توسط محققان دانشکده بهداشت و علوم پزشکی دانشگاه کپنهاگ محقق شد؛

بهبود درمان پارکینسون

فعال سازی نورون های کنترل کننده حرکت در ساقه مغز منجر به بهبود علائم حرکتی در بیماری پارکینسون می شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری؛ بیماری پارکینسون (PD) یک اختلال عصبی است که بر نورون های تولید کننده دوپامین در ماده سیاه مغز، اثر می گذارد. این تاثیر باعث مرگ نورون ها و در نتیجه کاهش سطح دوپامین در مغز می شود. بیماری پارکینسون دومین اختلال عصبی و اولین اختلال حرکتی شایع در جهان است. شروع تدریجی لرزش در اندام‌ها و سر، سفتی عضلات، کاهش سرعت حرکت و از دست دادن تعادل از علائم آشکار و پیش رونده این بیماری است. به مرور زمان، حدود یک چهارم مبتلایان توانایی حرکتی خود را به شدت از دست داده و خانه نشین می شوند.

تاکنون درمان های مختلفی برای این بیماری ارائه شده است. دارودرمانی و تحریک مغز با قراردادن یک سیم نازک فلزی در آن (DBS) نمونه هایی از این روش ها هستند. در روش DBS نورون هایی که درهسته پدانکولوپونتین (PPN) ساقه مغز قرار دارند تحریک می شوند.PPN  با ارسال سیگنال از مغز به نخاع باعث حرکت بدن می شود. این روش ها تاحدودی موثر هستند اما نتوانسته اند به طور جدی لرزش حاصل از این بیماری را کنترل کنند.

در مطالعه انجام شده توسط پژوهشگران دانشگاه کپنهاگ، محققان دریافتند فعال سازی نورون های کنترل کننده حرکت در ساقه مغز منجر به بهبود علائم حرکتی در بیماری پارکینسون می شود. مطلع نبودن از محل دقیق تحریک مغزی، مشکلی است که در درمان به روش DBS وجود داشت. مطالعه جدید به رفع این مشکل کمک شایانی می کند و باعث می شود تحریک عمیق مغز بر روی نقطه مناسب متمرکز شود.

محققان با تحریک مکان ها و سلول های مختلف در آزمایشات خود به این نتیجه رسیدند که هدف قرار دادن نورون‌های حرکتی در PPN دمی به دقت بالایی نیاز دارد؛ زیرا اگر نورون های مدنظر را در ناحیه ای غیر از PPNدمی تحریک کنیم نتیجه عکس می دهد و باعث از دست رفتن کامل حرکت می شود. نتایج اولیه از آزمایش‌های بالینی با DBS PPN تأثیر مثبت بسیاری بر بازیابی حرکتی داشت. بعد از این تحریک در محل دقیق، حیوانات مبتلا توانستند مسافت های طولانی را با سرعت معمولی و به طور طبیعی بپیمایند، که این امر حکایت از بهبود علائم بیماری دارد.

نتایج این مطالعه می تواند به پزشکان در هنگام انتخاب مکان دقیق DBS در ساقه مغز کمک کند؛ زیرا پیچیدگی های بیماری و نتایج درمانی آن در مدل های حیوانی و انسان مشترک است و این امر به اعتبار نتایج می افزاید. دانشمندان امیدوارند نتایج این مطالعه که بر مدل حیوانی انجام گرفته است به ارائه درمان بهتر برای بیماران انسانی کمک کند.

انتهای متن/ علی صبوری

زمان انتشار: شنبه ۳۰ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۵:۳۹

شناسه خبر: 101471

مطالب مرتبط :
کرونا

مطالعات جدید در خصوص کووید-۱۹

ابتلا به ویروس کرونا شانس ابتلا به افسردگی را افزایش می‎دهد

در مقایسه با یک گروه غیر آلوده، افراد مبتلا به" کووید-۱۹ "۶۰ درصد بیشتر در معرض خطر تشخیص سلامت روان یا نیازمند به روان درمان بودند.

اسپرم مردان

مطالعات جدید نشان می‎دهد آلودگی هوا بر کیفیت اسپرم تاثیر می‎گذارد

تحقیقات روی نمونه‌های ۳۰۰۰۰ مرد در چین نشان می‌دهد که توانایی اسپرم برای شنا کردن در جهت درست ممکن است تحت تأثیر قرار گیرد.

۳۱۳

توسط دانشمندان مؤسسه کارولینسکا سوئد انجام شد؛

مقابله با اثرات چاقی با هدف قرار دادن بحران انرژی در سلول های چربی

درک چگونگی التهاب در سلول های چربی به جلوگیری از پیامدهای مضر چاقی کمک می کند.

برگزاری نمایشگاه دستاوردهای علمی مخترعین و نخبگان بسیجی ناحیه مالک اشتر

گزارش تصویری/

برگزاری نمایشگاه دستاوردهای علمی مخترعین و نخبگان بسیجی ناحیه مالک اشتر

به همت معاون علمی پژوهشی ناحیه مالک اشتر نمایشگاه دستاوردهای علمی با حضور جمعی از فعالان در هسته‌های علمی خاص و داوطلبان در عرصه کسب و کار و کارآفرینی برگزار شد.

کیت

عضو هیئت علمی دانشگاه باهنر کرمان خبر داد:

تولید مارکر DNA توسط نخبه کرمانی / تولید کیت های کلونینگ ژن در واحد فناور برتر کرمان

حسینعلی ساسان گفت: مارکر DNA که تماما وارداتی است را با روش مهندسی معکوس طراحی و تولید نموده که در مرحله استفاده اولیه, پایلوت و تجاری سازی است.

۱۴

توسط محققان دانشکده بهداشت و علوم پزشکی دانشگاه کپنهاگ؛

استراتژی درمانی مننژیت بدون آنتی بیوتیک

مننژیت یک عفونت بسیار جدی مغزی با گزینه های درمانی محدود است. در مطالعه جدیدی که روی موش ها انجام شد، محققان یک درمان جایگزین را بر اساس سلول های ایمنی ارائه می دهند که به شستشوی سموم تجمع یافته در طول عفونت کمک می کند.

dfdf

تحولات هوش مصنوعی در مراقبت از سلامت روان/ ردیابی بیماران با کمک هوش مصنوعی

پیشرفت‌های قابل توجه هوش مصنوعی به زودی بر نحوه اعمال مراقبت‌های سلامت روان در محیط‌های کلینیکی روزمره تأثیر می‌گذارد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب