تازه های نشر در حوزه علم و فناوری

کتاب «یادگیری فناوری؛ مبانی، دیدگاه‌ها و تجربه‌ها» توسط مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور و کتاب فارماکولوژی پایه و بالینی داروهای ضد میکروبی از سوی اداره انتشارات دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان همدان معاونت تحقیقات و فناوری منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری، کتاب «یادگیری فناوری؛ مبانی، دیدگاه‌ها و تجربه‌ها» اثر مشترک آقای سپهر قاضی نوری، و خانم آیدا مهاجری برای انجمن مدیریت فناوری و نوآوری ایران تالیف شده است.این کتاب در 261 صفحه مصور و از تازه‌های نشر سال 1400در حوزه فناوری می‌باشد.

در معرفی این کتاب آمده است «ملل خواهان دستیابی به توسعة اقتصادی، ناگزیر از قدم گذاردن به مسیر بی پایان توسعة فناورانه و برآمدن از پس چالش‌های موجود در آن هستند. راه اصلی میل به این هدف برای بنگاه‌های فعال در کشورهای در حال توسعه، از رهگذر یادگیری فناورانه عبور می‌کند. رهگذری که به انباشت توانمندی‌های فناورانه در بنگاه می‌انجامد و در نهایت میتواند موجب فرارسی آنها با پیشروان و حتی تبدیل شدن دیرآمدگان به رهبران صنعت شود. راه‌حل یابی برای گلوگاه‌های موجود در مسیر یادگیری فناورانة بنگاه‌های داخلی موضوعی است که در سال‌های اخیر با عنوان یک صورت مساله جذاب اما بیپاسخ، یا دارای پاسخ اما همراه با ضعف اقدام باقیمانده و پیش زمینة عبور از آن در وهلة نخست، آگاهی از ماهیت و چگونگی وقوع یادگیری فناورانه در بنگاه‌ها است.

بنگاه‌های مختلف، هر یک بسته به عوامل متنوعی، می‌توانند از فرآیندها و روش‌های مختلفی برای یادگیری فناورانه استفاده کنند، اما فارغ از تمام تفاوت‌های درونی و بیرونی بنگاه‌های مختلف با یکدیگر، می‌توان گفت که یادگیری فناورانه طبق یک سازوکار و مدل کلی درون بنگاه‌ها رخ می‌دهد که در انتهای فصل آغازین این کتاب معرفی شده است. مدلی که از اتصال و تعامل چند مولفه اصلی تشکیل شده و هر یک از آنها در قالب یکی از فصول کتاب معرفی شدهاند. تجربیات بررسی شده در فصل پایانی، از یادگیری فناورانه در تعدادی از بنگاه‌های داخلی و همچنین نمونههایی از نگاههای خارجی که با موفقیت در مسیر فرارسی گام نهاده‌اند می‌تواند به حصول درکی هر چه روشنتر و ملموستر از چگونگی پیشروی بنگاه‌ها در مسیر یادگیری فناورانه کمک کند.

به نظر می‌رسد این کتاب، کتاب سوم از مجموعه کتب فاخر سیاستگذاری و مدیریت فناوری و نوآوری مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور‏ می‌باشد.

 کتاب « فارماکولوژی پایه و بالینی داروهای ضد میکروبی» توسط خانم «پری تمری» گردآوری شده است و از سوی اداره انتشارات دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان همدان معاونت تحقیقات و فناوری منتشر و امسال وارد بازار شده است و از طریق فروشگاه‎های اینترنتی به فروش می‌رسد با بررسی که انجام گرفته نسخهای از این کتاب در کتابخانه ملی موجود نیست و این کتاب از طریق فروشگاهای اینترنتی به فروش میرسد.

خانم «پری تمری» استادیار گروه فارماکولوژی دانشگاه علوم پزشکی همدان است و در حال حاضر عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان دانشکده داروسازی می‌باشند.

وی در پیشگفتار این کتاب نوشته است: «این کتاب با هدف ارائه یک منبع معتبر و روزآمد جهت آشنایی دانشجویان پزشکی و داروسازی و سایر رشتههای علوم پزشکی با فارماکولوژی پایه و بالینی داروهای ضد میکروبی و با استفاده از معتبرترین کتابهای فارماکولژی گردآوری و ترجمه شده است. بخش اول کتاب شامل مروری کوتاه بر میکروبیولوژی پایه و چگونگی دارو درمانی یک بیمار مبتلا به عفونت است. در بخشهای بعدی فارماکولوژی داروهای ضد باکتری، ضد قارچ، ضد ویروس و ضد انگل شرح داده شده است.»

این کتاب شامل 10 فصل است، فصل اول کتاب مروری بر میکروبیولوژی پایه و چگونگی دارو درمانی بیماریهای عفونی دارد در فصل دوم به داروهای ضد باکتری، مهارکننده‌های سنتز دیواره سلولی باکتری و ...می پردازد و فصل سوم و چهارم و پنجم به داروهای ضد باکتری: مهارکنندههای سنتز پروتئین اختصاص دارد و فصلهای ششم تا دهم هم به ترتیب به داروهای ضد مایکوباکتریوم، داروهای ضد قارچ، داروهای ضد ویروس، داروهای ضد تکیاخته و داروهای ضد کرم پرداخته است

انتهای پیام/

خبرنگار : مریم مولائی

زمان انتشار: شنبه ۲ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۵:۳۲

شناسه خبر: 101294

مطالب مرتبط :
ساخت دوچرخه بااستفاده از تکنولوژی مریخ نورد ناسا

ساخت دوچرخه بااستفاده از تکنولوژی مریخ نورد ناسا

لاستیک‌های بدون باد ناسا که برای مریخ‌نوردها استفاده می‌شوند، اکنون به تایرهایی روی دوچرخه تبدیل شده‌اند تا مشکل پنچری را برای همیشه رفع کند.

برگزاری اولین دوره مسابقات ربات‌های آتش‌نشان به مناسبت دهه مبارک فجر

به همت معاونت علمی پژوهشی ناحیه مقاومت بسیج نطنز؛

برگزاری اولین دوره مسابقات ربات‌های آتش‌نشان به مناسبت دهه مبارک فجر

اولین دوره مسابقات ربات‌های آتش‌نشان به همت معاونت علمی پژوهشی ناحیه مقاومت بسیج نطنز با همکاری کمیته ورزش‌های الکترونیک هیأت ورزش‌های همگانی بادرود به مناسبت دهه مبارک فجر برای دانش‌آموزان ۶ الی ۱۲ سال دختر و پسر برگزار می‌شود.

۱

رئیس خانه نخبگان بسیج خبر داد:

کرمانشاه میزبان نخستین همایش بررسی بستاره ها و گشایش های نظری شعر سبز

دکتر پیمان لطیفی از برگزاری نخستین همایش تخصصی بررسی بستاره ها و گشایش های نظری شعر سبز(شعر زیست محیطی) با حضور پروفسور سعید امیدوار در ۱۱ بهمن ماه سخن گفت.

کروناا

علم و فناوری گزارش می‌دهد؛

باورهای غلط درمورد امیکرون/ حرکت فارس به قله پیک ششم کرونا

وضعیت کرونا در استان فارس با بی‌توجهی برخی از هم‌استانی‌ها رو به وخامت است و ممکن است در روزهای آتی شاهد اعمال مجدد محدودیت‌های کرونایی باشیم.

اُمیکرون

اُمیکرون

جهش ویروس کرونا

برگزاری ۳۴ رویداد فناورانه گام دوم دانشگاه آزاد استان اصفهان

با حضور مراکز رشد دانشگاه آزاد اصفهان:

مرکز نوآوری فناورانه پست کشور در دانشگاه آزاد اصفهان راه‌اندازی می‌شود

با انعقاد تفاهم‌نامه همکاری میان دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان و رییس مرکز نوآوری پست جمهوری اسلامی ایران،راه‌اندازی شعبه نوآوری این مرکز در استان اصفهان به مرکز رشد نوپا وابسته به دانشگاه آزاد واحد اصفهان(خوراسگان) واگذار شد.

مسابقه هوش و استعداد یابی

مسابقه هوش و خلاقیت

پدرام فروغی شاد از برگزاری سومین دوره مسابقه هوش و خلاقیت در استان البرز خبر داد

نشست چهار جانبه در خراسان شمالی

نشست چهارجانبه شرکت پیشگامان و معاونت علمی، پژوهشی و فناوری بسیج با پارک علم و فناوری و صندوق پژوهش خراسان شمالی

برگزاری نشست تقویت و توسعه همکاری های بسیج علمی و فناوری و پارک علم و فناوری در جهت هم سرمایه گذاری شرکت پیشگامان و صندوق پژوهش استان بر روی طرح ها و پروژه های فناوران استان

توربین هیبریدی

طراحی و ساخت توربین هیبریدی محور عمودی (بادی-خورشیدی)

توربین هیبریدی(بادی خورشیدی) مولد انرژی تجدید پذیر با استفاده از تکنولوژی برتر

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب