اجرای آزمایش روشن ماندن شمع زیر آب

معاون علمی پژوهشی پایگاه ریحانه النبی در راستای پرورش خلاقیت نوجوانان آزمایش های علمی متنوع و جذاب را در پایگاه اجرا می‌کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری تهران بزرگ؛ معاون علمی، پژوهشی و فناوری پایگاه ریحانه النبی حوزه ۳۲۶ حضرت رقیه (س) ناحیه مالک اشتر آموزش‌های علمی متنوعی را در پایگاه در جهت پرورش خلاقیت نوجوانان برگزار می‌کند.

یکی از این آزمایش‌ها روشن ماندن شمع زیر آب می‌باشد؛ وقتی شمعی را روشن کنیم انتظار داریم ذوب شود و وقتی زیر آب باشد باز انتظار داریم خاموش شود‌ اما حقیقت این است که شمع خاموش نمی‌شود و به سوختن ادامه می‌دهد. شبیه این که شمع، غریزه بقا دارد دقیقا مثل بالون و به همین دلیل هم بالون منفجر نمی‌شود.

در واقع اول شمع به شکل طبیعی شروع به سوختن می‌کند تا اینکه به سطح آب می‌رسد در آن هنگام و یا چند ثانیه قبل‌تر مدل سوختن تغییر می‌کند آب مانع تماس با فیتیله شده و شمع برای مدتی به سوختن ادامه می‌دهد.

آب خاصیت شگفت انگیزی از جذب انرژی گرما دارد و به خاطر استفاده از آب سرد این انرژی گرمایی بیشتر جذب می‌شود. پس فیتیله گرمایش را به موم انتقال می‌دهد و موم هم گرما را به آب منتقل می‌کند و به محض اینکه انرژی گرمایی در آب پخش شود این گرما بر روی سطح بیرونی شمع تاثیر کمتری می‌گذارد و این باعث می‌شود موم در تماس با آب خنک و سفت باقی بماند.

روش آزمایش؛ 

شمع را در یک کاسه قرار دهید و آن را با چسب محکم کنید و یا از ظرفی استفاده کنید که انتهای ظرف امکان ثابت نگه داشتن شمع وجود داشته باشد سپس آب سرد را داخل ظرف تا بالای شمع بریزد اما مراقب باشید تا فیتیله شمع به زیر آب نرود، حالا شمع را روشن و تماشا کنید تمام مدت شمع خواهد سوخت و تنها یک نوار باریکی از آن باقی خواهد ماند.

انتهای پیام/

زمان انتشار: دوشنبه ۴ بهمن ۱۴۰۰ - ۲۳:۰۰:۴۹

شناسه خبر: 101308

مطالب مرتبط :
برگزاری اولین دوره مسابقات ربات‌های آتش‌نشان به مناسبت دهه مبارک فجر

به همت معاونت علمی پژوهشی ناحیه مقاومت بسیج نطنز؛

برگزاری اولین دوره مسابقات ربات‌های آتش‌نشان به مناسبت دهه مبارک فجر

اولین دوره مسابقات ربات‌های آتش‌نشان به همت معاونت علمی پژوهشی ناحیه مقاومت بسیج نطنز با همکاری کمیته ورزش‌های الکترونیک هیأت ورزش‌های همگانی بادرود به مناسبت دهه مبارک فجر برای دانش‌آموزان ۶ الی ۱۲ سال دختر و پسر برگزار می‌شود.

۱

رئیس خانه نخبگان بسیج خبر داد:

کرمانشاه میزبان نخستین همایش بررسی بستاره ها و گشایش های نظری شعر سبز

دکتر پیمان لطیفی از برگزاری نخستین همایش تخصصی بررسی بستاره ها و گشایش های نظری شعر سبز(شعر زیست محیطی) با حضور پروفسور سعید امیدوار در ۱۱ بهمن ماه سخن گفت.

کروناا

علم و فناوری گزارش می‌دهد؛

باورهای غلط درمورد امیکرون/ حرکت فارس به قله پیک ششم کرونا

وضعیت کرونا در استان فارس با بی‌توجهی برخی از هم‌استانی‌ها رو به وخامت است و ممکن است در روزهای آتی شاهد اعمال مجدد محدودیت‌های کرونایی باشیم.

اُمیکرون

اُمیکرون

جهش ویروس کرونا

برگزاری ۳۴ رویداد فناورانه گام دوم دانشگاه آزاد استان اصفهان

با حضور مراکز رشد دانشگاه آزاد اصفهان:

مرکز نوآوری فناورانه پست کشور در دانشگاه آزاد اصفهان راه‌اندازی می‌شود

با انعقاد تفاهم‌نامه همکاری میان دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان و رییس مرکز نوآوری پست جمهوری اسلامی ایران،راه‌اندازی شعبه نوآوری این مرکز در استان اصفهان به مرکز رشد نوپا وابسته به دانشگاه آزاد واحد اصفهان(خوراسگان) واگذار شد.

برگزاری کارگاه خلاقیت و پژوهش همراه با انجام تشریح قلب

گزارش تصویری/

برگزاری کارگاه خلاقیت و پژوهش همراه با انجام تشریح قلب

تیم خلاق و با نشاط اتودانش با آموزش سازه ماکارونی و تشریح قلب مهمان دانش‌آموزان با استعداد ناحیه مالک اشتر شد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب