معلم باید همواره به دنبال کسب دانش روز باشد

ابرقوئی گفت: اگر روزی معلم بپندارد که همه چیز را می داند و دیگر نیاز به کسب علم نداشته باشد، آنجا نقطه سقوط اوست، معلم باید همواره دانش جو و طالب علم باشد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از استان یزد، دکتر محمد رضا ابرقوئی رییس اسبق دانشگاه آزاد اسلامی واحد های مهریز و انار، دانشگاه پیام نور تفت، معاونت منطقه چهار پیام نور کشوری، مدیر مسئول و صاحب امتیاز نشریه نسیم یزد، سر دبیر مجله میثاق، موسس پیش دبستانی و دبستان آذر یزدی با محوریت روانشناختی و تیپ شناسی، مولف کتب آموزشی-تربیتی در حوزه کودک است که در قالب سلسله نشست های روایت خدمت که توسط بسیج دانشگاه فرهنگیان یزد برگزار شد به بیان تجربیات خود پرداخت.

وی در تشریح سوابق خود عنوان کرد: نخستین محل خدمت بنده شهر اردکان بود و به طور رسمی در بیستم اسفند سال 56 تدریس را آغاز کردم. تا اینکه در سال 60 به همراه همکاران ممتاز به تربیت معلم دعوت شدیم و حکم گرفتیم و بعد از انقلاب فرهنگی  مامور شدیم که مرکز تربیت معلم را راه اندازی کنیم.

ابرقوئی با اشاره به علت گرایش به شغل معلمی گفت: زمانی که در دوره دبیرستان مشغول تحصیل بودم، یک جو خاصی در کشور بود و با درنظرگرفتن شرایط و اوضاع وقت جامعه، بهترین شغل را معلمی می دانستم زیرا از این طریق می شد افکار عمومی را در جهت آرمان های انقلاب تحت تاثیر قرار داد.

وی اضافه کرد: بنده و سایر دوستان به این جمع بندی رسیدیم که باید صبور بود و در طی دوره 30 ساله فعالیت خود، اگر بتوانیم هر سال چند دانش آموز را هم با آرمان های انقلاب آشنا کنیم، تاثیرگذار هستیم. الحمدالله از انتخابی که کردم راضی هستم. البته باید بگویم بعضی دوستانی که در رشته پزشکی و مهندسی فعالیت می کردند را می شناسم که این رشته ها را رها کرده و به سمت معلمی گرایش پیدا کردند تا بتوانند وضعیت موجود را عوض کنند.

وی تاکید کرد: در آن زمان برای من مساله دگرگونی مذهب موجود مهم بود؛ اینکه جامعه مذهبی شده و ارزش های اسلامی حاکم شود و یک نظام ارزشی، انقلابی، مردمی و عدالت محور داشته باشیم، آرمان بنده بود.

ابرقویی با اشاره به نشر داستان های سمبلیک در زمان شاه عنوان کرد: در این داستان ها به دلیل آنکه نمی شد آزاد حرف ها را زد، در قالب زبان سمبلیک و زبان حیوانات مقاصد خود را بیان می کردم. به عنوان مثال می توان به آثار "ما می توانیم بیشتر پرواز کنیم" اشاره کرد که موضوع آن ترسیم اوضاع شرایط وقت جامعه و تشبیه مردم به پرندگان و قدرت شاه به عقاب سیاه بود، که سرانجام آن داستان اتحاد پرندگان و شکست عقاب بود و در اواخر عمر حکومت نظام شاهنشاهی نهایتا مجوز چاپ گرفت.

وی ادامه داد: شروع و انگیزه اولیه من برای نویسندگی همین مسائل تحول فرهنگی بود. من از 13سالگی شروع به نوشتن کردم و به یاد دارم که معلم انشای کلاس نهم ما به دلیل اینکه چرا انشای سیاسی نوشتم، ناراحت شد.کم کم به سمت داستان سرایی رفته و البته بیشتر انگیزه داستان های بنده هم سیاسی بود. 

وی با اشاره به اهمیت نقش معلمی برای ارتقای جامعه گفت: باید جامعه به سمتی رود که برای معلم حرمت قائل باشد، هرکشوری که به معلمان خود خصوصاً ابتدایی، بها داده است، رشد را تجربه کرده است. اگر می خواهیم کشور توسعه یابد باید آموزش و پرورش را دریابند که متاسفانه الان این چنین نیست.

وی اذعان داشت: البته اگر روزی معلم بپندارد که همه چیز را می داند و دیگر نیاز به کسب علم نداشته باشد، آنجا نقطه سقوط اوست، معلم باید همواره دانش جو و طالب علم باشد.

ابرقویی عنوان کرد: نقش معلم برای قرار دادن انسان ها در مسیر صحیح را نباید نادیده گرفت. افرادی بودند که تحت تاثیر تشویق بنده به سمت دیگری رفتند. به عنوان مثال فردی را می شناسم که در زمان تدریس من، کارگر بود و امروز استاد دانشگاه است.

وی در پایان خطاب به معلمین اظهار کرد: باید دانست مقایسه دانش آموزان با یکدیگر کار اشتباهی است. هر انسانی با فرد دیگر تفاوت هایی دارد و مقایسه دانش آموزان با یکدیگر از ریشه غلط و مخرب است و این موضوع بسیار مهم را معلمان باید در نظر داشته باشند. حتی در زندگی مشترک، مراتب کاری و ابعاد زندگی اجتماعی نیز، مقایسه کاری اشتباه است.

انتهای پیام/

زمان انتشار: جمعه ۲۴ دی ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۲:۱۰

شناسه خبر: 101184

مطالب مرتبط :
 گزارش تصویری/ نشست خبری رئیس دانشگاه فرهنگیان یزد

عکس: میلاد شجاعی

گزارش تصویری/ نشست خبری رئیس دانشگاه فرهنگیان یزد

نشست خبری «دهقان» رئیس دانشگاه فرهنگیان یزد با حضور اصحاب رسانه و خبرنگاران امروز در سالن اجتماعات این دانشگاه برگزار شد.

بازدید علمی اساتید از تصفیه خانه فاضلاب یزد+تصاویر

بازدید علمی اساتید از تصفیه خانه فاضلاب یزد+تصاویر

۳۰ نفر از اساتید رشته های مختلف از تصفیه خانه فاضلاب یزد بازدید کردند.

استاندار

فعال دانشجویی خطاب به استاندار یزد:

مشکلات دانشگاه های بافق مهجور مانده است

طلایی گفت: متاسفانه نشست مسئولان با دانشجویان برای ما دست نیافتنی شده فلذا بررسی مشکلات دانشگاه ابتر مانده است.

یک ویروسی معمولی باعت بیماری ام اس می‌شود

محققان کشف کردند؛

یک ویروسی معمولی «EBV» باعت بیماری ام اس می‌شود/روزنه امیدی برای ریشه کنی ام اس ایجاد شد

بر اساس یک مطالعه جدید بزرگ، یک ویروس معمولی «EBV» می تواند باعث مولتیپل اسکلروزیس شود، محققان می گویند: اکنون که محرک اولیه ام اس شناسایی شده است، شاید ام‌اس را بتوان ریشه کن کرد.

​دشمن به دنبال یاس دانشجویان نخبه در کشور است / عضویت ۷ هزار دانشجو در بسیج دانشجویی خراسان جنوبی

مسئول ناحیه مقاومت بسیج دانشجویی خراسان جنوبی در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری علم و فناوری

​دشمن به دنبال یاس دانشجویان نخبه در کشور است / عضویت ۷ هزار دانشجو در بسیج دانشجویی خراسان جنوبی

صلاحی مسئول ناحیه مقاومت بسیج دانشجویی خراسان جنوبی با اشاره به فعالیت هسته‌های مسئله محور و علمی در بسیج دانشجویی، گفت: طرح راهیان پیشرفت برای امیدآفرینی در بین جوانان دانشجوی نخبه علمی است.

رویداد ملی شتاب

مدیر کانون کارآفرینی مرکز علمی کاربردی جوادالائمه (ع) یزد اعلام کرد

یزد میزبان رویداد ملی شتاب/ ۱۰ بهمن‌ماه آخرین‌مهلت ارسال آثار به دبیرخانه

فتوحی مدیر کانون کارآفرینی مرکز علمی کاربردی جوادالائمه (ع) یزد با اشاره به برگزاری رویداد ملی شتاب در یزد، گفت: ۱۰ بهمن‌ماه آخرین‌مهلت ارسال آثار به دبیرخانه این رویداد است.

رویداد دانشجویی محیا

معاون عملیات جهادی بسیج دانشجویی استان یزد خبر داد

درخشش دانشجویان جهادگر یزدی در کشور

صمدی معاون عملیات جهادی بسیج دانشجویی استان یزد گفت: جمعیت دانشجویی امام حسن(ع) استان یزد در چهارمین دوره رویداد محیا حائز رتبه نخست شد.

منویات رهبر معظم انقلاب برای جامعه نخبگانی یک نقشه راه است

رئیس دانشگاه فرهنگیان خراسان جنوبی

منویات رهبر معظم انقلاب برای جامعه نخبگانی یک نقشه راه است

​رئیس دانشگاه فرهنگیان خراسان جنوبی گفت: همه منویات رهبر معظم انقلاب برای جامعه نخبگانی و اقشار مختلف مردم یک نقشه راه است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب