ادغام سه کهکشان توسط تلسکوپ هابل رصد شد

تلسکوپ هابل به تصویری از ادغام سه کهکشان به ثبت رساند، که آینده‌ای از کهکشان راه شیری را نشان می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری تلسکوپ فضایی هابل تصویر سه کهکشان را نشان می‌دهد که توده غبار و چرخش‌های درخشان ستارگان در این تصویر، ادغام کهکشان IC ۲۴۳۱ است که در فاصله ۶۸۱ میلیون سال نوری از زمین در صورت فلکی خرچنگ قرار دارد.

این فرآیند کیهانی که به عنوان ادغام کهکشانی سه گانه شناخته می‌شود، با نیروی گرانشی خود زمانی رخ می‌دهد که سه کهکشان به آرامی به یکدیگر نزدیکتر می‌شوند و رخداد‌هایی مانند این‌ ادغام در کیهان ایجاد می‌کند و همه کهکشان‌های بزرگ از جمله، کهکشان راه شیری میزان بزرگی خود را مدیون ادغام‌های این چنینی هستند.

تلسکوپ فضایی هابل ناسا در این تصویر، ادغام سه کهکشان، ترکیب پرتلاطم شکل‌گیری ستاره‌ها و اعوجاج جزر و مدی ناشی از فعال و انفعالات گرانشی را ثبت کرده است. ابر غلیظی از غبار مرکز این تصویر را پوشانده است.

از قبیل این رخداد‌ها اگرچه مثل یک آشوب به نظر می‌رسند، اما بیشتر باعث ایجاد خلقت می‌شوند تا تخریب. با برخورد و متراکم شدن گاز سه کهکشان همسایه، مقدار وسیعی از مواد که از ستارگان جدید بیرون می‌آیند، در مرکز کهکشان تازه شکل گرفته جمع می‌شوند.

مطالعه ادغام‌های کهکشانی می‌تواند به اخترشناسان کمک کند تا گذشته و آینده کهکشان راه شیری را بهتر درک کنند. 'گزارش‌ها نشان می‌دهد که کهکشان راه شیری بیش از ۱۲ کهکشان را در ۱۲ میلیارد سال گذشته بلعیده است.


خبرنگار/ مهدی صالحی

زمان انتشار: سه شنبه ۳ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۵:۲۱

شناسه خبر: 101502

مطالب مرتبط :
پرتاب ماهواره نور ۲ در مدار زمین

پرتاب ماهواره نور ۲ در مدار زمین

ماهواره نور ۲ سپاه پاسداران، در مدار ۵۰۰ کیلومتری سطح زمین قرار گرفت

نیاز به بادبان‌های نوری برای سفرهای میان‌ستاره‌ای

نیاز به بادبان‌های نوری برای سفرهای میان‌ستاره‌ای

بادبان‌های نوری می‌توانند به رویای سفرهای میان‌ستاره‌ای جامه‌ی عمل بپوشانند. پژوهشگرها در دو پژوهش جدید به راه‌حل‌هایی برای ساخت این بادبان‌ها اشاره کرده‌اند

میکروب

روش جدید می‌تواند مقاومت آنتی‌بیوتیکی را در باکتری‌های کشنده خنثی کند

دانشمندان رویکرد کاملا جدیدی را برای مبارزه با باکتری‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک کشف کرده اند که در صورت موفقیت‌آمیز، به حل بحران سلامتی کمک می‌کند که هر ساله باعث مرگ و میر بیشتر از ایدز یا مالاریا می‌شود.

ی

افرادی که خودکشی ناتمام داشته‌اند نیازمند حمایت هستند/ مراقب افکار منفی نوجوانان باشیم

روان‌شناس ایلامی اظهار کرد: دانش‌آموزی که افکار خودکشی دارد نیازمند مراقبت است و باید از رشد افکار منفی در ذهن این دانش‌آموز جلوگیری کرد.

ناسا

عکسبرداری مریخ نورد ناسا از ابرهای آسمان مریخ

مریخ نورد ناسا از ابرهایی که در آسمان مریخ در حال حرکت هستند عکس می گیرد.

 متخصص رادیوتراپی آنکولوژی

متخصص رادیوتراپی آنکولوژی و عضو انجمن سرطان امریکا گفت؛

غربال‌گری سرطان پروستات در کشور ما ضرورت دارد/انتخاب نوع درمان سرطان پروستات با مشورت تیم زبده باشد

دکتر پوریا عادلی در وبینارسرطان‌های شایع در مردان که توسط معاونت فرهنگی شهرداری اصفهان برگزار شد، با توصیه به ضرورت غربال‌گری سرطان پروستات و روده در مردان بالای ۴۵ سال، گفت: نوع درمان سرطان پروستات هم باید با مشورت تیم زبده انتخاب شود.

چاپ مقاله کار و تحصیل همزمان سرای نوآوری اتاق بازرگانی و دانشگاه آزاد اصفهان در مجله بین‌المللی

نجفی خبر داد:

چاپ مقاله کار و تحصیل همزمان سرای نوآوری اتاق بازرگانی و دانشگاه آزاد اصفهان در مجله بین‌المللی

رییس دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان از چاپ مقاله کار و تحصیل همزمان: راه حلی برای ارتباط قوی تر دانشگاه و صنعت سرای نوآوری اتاق بازرگانی و دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان در مجله بین‌المللی اقتصاد و مهندسی مدیریت خبر داد.

ی

ماهواره لندست ۹ به فضا پرتاب شد

جدیدترین ماهواره‌ی دیده‌بانی ناسا روز دوشنبه ۲۷ سپتامبر( ۵ مهر) از پایگاه نیروی هوایی "وندنبرگ"(Vandenberg) در کالیفرنیا به فضا پرتاب شد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب