کشف جسم اسرارآمیز در کهکشان راه شیری توسط محققان استرالیایی

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری، اخترفیزیکدانان استرالیایی جسمی را کشف کرده‌اند که ستاره‌شناسان تاکنون هرگز آن را ندیده بودند، یک جسم عجیب چرخانی که توجه آنها را به کهکشان راه شیری جلب کرد.این گروه که امواج رادیویی را در کیهان نقشه‌برداری می‌کنند، متوجه شدند که این جسم سه بار در ساعت با یک انفجار غول‌پیکر انرژی آزاد می‌کند، و این برخلاف هر چیزی است که ستاره‌شناسان قبلا دیده‌اند.

گروهی که بر روی آن مطالعه می‎کنند معتقدند که این جسم می‌تواند یک ستاره نوترونی یا یک کوتوله سفید یا هسته‌های فروریخته ستارگان با یک میدان مغناطیسی فوق‌العاده قدرتمند باشد.این جسم عجیب که در فضا میچرخد، پرتویی از تابش میفرستد که از خط دید ما عبور میکند و در هر بیست دقیقه، یکی از درخشانترین منابع رادیویی در آسمان است.برای اولین بار توسط یک دانشجوی دانشگاه که روی پایاننامه کارشناسی خود کار میکرد این جسم مشاهده شد.

آقای تایرون اودوهرتی، دانشجوی دانشگاه کرتین، با استفاده از تلسکوپ « میدان وسیع مورچیسون» این جسم را کشف کرد.آقای اودوهرتی، که اکنون در حال تحصیل برای دکترا در کرتین است، گفت: «این هیجانانگیز است که منبعی که سال گذشته شناسایی کردم چنین جسم عجیب و غریبی است.

 

بعد از وی دکتر ناتاشا هرلی واکر، اخترفیزیکدان، از دانشگاه کرتین مرکز بینالمللی تحقیقات نجوم رادیویی، گروهی را که این کشف را انجام دادند، رهبری کرد.ناتاشا هرلی واکر درباره این جسم می گوید: «این جسم در طی چند ساعت در طول مشاهدات ظاهر و ناپدید می شد و این حالت غیر منتظره به نوعی ترسناک بود زیرا هیچ چیز در آسمان وجود ندارد که اینگونه باشد.واقعاً به ما نزدیک است حدود 4000 سال نوری از ما فاصله دارد.» این شی مرموز به طور باورنکردنی روشن و کوچکتر از خورشید است و امواج رادیویی بسیار قطبی را ساطع میکند که نشان میدهد این جسم دارای میدان مغناطیسی بسیار قوی است.

این جسم حدود 4000 سال نوری از زمین فاصله دارد، فوق‌العاده درخشان است و میدان مغناطیسی بسیار قوی دارد. اما هنوز رازهای زیادی برای شناخت آن وجود دارد.

/انتهای پیام

زمان انتشار: شنبه ۹ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۵:۰۱

شناسه خبر: 101338

مطالب مرتبط :
کهکشان راه شیری

چطور کهکشان راه شیری کهکشان های کوچکتر را می بلعد؟

براساس تحقیقات جدید، تاریخ طولانی‌ای از «آدم‌خواری کیهانی» از کهکشان راه شیری وجود دارد و همچنان کهکشان‌های کوچک‌تر را می‌بلعد.

برگزاری اولین دوره مسابقات ربات‌های آتش‌نشان به مناسبت دهه مبارک فجر

به همت معاونت علمی پژوهشی ناحیه مقاومت بسیج نطنز؛

برگزاری اولین دوره مسابقات ربات‌های آتش‌نشان به مناسبت دهه مبارک فجر

اولین دوره مسابقات ربات‌های آتش‌نشان به همت معاونت علمی پژوهشی ناحیه مقاومت بسیج نطنز با همکاری کمیته ورزش‌های الکترونیک هیأت ورزش‌های همگانی بادرود به مناسبت دهه مبارک فجر برای دانش‌آموزان ۶ الی ۱۲ سال دختر و پسر برگزار می‌شود.

۱

رئیس خانه نخبگان بسیج خبر داد:

کرمانشاه میزبان نخستین همایش بررسی بستاره ها و گشایش های نظری شعر سبز

دکتر پیمان لطیفی از برگزاری نخستین همایش تخصصی بررسی بستاره ها و گشایش های نظری شعر سبز(شعر زیست محیطی) با حضور پروفسور سعید امیدوار در ۱۱ بهمن ماه سخن گفت.

کروناا

علم و فناوری گزارش می‌دهد؛

باورهای غلط درمورد امیکرون/ حرکت فارس به قله پیک ششم کرونا

وضعیت کرونا در استان فارس با بی‌توجهی برخی از هم‌استانی‌ها رو به وخامت است و ممکن است در روزهای آتی شاهد اعمال مجدد محدودیت‌های کرونایی باشیم.

اُمیکرون

اُمیکرون

جهش ویروس کرونا

برگزاری ۳۴ رویداد فناورانه گام دوم دانشگاه آزاد استان اصفهان

با حضور مراکز رشد دانشگاه آزاد اصفهان:

مرکز نوآوری فناورانه پست کشور در دانشگاه آزاد اصفهان راه‌اندازی می‌شود

با انعقاد تفاهم‌نامه همکاری میان دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان و رییس مرکز نوآوری پست جمهوری اسلامی ایران،راه‌اندازی شعبه نوآوری این مرکز در استان اصفهان به مرکز رشد نوپا وابسته به دانشگاه آزاد واحد اصفهان(خوراسگان) واگذار شد.

نمایشگاه

توسط معاونت بسیج علمی مبارکه؛

افتتاح خانه نجوم تا برپایی غرفه دستاوردها و اجرای بیش از ۴۰ برنامه در هفته بسیج

معاون بسیج علمی، پژوهشی و فناوری شهرستان مبارکه گفت: به مناسبت گرامیداشت هفته بسیج بیش از ۴۰ برنامه آماده و اجرا کردیم، از جمله برگزاری جشنواره، برپایی غرفه دستاوردهای علمی فناورانه، کارگاهها و دوره‌های علمی آموزشی، افتتاح خانه نجوم، ارائه طرحهای نخبگان و مخترعان با حضور نماینده و مسئولان شهرستان مبارکه، همچنین تجلیل از نخبگان شهرستان و بسیجیان بود.

کهکشان

سیاره‌ای که از زمین جای بهتری برای زندگی کردن است+عکس

جستجوی دانشمندان و محققان برای جایی شبیه به زمین که امکان حیات داشته باشد همچنان ادامه دارد. حالا این مکان پیدا شده است، جایی در حومه کهکشان راه شیری

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب