اهمیت تخصص گرایی در آینده کشور

تخصص گرایی را میتوان مهمترین شاخصه در استفاده از افراد و اشخاص در جایگاه های مختلف و یکی از مولفه های رشد و پیشرفت در هر جامعه ای دانست که توجه به این موضوع میتواند آینده هر جامعه ای را دستخوش تغییرات اساسی نماید.

انقلاب اسلامی مردم ایران گام بلندی بود که در راه رشد و توسعه همه جانبه ایران برداشته شد به گونه‌ای که امروز و به اعتراف دوست و دشمن، ما در مسیری گام نهاده ‌ایم که آینده آن روشن بوده و با اتکا به توانمندی‌ها و استعدادهای خود خواهیم توانست کشورمان را همچنان که از زمره کشورهای عقب‌مانده دنیا درآورده و آن را به جرگه کشورهای در حال توسعه وارد ساختیم همچنین این مرحله را نیز پشت سر نهاده و آن را به کشوری توسعه یافته تبدیل کنیم .

تخصص گرایی را میتوان مهمترین شاخصه در استفاده از افراد و اشخاص در جایگاه های مختلف و یکی از مولفه های رشد و پیشرفت در هر جامعه ای دانست که توجه به این موضوع میتواند آینده هر جامعه ای را دستخوش تغییرات اساسی نماید.

نیروی انسانی یکی از اساسی ترین شاخص های توسعه یافتگی کشورها محسوب می شود. عامل نیروی انسانیِ متخصّص و ماهر است که باعث پیشرفت سازمان ها یا کشورها و بهره وری بهینه از امکانات و منابع کشورها می شود ؛ زیرا نیروی مدیر و مدبّر است که می تواند منابع دیگر را به کار گیرد. سرمایه « نیروی انسانی متخصّص »، تنها سرمایه ای است که نمی توان مانند منابع فیزیکی دیگر، مقدار دقیق پولی آن را محاسبه کرد و بی توجهی به این امر مشکلاتی را برای کشور بوجود می آورد که می توان به فرار مغزها به عنوان یکی از این مشکلات اشاره نمود.

اما همه نیک میدانیم ميزان اثربخشي و بازدهي سازمان های كشورهاي در حال توسعه نسبت به ساير كشورهاي پيشرفته در سطح نازلي است و اين امر يكي از مشكلات تمامي كشورهاي مذكور است. يكي از دلايل عمده آن ضعف تخصصي و يا عدم استفاده مؤثر از متخصصان است در اين كشورها نيروي انساني متخصص بسيار كم است و از نيروي متخصص موجود نيز به درستي و در جاي خود استفاده نمي‌شود.

در جوامع سنتي يعني جامعه‌اي فقير که توانايي ايجاد ارزش افزوده را ندارد جامعه به دليل نداشتن انديشه و الگوي توسعه‌يافتگي قادر نيست ثروت و دانايي توليد کند و اين اتفاق يعني تداوم چرخه اقتصادي که فقر را ترويج و توسعه مي‌بخشد.

عامه افراد در نقاط مختلف جهان براي عبور سريع از اقتصاد ناکارآمد سنتي مي‌کوشند نيروي انساني ماهر و متخصص را در متن و ساختار هر برنامه‌اي قرار دهند مثال مشهور اين موضوع همان کشور سوئيس و ژاپن است که خداوند هيچ يک از منابع طبيعي را در اختيار آنان قرار نداده است اما اين کشورها با قرار دادن نيروي متخصص و کارآمد در راس و محور برنامه‌هاي خود و توسعه برنامه‌هاي جدي براي خود ترويج اقتصادِ «دانايي‌محور» چندين دهه است که در نقطه‌اي ايستاده‌اند که هم‌اکنون از زمره کشورهاي ثروتمند، پيشرفته و صنعتي قرار گرفته‌اند. روي ديگر اين سکه کشورهايي هستند که نفت،گاز، آهن و … دارند اما سال به سال در حال فرو رفتن در ورطه تورم و توسعه نيافتگي هستند.

تخصص گرایی و شایسته سالاری یكی از عوامل اساسی توانمندسازی دولت ها و ارتقای سطح دانش و تخصـص مـدیـران و گردانندگان هر كشور است امروزه، انتصابات غیرسیاسی دولت ها بر پایه اصول شــایـسـتــه ســالاری و عمـدتـاً از طـریـق آزمـون هـای تخصصی صورت می گیرد، اما هنوز هم تعداد مدیران توصیه شده و منصوبان غیرمتخصص چشمگیر است.

قطعا در جهان پر شتاب و سرشار از تحول و رقابت امروز آنچه موجبات تحقق مزيت رقابتي سازمانها را تضمين مي‌کند، نيروي انساني متخصص، با کيفيت، خلاق و پوياست  ازاين روست که در عصر حاضر منابع انساني بناي اصلي فرآيند افزايش کارائي و اثربخشي و با ارزشترين سرمايه و کليد طلايي رقابت ها قلمداد شده است بدين سبب مديريت منابع انساني بعنوان رويکردي جامع به مديريت استراتژيک قلمداد مي‌شود.

 

به قلم سجاد اکبرپور

انتهای پیام/

زمان انتشار: دوشنبه ۲۷ دی ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۰:۵۸

شناسه خبر: 101234

مطالب مرتبط :
انتخاب یک استان فارسی به عنوان جوان شایسته و برتر ایران

انتخاب یک استان فارسی به عنوان جوان شایسته و برتر ایران

۱۰ جوان شایسته و تاثیرگذار کشور و کاندیدای معرفی به کمیته جهانی انتخاب جوان شایسته سال ۲۰۲۲ جهان انتخاب شدند که نام یک استان فارسی نیز در میان آنان دیده می شود.

تکنولوژی

یادداشت؛

شرکت‌های بزرگ با تکنولوژی بالا، عامل توسعه منطقه‌ای

لطفی، رئیس پارک علم و فناوری یزد در یادداشتی تحلیلی به تشریح نقش شرکت‌های بزرگ با تکنولوژی بالا در توسعه منطقه‌ای پرداخت.

​تغییر ذائقه ایرانی نوعی بحران برای آینده کشور است /  حرکت جمعیت ایران به سمت کهنسالی

بررسی موضوع کاهش جمعیت کشوراز زبان مسئول سازمان بسیج اساتید سپاه انصارالرضا(ع)

​تغییر ذائقه ایرانی نوعی بحران برای آینده کشور است / حرکت جمعیت ایران به سمت کهنسالی

مسئول سازمان بسیج اساتید سپاه انصارالرضا(ع) با بیان اینکه بر اساس مطالعات علمی ایران جزء ۱۰ کشور است که به سرعت به سمت کهنسالی در حرکت می باشد، گفت:با تغییر سبک زندگی و ذائقه ایرانی شاهد نوعی بحران در سالیان آتی در جامعه ایرانی خواهیم بود.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب