اهمیت انگیزش در یادگیری مباحث آموزشی

روانشناس ایلامی گفت: انگیزه، تشویق و تائید دانش آموز تاثیر بسیاری در آموزش و یادگیری دارد .

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان ایلام ، کارگاه تقویت انگیزش یادگیری دانش آموزان مدارس راهیان کوثر ایلام،  امروز با حضور معلمان و دانش آموزان این مدارس در هتل لاله برگزار شد.رغبت دانش آموزان به یادگیری مطالب آموزشی و اهمیت انگیزش در یادگیری مباحث آموزشیخبرنگار خبرگزاری علم و فناوری  را بر آن داشت تا با " خانم مرضیه صفربیگی " مربی انگیزش یادگیری دانش آموزان به گفتگو بپردازد.  

صفربیگی 15 سال  است به عنوان آموزگار در مدارس دخترانه ایلام فعالیت دارد و قریب به 4 سال در حوزه ارتقاء سطح انگیزش یادگیری در بین دانش آموزان فعال است.

وی، علاوه بر سخنرانی انگیزشی و مدیریت کارگاههای ارتقاء انگیزش یادگیری ، در حوزه سلامت روان و روانشناسی ذهن و روح نیز فعال بوده و توانسته با روشهای کاربردی تاثیرگذار در شکل گیری شخصیت و شکوفایی بسیاری از دانش آموزان مثمرثمر واقع شده است.

تداوم کارگاههای آموزشی راهگشای کشف استعدادهای دانش آموزان

روانشناس ایلامی که تا کنون همایش های بسیاری را برای دانش آموزان و والدین آنها برگزار کرده ابراز کرد: بازخورد کارگاههای انگیزشی برگزار شده در بین خانواده ها مثبت ارزیابی شده و بسیاری از آنها خواستار تداوم این دوره های انگیزشی هستند.

وی شکل گیری شخصیت دانش آموزان  را در همان سالهای ابتدایی تحصیل دانست و اظهار کرد: اساس و بنیان دانش آموزان مقاطع ابتدایی،  اگر به شیوه ای مطلوب طرح ریزی شود،  می توان آینده ای مستقل، مستعد، توانمند و کوشا را برای وی متصور شد.

صفربیگی با بیان اینکه انگیزه، تشویق و تائید دانش آموز تاثیر بسیاری در آموزش و یادگیری دارد اذعان کرد: تائید و تشویق دانش آموز با  مثبت اندیشی، کلام مثبت و ایجاد انگیزه، رغبت دانش آموز را برای یادگیری ارتقاء خواهد داد، چراکه شخصی که با یک کلمه مثبت بر روی گیاهان و میوه ها تحت تاثیر قرار می گیرد، قطعاً با جملات و صحبت های انگیزشی شاهد تاثیرات مثبت چند برابری خواهد شد.

معلمان و والدین توجه ویژه ای به سلامت روان دانش آموزان داشته باشند

وی افزود: ما باید به عنوان مربی، تربیت کننده  و معلم توجه ویژه ای به سلامت روان دانش آموزان و ایجاد انگیزه در آنها داشته باشیم.چرا که این امر سبب می شود،  دانش آموزان بخاطر  انگیزه و انرژی مثبتی که در آنها ایجاد شده، در مسیر موفقیت و درس خواندن هدایت شوند.

آموزگار ایلامی، تشویق و ترغیب دانش آموزان درکلاسهای درس، نگارش جملات مثبت و انرژی بخش در تکالیف و درخواست از دانش آموزان برای جستجوی نکات مثبت انگیزش و ساخت کلیپ های کوتاه انگیزشی را از روشهای کاربردی خود برای ایجاد انگیزه در دانش آموزان و ترغیب آن به یادگیری برشمرد.

وی با بیان اینکه فعالیت های مثبت دانش آموزان را در گروههای دانش آموزی و اولیاء منتشر می کند اظهار کرد: خوشبختانه این شیوه انگیزشی ضمن ارتقاء رغبت دانش آموزان به تقویت یادگیری و رقابت مثبت،کشف استعدادهای دانش آموزان در حوزه های مختلف علمی و آموزشی را به همراه داشته است.

استعداد دانش آموزان در دوران ابتدایی شکوفا شود

صفربیگی با معرفی "کتاب از فرزندت قهرمان بساز" اثر دکتر هنری کلود و جان تانسند، اذعان کرد:  در این کتاب،  شیوه های متعدد انگیزشی فرزندان برای خانواده ها ذکر شده و می تواند راهگشای تقویت انگیزش در افراد باشد.

مربی انگیزش یادگیری تصریح کرد: اگر استعداد دانش آموز در همان دوران ابتدایی شکوفا شود و همان دانش آموز هر روز یک قدم کوچک در مسیر استعداد، با حمایت معلم و خانواده بردارد، طولی نخواهد کشید که شاهد تبدیل شدن آن دانش آموز به یک استعداد و یک قهرمان خواهیم بود.

اهمیت ایجاد انگیزش در کودکان دارای اختلال یادگیری

وی در خصوص اهمیت ایجاد انگیزش در کودکان دارای اختلال یادگیری اظهار کرد: به طور یقین برگزاری دوره ها وکارگاههای انگیزشی ویژه کودکان دارای اختلال می تواند تاثیرات دوچندانی نسبت به دانش آموزان عادی  داشته باشد.

صفربیگی ادامه داد: این دسته از دانش آموزان  جهت شکوفایی استعدادها نیازمند تائید، توجه و ایجاد انگیزه هستند و نباید اختلال و معلولیت آنها، محدودیت را به همراه داشته باشدچراکه با برگزاری کلاسهای انگیزشی و حضور اشخاص الهام بخش و تاثیرگذار می توان ضمن کشف استعداد، آنها را در ریل موفقیت قرار داد.

روانشناس ایلامی در پایان اظهارات خود اظهارکرد: بسیاری از دانش آموزان استعدادهایی دارند که نیازمند شکوفایی و توجه ویژه هستند که در این امر، باید با همراهی معلمان آموزشی و اولیای دانش آموزان زمینه حرکت  آنان به سمت  قله های موفقبت فراهم شود.

انتهای پیام /

خبرنگار: فرشته نیازی

 

زمان انتشار: یکشنبه ۲۶ دی ۱۴۰۰ - ۲۲:۳۷:۱۵

شناسه خبر: 101224

مطالب مرتبط :
ی

برپایی نمایشگاه بین المللی گردشگری در نیمه اول بهمن ماه

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ایلام از معرفی ظرفیت‌های گردشگری و صنایع‌دستی استان در پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع وابسته تهران در بهمن‌ماه سال‌جاری خبر داد.

۰

علم و فناوری گزارش می دهد؛

پرورش استعدادها، در گرو تغییر رویکرد رسانه ملی است/خلاء استعدادسازی را مشغول سازی پر می کند

پرورش استعداد ها را در گرو تغییر رویکرد رسانه ملی است، باید نخبگان به عنوان گروه های مرجع به مردم شناسانده شوند تا هر امر بیهوده ای استعداد تلقی نشود و هر کسی با چهره و صدای خوب، الگو تلقی نشود.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب