در گفت و گو با عضو سازمان نظام روانشناسی مطرح شد

روش های آرامش بخشیدن به هیجان ‌های کودک

عضو سازمان نظام روانشناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران روش های آرامش بخشیدن به هیجان ‌های کودک را تشریح کرد.

مریم تشویقی مشاور، روانشناس بالینی، روانشناس کودک و نوجوان و عضو سازمان نظام روانشناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران در گفت و گو با خبرنگار گروه پزشکی و سلامت خبرگزاری علم و فناوری با اشاره به برخی از رفتارهای پدرها و مادرها در برخورد با فرزندان اظهار کرد: کودکان به طور طبیعی، وقتی در محیط اطرافشان وضعیت ناگواری پیش می ‌آید، برای رسیدن به آرامش به دنبال بزرگ‌ترها می ‌گردند.

وی در تشریح سخنان خود تاکید کرد: شاید برای کودکان خردسال هیچ چیزی از احساس امنیت مهمتر نباشد. به شکلی که بداند وقتی احساس تنهایی می‌ کند، کسی پیش او هست.

عضو سازمان نظام روانشناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران در ادامه تصریح کرد: هرگاه کودک توانست هیجان های خود را بشناسد و درک کند، بعضی شگردها برای آرام کردن او می‌تواند مفید باشد.

این روانشناس کودک و نوجوان با تاکید بر این نکته که برخی شیوه ها از شدت یافتن هیجان‌ های کودکان جلوگیری می ‌کند، عنوان کرد: وقتی کودک احساس ناراحتی یا نگرانی می ‌کند، بهتر است یک لیوان آب به او بدهید تا بنوشد یا دست و صورت او را بشویید. آب یک آرامبخش طبیعی برای کودکان است.

تشویقی در بخش دیگری از سخنان خود لمس کردن برای کودکان مهم و آرامش ‌بخش اعلام کرد و در همین ارتباط توضیح داد که وقتی کودکی ناراحت است، می ‌توانید قبل از اینکه از او بپرسید «می‌توانم کمک کنم؟» دست ‌ها یا شانه کودک را بگیرد.

وی با یادآوری این نکته مهم که به ویژگی‌های خاص فردی کودکان احترام بگذارید، بیان کرد: بعضی از کودکان هنگام ناراحتی دوست ندارند کسی به آنها دست بزند. اگر کودکی از این کار دوری کرد، بدانید که این شیوه برای وی مناسب نیست.

عضو سازمان نظام روانشناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران به روش های دیگر آرامش بخشیدن به هیجان ‌های کودک اشاره کرد و گفت: خواندن شعر یا آواز برای کودک می ‌تواند به آرام شدن وی کمک کند.

این روانشناس کودک و نوجوان تصریح کرد: می ‌توانید از کودک بخواهید یک پازل ساده را حل کند، با کنار هم چیدن قطعات یک شکل آن را تکمیل کند، سکه ‌ها را بشمارد و یا برج ساده ای بسازد.

وی در ادامه یادآور شد: می ‌توانید از کودک بخواهید که به قسمت جدیدی از خانه برود و کار جدیدی انجام دهد که برای آرامش بخشیدن به هیجان ‌های کودک موثر است.

تشویقی در پایان سخنان خود به روش های دیگری در این زمینه پرداخت و خاطرنشان کرد: برای آرامش بخشیدن به هیجان ‌های کودک تا عدد ۱۰ بشمارد.

انتهای پیام/

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰ - ۲۲:۵۰:۲۳

شناسه خبر: 101277

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب