از تازه‎های نشر

کتاب " ژنتیک مولکولی" توسط انتشارات دانشگاه یزد منتشر شد

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری، کتاب "ژنتیک مولکولی" به نگارش و با همکاری مشترک خانم مهری خاتمی و آقای محمد مهدی حیدری تالیف و توسط انتشارات دانشگاه یزد امسال وارد بازار نشر شده است.

در معرفی کتاب آمده است: «پژوهشهای ژنتیکی به سهم خود موجب شده است که آدمی به جهان و دنیای پیرامون خود، بینش به مراتب بیشتری پیدا کرده و نگاهی نو بر خویش بیندازد. تمام ویژگی های فیزیکی ما و تمام موجودات زنده‏ای که روی زمین زیست میکنند، تحت نفوذ و متاثر از DNA موجود در سلول يا تغييرات ژنتيكي است كه اتفاقي يا اجباری ىر ناحيه ای از ژنوم به وقوع می پیوندد.»

در این کتاب سعی شده است ابتدا به اصول شناختی ژنها از نظر ساختار و عملکرد پرداخته شود و سپس به مطالعه ژنوم و مکانیسم های اساسی بیولوژیِ مولکولی همچون همانندسازی، نسخه برداری و سنتز پروتئین پرداخته شود علاوه بر مباحث پایهای مکانیسمهای مولکولی هر فرآیند طبق یافتههای جدید محققان مورد بحث قرار میگیرد.

کتاب "ژنتیک مولکولی" در سه فصل تدوین شده است. فصل اول با عنوان "تقسیمات سلولی و چرخه سلولی" به مراحل و چرخه میتوز و تنظیم مولکولی سلول ها پرداخته است.

فصل دوم کتاب با عنوان "ساختار و انواع DNE" انواع و فرم های متفاوت DNE ها را از تك رشته اي تا ساختارهاي چند رشته اي مولكولها مورد بررسي قرار گرفته است.

فصل سوم کتاب هم "ساختار و سازمان دهی ژنوم" نام دارد که به بررسی انواع ژنوم و ژنوم هسته ای توالی های ساختاری و تنوع و آناتومی آنها را بررسی کرده است.

شایان ذکر است این کتاب در صفحه 552 صفحه در قطع وزیری چاپ شده و در اختیار پژوهشگران و علاقمندان و دانشجویان قرار گرفته است.

از هر دو نویسنده خانم مهری خاتمی و آقای محمد مهدی حیدری کتابهای دیگری نیز درحوزه پزشکی و مهندسی ژنتیک و بیولوژی مولکولی چاپ شده است.

زمان انتشار: دوشنبه ۲۵ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۹:۲۸

شناسه خبر: 101451

مطالب مرتبط :
ایرانمنش

هشتم اردیبهشت آخرین مهلت شرکت در جشنواره شهید رمضانخانی

معاون پژوهشی دانشگاه یزد اعلام کرد: علاقمندان تا هشتم اردیبهشت‌ماه مهلت دارند تا آثار خود را به دبیرخانه جشنواره شهید رمضانخانی ارسال کنند.

کلانتری

رئیس دانشگاه یزد خبر داد

برگزاری جشنواره "شهید رمضانخانی" در یزد

کلانتری رئیس دانشگاه یزد از برگزاری جشنواره "شهید رمضانخانی" با هدف ایجاد نشاط پژوهشی در استان یزد خبر داد.

دندانپزشکی

اردوی جهادی متفاوت؛

از ارائه خدمات بهداشتی تا آموزش کودکان بازمانده از تحصیل

معاون عملیات جهادی بسیج دانشجویی استان یزد گفت: ۸۰ نفر از دانشجویان متخصص بسیجی استان یزد در نوروز ۱۴۰۱ با حضور در شهرستان قصرقند سیستان و بلوچستان در اردوی "عهد خدمت" شرکت کرده و به خدمت رسانی به مردم این منطقه محروم پرداختند.

برگزاری نمایشگاه دستاوردهای علمی مخترعین و نخبگان بسیجی ناحیه مالک اشتر

گزارش تصویری/

برگزاری نمایشگاه دستاوردهای علمی مخترعین و نخبگان بسیجی ناحیه مالک اشتر

به همت معاون علمی پژوهشی ناحیه مالک اشتر نمایشگاه دستاوردهای علمی با حضور جمعی از فعالان در هسته‌های علمی خاص و داوطلبان در عرصه کسب و کار و کارآفرینی برگزار شد.

حضور اتوبوس علمی اتودانش در نماز جمعه ۲۲ بهمن

گزارش تصویری/

حضور اتوبوس علمی اتودانش در نماز جمعه ۲۲ بهمن

اتوبوس علمی اتودانش سپاه تهران بزرگ در نماز جمعه ۲۲ بهمن ۱۴۰۰ فعالیت‌های علمی و علوم آزمایشگاهی خود را به عرصه نمایش گذاشت.

نشست: کنگره اروپایی میکروبیولوژی بالینی و بیماری‎های عفونی (ECCMID ۲۰۲۲)

نتایج یک تحقیق نشان می دهد

ابتلاي به "كووید-۱۹" اما نه با واکسیناسیون عملکرد آنتی بادی‎ها را بهبود می‎بخشد

محققان همچنین دریافتند که بیماران مبتلا به چاقی که قبلاً مبتلا به چاقی بودند، برخلاف انتظار، پاسخ ایمنی بالاتر و پایدارتری نسبت به ویروس کرونا داشتند.

۸۸۸

توسط محققان دانشگاه وریج بروکسل میسر شد؛

توقف رشد تومورها با هدف قرار دادن اسید لاکتیک ها

دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که به منظور موفقیت در ایمنی درمانی باید مانع از تشکیل اسیدلاکتیک در تومورها شد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب