القای درون شیشه ای پیاز نرگس برای تولید ترکیب ضد آلزایمر گالانتامین

گالانتامین یکی از مهمترین آلکالوییدهای موجود در گیاه نرگس است که به عنوان بازدارنده فعالیت آنزیم استیل کولین استراز برای پیشگیری و درمان بیماری آلزایمر معرفی شده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری؛

گیاه نرگس Narcissus tazetta گیاهی پیازی (سوخ دار) میباشد که علاوه بر کاربردهای زینتی، حاوی آلکالوییدهایی است که اثرات فارماکولوژیکی متعددی برای آنها گزارش شده است.

گالانتامین یکی از مهمترین آلکالوییدهای موجود در این گیاه است که به عنوان بازدارنده فعالیت آنزیم استیل کولین استراز برای پیشگیری و درمان بیماری آلزایمر معرفی شده است.

 فاکتورهای موثر نوع محیط کشت، طول دوره نوردهی، نوع و غلظت تنظیم کننده های رشد بر باززایی انبوه پیاز نرگس در شرایط درون شیشه ای به منظور تولید ترکیب گالانتامین مورد مطالعه و ارزیابی قرار گرفته است.

امروزه تهیۀ برخی از مواد مؤثره فعال موجود در گیاهان که در صنایع دارویی از اهمیت بسیار زیادي برخوردار است، به طور مصنوعی و سنتزي امکان پذیر نبوده و تنها از طریق منابع گیاهی قابل استحصال و بهره برداري هستند.

گرایش عمومی جامعه به استفاده از داروها و درمانهاي گیاهی و به طور کلی فرآوردههاي طبیعی به ویژه در طی سالهاي اخیر به دلیل اثبات اثرات جانبی مخرب و آلودگیهاي زیست محیطی روبه افزایش بوده و از سوي دیگر گیاهان دارویی جزء ذخایر و منابع طبیعی هستند و بسیاري از کشورها کم یا زیاد از یک چنین منبعی برخوردارند که نوع، تعداد و تنوع گونه هاي گیاهی بر اساس شرایط و موقعیت جغرافیایی هر منطقه متفاوت است .

افزایش تجارت جهانی گیاهان دارویی، نسل گونه هاي گیاهی را با خطر انقراض مواجه ساخته است. استفاده مطلوب و منطقی از این منابع که به لحاظ فناوري بسیار کم هزینه تر و ساده تر از صنایع دارویی شیمیایی است، می تواند ضمن تأمین بخشی از نیازهاي عمده بهداشتی و درمانی جامعه از خروج ارز جلوگیري نموده و مانع گسترش وابستگی به بیگانگان شود.

بنابراین کاربرد روشهاي علمی و صحیح در روشهاي بیوتکنولوژي و کشت بافت و بهره برداري صنعتی و اقتصادي آن، باعث حفظ این سرمایه هاي ملی بوده و میتوان به توسعه پایدار در جامعه نیز دست یافت.

گالانتامین، آلکالوئیدي بر پایه ديبنزوفوران است که از تعدادي از گیاهان خانواده نرگسیان شامل زنگوله تابستانی، گلبرفی و نرگس جدا شده است.

اثر دارویی این ماده در کنترل فعالیتهاي آنزیم استیل کولین استراز به اثبات رسیده است.

اگرچه سنتز شیمیایی گالانتامین به صورت موفقیت آمیز انجام شده است اما گیاهان منبع اصلی این ماده دارویی با ارزش باقی مانده اند. به دلیل افزایش تقاضا براي گالانتامین و محدودیت منابع گیاهی در دسترس، کشت درون شیشهاي گونه هاي گیاهی تولید کننده گالانتامین مورد توجه محققین به عنوان رویکرد تناوبی براي تولید پایدار قرار گرفته است.

تاکنون دو گونه گیاهی نرگس و زنگوله تابستانی به منظور تولید درون شیشهاي گالانتامین مورد مطالعه قرار گرفته اند.

از آنجایی که کشت هاي خوشه شاخساره توانایی بالایی براي سنتز این ترکیب را دارند، از آنها به عنوان یک مدل سیستمی براي مطالعه بر روي تولید درون شیشهاي این ترکیب استفاده میشود.

بیماری آلزایمر اختلالی پیش‌ رونده در عملکرد مغز است که در جریان تخریب عصب‌ها، توانایی‌های ذهنی شخص به‌ تدریج تحلیل می‌رود و رفته‌ رفته به اوج خود می‌رسد. پیامدهای منفی این ناتوانی، حافظه، تفکر، تکلم و رفتار بیمار را در برمی‌ گیرد و هر روزی که از بیماری می‌گذرد اختلال‌های شناختی به‌ قدری شدت می‌یابد که فرد را در انجام فعالیت‌های روزمره خود با مشکل روبه‌رو می‌کند و سرانجام به مرگ وی می‌انجامد.

گالانتامین در جایگاه دارو

گالانتامین یک پیشگیری‌کننده عالی به ‌شمار می‌رود. این ماده به‌ طور طبیعی از گیاهان تیره نرگسیان مانند گونه‌های مختلف گل‌ برفی، گل نرگس و لیلی عنکبوتی سرخ استخراج می‌شود و به‌عنوان دارو در شکل‌های قرص، کپسول و محلول به فروش می‌ رسد.

نخستین کاربرد دارویی این ماده در درمان فلج اطفال بود که از نبودن سلول‌های عصبی حرکتی نتیجه می‌شد. دیگر کاربردهای مثبت گالانتامین در بیهوشی با هدف بازیابی عملکرد عصبی ـ عضلانی، اختلال در سامانه مغزی ـ عروقی، بیماری پارکینسون همراه با زوال عقل، زوال عقل جسم لوی15، تقویت داروهای ضدافسردگی، اختلال اوتیسم (درخودماندگی)، اختلال‌شناختی در اسکیزوفرنی16 (نوعی اختلال حرکتی که اغلب شامل حرکت‌های تکراری غیرارادی است)، مسمومیت با ترکیب‌های آلی فسفردار17، خونریزی‌های درون‌مغزی که به علت‌های مختلف روی می‌دهد و مهم‌تر از همه کمک به درمان آلزایمر در قرن حاضر است.

ترکیب‌های برگرفته از عصاره گیاهان رزماری و مریم‌گلی نیز اثرهای مشابه اما ملایم، نسبت به گالانتامین نشان می‌دهند. هم‌اکنون پژوهش‌ها تا اثبات کارایی این گیاهان بر حافظه‌ انسان همچنان ادامه دارد.

نمونه دیگر گیاهانی که عملکرد شناختی را بهبود می‌بخشد، گیاه ارزشمندی است که در ایران به نام کهن‌دار23 شناخته می‌شود. این گیاه در مراحل اولیه و شکل خفیف بیماری زوال عقل می‌تواند سودمند باشد.

بی‌شک مولکول‌های الهام‌گرفته از طبیعت در آینده‌ای نه چندان دور، بشر را از دشوارترین چالش‌های سلامتی سربلند بیرون خواهند آورد.

انتهای پیام/ ف

زمان انتشار: جمعه ۲۴ دی ۱۴۰۰ - ۲۳:۱۵:۳۷

شناسه خبر: 101191

مطالب مرتبط :
الزایمر

دستاورد جدید پژوهشگران

آغاز آزمایش اولین واکسن استنشاقی برای درمان آلزایمر

محققان آمریکایی امیدوارند واکسن جدید استنشاقی بتواند راهی برای ایمن و موثر برای جلوگیری یا کند کردن روند پیشرفت بیماری آلزایمر ارائه دهد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب