‌تر باشید.

چه كساني نبايد روي زمين بخوابند

خوابیدن روی زمین فواید زیادی دارد اما بـه برخی افراد توصیه نمی‌شود.

 

۱-افراد مبتلا بـه آلرژی:

اگر به آلرژی یا مشکلات تنفسی مبتلا هستید، بهتر است روی تخت بخوابید. روی زمین بیشتر از نقاط دیگر، گرد و غبار و سلول پوستی جمع می‌شود، امری که می‌تواند باعث عطسه، گرفتگی یا آبریزش بینی و قرمز شدن، آبریزش یا خارش چشم شود. خوابیدن روی زمین می‌تواند باعث دشواری در تنفس، سرفه، خس خس سینه و حتی بروز ضایعات پوستی شود.

 

۲-افراد مبتلا بـه بیماری‌های استخوانی:

اگر دچار یک اختلال استخوانی جدی هستید، ضرر خوابیدن روی زمین بیشتر از فایده‌اش خواهد بود چون ممکن اسـت فشار بیشتری بـه مفصل ها وارد شود.

 

۳-افراد مسن:

از آنجایی کـه با بالا رفتن سن توان حرکتی افراد تحلیل می‌رود، بلند شدن از روی زمین ممکن اسـت برای افراد مسن دشوار باشد.

 

۴-سرمایی‌ها:

اگر شبها از سرما از خواب می پرید، بهتر اسـت از خوابیدن روی زمین خودداری کرده چون بیشتر سردتان خواهد شد.

 

برای خوابیدن روی زمین فقط از یک بالش استفاده کنید

برای آن کـه سر در وضعیت آسانی قرار بگیرد در شروع می توان از یک بالش استفاده کرد اما با گذر زمان سعی کرده هیچ بالش یا کوسنی زیر سرخود نگذارید تا بهتر بتوانید از مزایای این حالت خوابیدن بهره مند شوید.

 

بهترین روش خوابیدن روی زمین چیست؟

نکات زیر به افرادی که برای اولین بار روی زمین می خوابند، کمک می کند:

اطمینان حاصل کرده که محل خواب بر روی زمین تمیز و عاری از لوازمی است که می تواند باعث آسیب دیدگی شود.

خوابیدن به لایه هایی مانند پتو، بالش، کوسن یا تشک های نازک را آزمایش کرده.

موقعیت های مختلفی را امتحان کرده تا موقعیت مناسب خود را بیابید. ممکن است بعضی از افراد به حمایت اضافی مانند ملحفه بیشتر یا بالش نیاز داشته باشند. برای نمونه، ممکن است افراد باردار در هنگام خوابیدن به پهلو نیاز به حمایت از نواحی برجسته خود داشته باشند.

این کار را با خوابیدن های کوتاه مدت مانند چرت زدن یا خوابیدن بخشی از شب شروع کنید و به تدریج با عادت بدن به سطح سفت، مدت زمان را افزایش دهید.

قرار دادن یک تخته سه لایه زیر تشک برای افزایش استحکام نیز کمک کننده است. با این کار به این روش عادت خواهید کرد.

تشک ها و ملحفه هایی که زمین را لمس می کنند را در معرض هوا قرار دهید. این امر از ایجاد کپک جلوگیری می کند.

انتهاي پيام/ج

 

 

 

زمان انتشار: جمعه ۲۴ دی ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۹:۵۱

شناسه خبر: 101182

مطالب مرتبط :
اومیکرون

نشانه‌ هایی عجیب از ابتلا به اومیکرون

بر اساس گزارش‌های ارائه شده توسط مبتلایان به اُمیکرون مشخص شده که علائم سویه اُمیکرون با سه علامت کووید اولیه متفاوت است.

آبریزش بینی، سردرد، گلودرد و عطسه از شایع‌ترین عوارض گزارش شده است اما ۲ علامت جدید این سویه مربوط به گلو و سر نیست .

 افتتاح اولین خط تولید ارتوزهای اصلاحی ستون فقرات با تکنولوژی CAD/CAM در اصفهان

با حضور مسئولان استانی؛

افتتاح اولین خط تولید ارتوزهای اصلاحی ستون فقرات با تکنولوژی CAD/CAM در اصفهان

به همت محققان شرکت بهساز طب آژند از شرکتهای مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اولین خط تولید ارتوزهای اصلاحی ستون فقرات که به روش CAD/CAM/CAE ساخته می‌شود با حضور مسئولان پارک علم و فناوری و معاونت توانبخشی استان، نماینده و مسئولان شهرستان نجف آباد افتتاح شد.

کوهنوردی را علمی بیاموزید

کوهنوردی را علمی بیاموزید

بانوی کوهنورد سروستانی گفت: ورزش کوهنوردی تاثیرات زیادی بر جسم و روح انسان دارد .

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب