تحقیقات جدید از اثرات ماسک‎های صورت

ماسک‎های صورت مسافتی که پاتوژن‎های موجود در هوا طی می‎کنند را به نصف کاهش می‎دهد

یافته‎های جدید می ‏تواند اقدامات توصیه شده برای فاصله گذاری اجتماعی را دقیقتر نشان دهد

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری، عوامل بیماری‏زا متفاوت هستند و میتوانند با ورود به بدن باعث بیماری شوند.تنها چیزی که یک "پاتوژن" (پاتوژن ارگانیسمی است که باعث بیماری میشود.بدن به طور طبیعی پر از میکروب است.) برای رشد و بقا نیاز دارد یک میزبان است. هنگامی که پاتوژن خود را در بدن میزبان قرار میدهد، از پاسخهای ایمنی بدن جلوگیری میکند و از منابع بدن برای تکثیر قبل از خروج و انتشار به میزبان جدید استفاده میکند.

عوامل بیماریزا بسته به نوع آن از چند راه قابل انتقال هستند. آنها میتوانند از طریق تماس با پوست، مایعات بدن، ذرات معلق در هوا، تماس با مدفوع، و لمس سطحی که توسط فرد آلوده لمس شده است، پخش شوند.

پاتوژنهای ویروسی موجود در هوا مانند "کووید۱۹" نیز به راحتی از طریق تنفس منتقل می‏شوند. مهار گسترش این عفونتها برای واکنش و مدیریت بیماری همه گیر بسیار مهم است و به حفاظت از زیرساختهای مراقبت‏های بهداشتی و کاهش پیامدهای اقتصادی کمک میکند. یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که در صورت استفاده صحیح، ماسک‌های صورت در پیشگیری از انتقال بیماری‌های منتقله از طریق هوا بسیار موثر بوده و می‌توانند امکان استفاده از اقدامات کاهش فاصله اجتماعی را فراهم کنند.

کمک مالی بنیاد ملی علوم ایالات متحده به محققان دانشگاه فلوریدا مرکزی اجازه داد تا مطالعهای در مورد تأثیر ماسکهای صورت در جلوگیری از گسترش بیماریهای منتقله از هوا انجام دهند. دانشمندان دریافتند که ماسک‌های صورت، مسافتی را که پاتوژن‌های معلق در هوا می‌توانند از تماس مستقیم در هنگام صحبت کردن یا سرفه طی کنند، در مقایسه با عدم استفاده از ماسک، به نصف کاهش می‌دهد. نتایج در مجله The Journal of Infectious Diseases منتشر شده است.

شرکت کنندگان در مطالعه عبارتی را قرائت کردند و سرفه را به مدت پنج دقیقه بدون پوشش صورت و با یک پوشش پارچهای صورت و یک ماسک جراحی یکبار مصرف سه لایه شبیه سازی کردند. محققان سپس سرعت ذرات، جهت، اندازه قطرات و حجم ذرات معلق در هوا را اندازه‌گیری کردند. داده‌ها نشان می‌دهند که هنگام پوشیدن هیچ پوششی، انتشار گازهای گلخانه‌ای حدود 140 سانتی متر طی می‌کند، ماسک صورت پارچه‌ای انتشار گازهای گلخانه‌ای را به 70 سانت کاهش می‌دهد.

"کریم احمد" یکی از نویسندگان این مطالعه گفت: «این تحقیق شواهد و دستورالعمل‌های روشنی را ارائه می‌کند که نشان می‌دهد 1 متر فاصله گرفتن با پوشش صورت بهتر از 2 متر فاصله بدون پوشش صورت است».

 

زمان انتشار: سه شنبه ۱۹ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۵:۰۵

شناسه خبر: 101414

مطالب مرتبط :
​به دنبال فناوری‌های نوظهور و بدیع هستیم/ شرکت های دانش بنیان باید باشگاه اندیشه،فکر و ایده باشند

مسئول بسیج علمی، پژوهشی و فناوری خراسان جنوبی

​به دنبال فناوری‌های نوظهور و بدیع هستیم/ شرکت های دانش بنیان باید باشگاه اندیشه،فکر و ایده باشند

​مسئول بسیج علمی، پژوهشی و فناوری خراسان جنوبی گفت: در بسیج علمی برای سال ۱۴۰۱ به دنبال تولید فناوری‌های نوظهور و بدیع هستیم.

ربات ورزشکار

ربات

ربات های ورزشکار

نسل جدید ربات ها با حرکات فوق العاده

ربات والیبالیست

تکنولوژی در ساخت ربات

تکنولوژی به کمک والیبالیست ها آمد

ربات ها به کمک ورزش والیبال آمدند

ربات انسان نما

تکنولوژی ربات ها

شبیه به انسان!

پشرفته ترین ربات های انسان نما

برگزاری اولین جشنواره جهاد‌گران علمی پژوهشی و فناوری حوزه ۸ امام رضا (ع) با تجلیل نخبگان+ عکس

با حضور مسئول سازمان بسیج علمی پژوهشی و فناوری استان اصفهان؛

برگزاری اولین جشنواره جهاد‌گران علمی پژوهشی حوزه ۸ امام رضا (ع) با تجلیل نخبگان+ عکس

اولین جشنواره جهاد‌گران علمی پژوهشی و فناوری حوزه ۸ امام رضا (ع) همزمان با چهل و سومین سالگرد پیروز انقلاب اسلامی برگزار شد، این جشنواره که با تجلیل از نخبگان همراه بود نمایشگاه دستاوردهای علمی و کتاب هم رونمایی شد.

جهادگران علم و فناوری

رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد کشور:

لازمه پیشرفت حرکت کردن به سوی فناوری است/ راه اندازی پارک فناورانه دانشگاه آزاد یاسوج

لازمه توسعه و پیشرفت همه جانبه کشور در ابعاد مختلف و دستیابی به امنیت هر چه بیشتر حرکت کردن به سوی فناوری است.

تاثیر استفاده از ماسک بر رفتار کودکان

تاثیر استفاده از ماسک بر رفتار کودکان

کودکان هم اغلب به استفاده از پوششی روی صورتشان آن هم طولانی‌مدت، تمایلی ندارند. با طولانی شدن دوره الزام استفاده از ماسک، این نگرانی به وجود آمده است که این راه محافظتی برای رشد اجتماعی کودکان مضر باشد.

ماسک

علم و فناوری گزارش می‌دهد؛

ماسک بهتر است یا فاصله گذاری اجتماعی؟

تحقیقات جدید نشان می دهد ماسک ها و تهویه مناسب، دارای عملکرد بهتری در منع گسترش ویروس COVID-۱۹ نسبت به فاصله گذاری اجتماعی هستند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب