اشتغال زایی و ارز آوری با پرورش آرتمیا

امروزه با گسترش صنعت آبزی پروری و اهمیت تکنولوژی در دنیا، به خصوص در میزان و توسعه روز افزون پرورش انواع میگو و ماهی در کشور ، آرتمیا یکی از فاکتورهای مهم در امر پرورش و تغذیه میگو است.از نظر اقتصادی ارزش آرتمیا و قیمت آن در بازارهای جهانی رو به افزایش است .

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری؛
آرتمیا سخت پوست کوچکی است که در آب های لب شور تا آب های خیلی شور زندگی می کند.

حضور این آبزی با ارزش در پنج قاره جهان به اثبات رسیده است و از نظر رده بندی جزء زیرشاخه سخت پوستان و از رده آبشش پایان می باشد.

حداکثر اندازه ی آن 20 میلی متر بوده و بدن از سه قسمت سر، سینه و شکم تشکیل شده است. آرتمیای بالغ دارای یک جفت چشم و 11 جفت پای شنا می باشد که آبشش ها بر روی این پاها قرار دارند. نرها کوچکتر از ماده ها بوده و دارای یک جفت انبرک می باشند که آنها را از ماده ها متمایز می سازد و ماده ها دارای یک جفت تخمدان هستند.

طول عمر گوشواره آبی کوتاه و حدود 60-50 روز می باشد. در این مدت هر ماده، 11 تا 12 بار تخم ریزی می کند و لاروها با 12 بار پوست اندازی به بلوغ می رسند. آرتمیا از نظر تغذیه ای، فیلتر کننده غیر انتخابی است و به دو شیوه تخمگذاری- زنده زایی و تخمگذاری تولید مثل می نماید.

این آبزی به عنوان بهترین ماده غذایی برای پرورش میگو، ماهی های دریایی، آب شیرین و زینتی شناخته شده است.  آرتمیا دارای ارزش غذایی بالایی است به طوری که دارای بیش از 55 درصد پروتئین و 4 تا 20 درصد چربی می باشد.

از ویژگی های مناسب آن در صنعت آبزی پروری می توان به قابل هضم بودن، سهولت شکار، نگهداری طولانی مدت سیست و آسان بودن روند کشت آن اشاره نمود.

در دنیا سالانه بیش از 2000 تن سیست آرتمیا اشتغال معامله می شود. از نظر اقتصادی، ارزش آن در بازار جهانی رو به افزایش است. از این رو می توان با توسعه مراکز تکثیر و پرورش ارتیما و بهره برداری اصولی از منابع طبیعی در زمینه صادرات این محصول، به میزان زیادی برای کشور ارز آوری نمود.

شورى بیش از حد آب دریاچه ارومیه بر زندگى آرتمیا تنها موجود زنده محیط آبى این دریاچه نیز تاثیر گذاشته بطوریکه این شرایط زیست این آبزى را مختل کرده و تعداد تخم آرتمیا را از 20 تا 30 عدد در هر لیتر آب دریاچه به یک تا سه تخم کاهش دهد .

جلبک در دریاچه ارومیه آغاز زنجیره غذایی است که مورد استفاده آرتمیا می باشد و این سخت پوست، خود غذای پرندگان را تشکیل می دهد .

با ایجاد هرگونه خلل در اکو سیستم و از بین رفتن آرتمیا، جلبک ها ازدیاد پیدا کرده و تمامی دریاچه را فرا می گیرند و عملا آن را به یک مرداب تبدیل می کنند .

دیگر اینکه با از بین رفتن آرتمیا دیگر منبع غذایی برای پرندگان وجود نخواهد داشت.

از نظر اقتصادی ارزش آرتمیا و قیمت آن در بازارهای جهانی رو به افزایش است که می توان با بهره برداری اصولی و علمی از این موجود آبزی چه به صورت پرورش مصنوعی مانند دشت فسندوز و چه با استفاده از منابع طبیعی دریاچه ارومیه در آذربایجان‌غربی، علاوه بر تامین احتیاجات داخلی، با صادرات مقادیر مازاد این محصول به صورت قابل توجهی برای کشور ارز آوری کرد.

تولید آرتیمیا هیچگونه نیازی به آب شرب و کشاورزی ندارد و با احیای مجتمع شیلات علاوه بر ایجاد اشتغال، در رونق اقتصادی منطقه نیز تاثیر گذار خواهد بود و  انتظار می‌رود نگاه تخصصی بر این امر وجود داشته باشد تا این نعمت الهی و ارزشمند از بین نرود و مورد استفاده بهینه قرار گرفته و موجب رشد اقتصادی و ارزآوری در ایران شود.
دلیل اصلی استفاده از آرتمیا اسید های چرب n-۳ آن می باشد كه در تغذیه انواع آبزیان بسیار موثر است . 
 با توجه به اهمیت اقتصادی آرتمیا و نقش آن در پرورش آبزیان و با توجه به اینكه كشت و پرورش انبوه آرتمیا در كشور های مختلف نظیر چین ، تایلند و ویتنام نتایج موفقیت امیزی را بهمراه داشته است انجام طرح هایی جهت اجرای چنین پروژه هایی در ایران بخصوص در اطراف دریاچه ارومیه ضروری است . كشت و پرورش آرتمیا بصورت انبوه می تواند با توجه به قیمت جهانی آن می تواند در زمینه صادرات میزان زیادی ارز آوری بهمراه داشته باشد .

انتهای پیام/ ف

زمان انتشار: جمعه ۲۴ دی ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۳:۵۵

شناسه خبر: 101188

مطالب مرتبط :
۲۵

پویش مردمی "ایران قوی، ایران سرسبز" در هرمزگان آغاز بکار کرد/کشت گونه های متناسب با اکوسیستم دریایی

سیدمحمدنور موسوی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان هرمزگان از آغاز پویش مردمی "ایران قوی، ایران سرسبز" به نیت کاشت هزار نهال به نام هر شهید، صبح امروز در استان هرمزگان (شهرستان بندرخمیر )خبر داد.

ماموریت مراکز رشد حمایت از کارآفرینان و فناوران در راستای تولید و اشتغال زایی است

مدیر مرکز رشد ناحیه شهدای جماران:

ماموریت مراکز رشد حمایت از کارآفرینان و فناوران در راستای تولید و اشتغال زایی است

مدیر مرکز رشد ناحیه شهدای جماران اذعان کرد: ماموریت مراکز رشد حمایت فی سبیل الله از کارآفرینان و فناوران است تا بتوانند ایده خود را تبدیل به محصول و محصولاتشان را تجاری سازی کنند.

آنغوزه

گیاه آنغوزه گنجینه نهفته اقتصادی

شیره تولیدی گیاه آنغوزه دارای خواص دارویی بسیاری است و بخش اعظم شیره تولید شده به کشورهای مختلف صادر می شود و به همین دلیل این گیاه ارزآوری بالایی برای کشور دارد.

۱۲۳

رئیس سازمان بازرسی کل کشور ؛

آرتمیا ارزش صادرات بسیار بالایی دارد

رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت:آرتمیا ارزش صادرات بسیار بالایی دارد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب