توسط دانشمندان مؤسسه کارولینسکا سوئد انجام شد؛

مقابله با اثرات چاقی با هدف قرار دادن بحران انرژی در سلول های چربی

درک چگونگی التهاب در سلول های چربی به جلوگیری از پیامدهای مضر چاقی کمک می کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری؛ چاقی حالتی است که با تجمع بیش از حد چربی در بدن مشخص می شود، در افراد سالم چربی حدود 25 درصد وزن بدن زنان و 18 درصد وزن بدن مردان را تشکیل می دهد. انباشت بیش از حد بافت چربی می‌تواند باعث پسرفت شاخص‌های سلامتی، از جمله کاهش میانگین طول عمر و یا کاهش کیفیت زندگی گردد. چاقی با عواملی مانند التهاب و مقاومت به انسولین رابطه دارد. درک بهتر این روابط می‌تواند به ایجاد راه‌های جدیدی برای جلوگیری از اثرات نامطلوب چاقی بر سلامتی کمک کند.

شروع چاقی می تواند به دلایل مختلفی باشد که این عوامل در افراد مختلف، متفاوت است. دریافت کالری بیش از نیاز بدن، عوامل ژنتیکی و خانوادگی، کم تحرکی، استرس ها و فشارهای روحی و روانی، سبک زندگی ناسالم و غیره از جمله این عوامل هستند. چاقی بر بدن تاثیر منفی می گذارد و احتمال ابتلا به بیماری‌های گوناگون، به خصوص بیماری‌های قلبی، دیابت نوع دوم، آپنه خواب، انواع مشخصی از سرطان، آرتروزو آسم را افزایش می‌دهد.

مطالعه جدید که توسط دانشمندان مؤسسه کارولینسکا سوئد انجام شد، به دنبال درک بهتر عوامل ایجاد التهاب در بافت چربی در افراد چاق بود که مکانیسم‌های آن تا کنون تا حد زیادی نامشخص مانده است. دانشمندان در این تحقیق علمی هدف جدیدی را شناسایی کرده اند که به بحران انرژی در سلول‌های چربی تشبیه شده است.

آنها در تجزیه و تحلیل بافت چربی گروه‌های بالینی دریافتند که روش متابولیزه کردن فسفوکراتین و کراتین توسط سلول‌ها، در نتیجه افزایش وزن، تغییر کرده است. تیم تحقیقاتی نشان داد در سلول‌های انسانی و در موش‌های زنده، این تغییر باعث می شود سلول‌های چربی به بحران انرژی دچار شده و برای جبران مجبور به استفاده از گلوکز می شوند.

این روند سلول های چربی را مورد هدف قرار می دهند که در نتیجه منجر به درمان چاقی می شود. به عبارت بهتر کاهش التهاب در سلول‌های چربی و به حداقل رساندن مقاومت به انسولین کمک زیادی به درمان چاقی می کند. مقاومت به انسولین، شرایطی است که در آن سلول‌های بدن پاسخ مناسبی به انسولین نمی‌دهند و به دنبال آن جذب گلوکز دچار اختلال شده و باعث افزایش قند خون می‌شود. دستاورد این اختلال دیابت نوع 2 است.

طبق گفته محققان گام بعدی این مطالعه بررسی چگونگی تنظیم آنزیم های کنترل کننده متابولیسم کراتین در بدن است که منجر به تغییر استفاده از گلوکز می شود.

انتهای متن/ علی صبوری

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۸ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۰:۳۱

شناسه خبر: 101466

مطالب مرتبط :
۰۰۵

خبرگزاری علم و فناوری منتشر کرد؛

۴ مارس، روز جهانی اضافه وزن مفرط

۴ مارس روز جهانی اضافه وزن مفرط است. حمایت از افراد دارای اضافه وزن و چاق برای کاهش وزن از اهداف نامگذاری این روز است.

هسته ای

انرژی هسته ای

حقایق انرژی هسته ای

آنچه در مورد انرژی هسته ای باید بدانیم

کرونا

مطالعات جدید در خصوص کووید-۱۹

ابتلا به ویروس کرونا شانس ابتلا به افسردگی را افزایش می‎دهد

در مقایسه با یک گروه غیر آلوده، افراد مبتلا به" کووید-۱۹ "۶۰ درصد بیشتر در معرض خطر تشخیص سلامت روان یا نیازمند به روان درمان بودند.

اسپرم مردان

مطالعات جدید نشان می‎دهد آلودگی هوا بر کیفیت اسپرم تاثیر می‎گذارد

تحقیقات روی نمونه‌های ۳۰۰۰۰ مرد در چین نشان می‌دهد که توانایی اسپرم برای شنا کردن در جهت درست ممکن است تحت تأثیر قرار گیرد.

۰۳۴

توسط محققان دانشکده بهداشت و علوم پزشکی دانشگاه کپنهاگ محقق شد؛

بهبود درمان پارکینسون

فعال سازی نورون های کنترل کننده حرکت در ساقه مغز منجر به بهبود علائم حرکتی در بیماری پارکینسون می شود.

برگزاری نمایشگاه دستاوردهای علمی مخترعین و نخبگان بسیجی ناحیه مالک اشتر

گزارش تصویری/

برگزاری نمایشگاه دستاوردهای علمی مخترعین و نخبگان بسیجی ناحیه مالک اشتر

به همت معاون علمی پژوهشی ناحیه مالک اشتر نمایشگاه دستاوردهای علمی با حضور جمعی از فعالان در هسته‌های علمی خاص و داوطلبان در عرصه کسب و کار و کارآفرینی برگزار شد.

حضور اتوبوس علمی اتودانش در نماز جمعه ۲۲ بهمن

گزارش تصویری/

حضور اتوبوس علمی اتودانش در نماز جمعه ۲۲ بهمن

اتوبوس علمی اتودانش سپاه تهران بزرگ در نماز جمعه ۲۲ بهمن ۱۴۰۰ فعالیت‌های علمی و علوم آزمایشگاهی خود را به عرصه نمایش گذاشت.

آنزیم

کاهش وزن سریع با هدف قرار دادن یک آنزیم در سلول های چربی

یک مطالعه جدید نشان داده است که چگونه هدف قرار دادن یک آنزیم در سلول‌های چربی می‌تواند حساسیت به لپتین را تغییر دهد و به نوبه خود باعث کاهش وزن سریع در موش‌های چاق شود و در عین حال سلامت متابولیک کلی را نیز بهبود بخشد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب