در بیمارستان کودکان آن و رابرت اچ لوری شیکاگو انجام شد؛

درمان تالاسمی به کمک ژن درمانی

ژن درمانی در تالاسمی باعث عدم نیاز به تزریق خون در کودکان کمتر از ۱۲ سال می شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری؛ تالاسمی یک بیماری ارثی و مربوط به خون است. در این بیماری تعداد هموگلوبین ها و گلبول های قرمز خون نسبت به حالت طبیعی در یک فرد سالم کمتر است و این به معنی بوجود آمدن کم خونی است.  این بیماری در اثر یک نقص ژنتیکی که از والدین به ارث می رسد بوجود می آید. در تالاسمی ژن سازنده هموگلوبین دچار اختلال می شود و قادر به تولید طبیعی هموگلبین نیست. تعداد کم هموگلوبین ها که حامل اکسیژن هستند، اختلال در اکسیژن رسانی به خون را موجب می شود که در نتیجه، این کمبود اکسیژن باعث آسیب رساندن به گلبول های قرمز می شود و آنها را تخریب می کند. هر چه تعداد این ژن های دچار اختلال بیشتر باشد باعث می شود تالاسمی شدت بیشتری به خود گیرد. تالاسمی بر اساس شدت به دو دسته تالاسمی آلفا و تالاسمی بتا تقسیم می شود. خستگی و ضعف، اختلال در رشد، رنگ پریدگی، خواب آلودگی، افزایش ضربان قلب، تنگی نفس، سرد شدن دست ها و پاها، ادرار تیره و درد قفسه‌ی سینه از علائم ابتلا به تالاسمی هستند.

برای تشخیص این بیماری می توان از آزمایش های قبل از تولد مانند نمونه برداری از پرزهای جفتی و آمنیوسنتز استفاده کرد. همچنین تشخیص این بیماری در کودکان تا دوسالگی به راحتی با آزمایش خون انجام می شود. برای تشخیص و درمان این بیماری باید به پزشک فوق تخصص خون و آنکولوژی مراجه شود.

برای درمان تالاسمی روش های مختلفی وجود دارد که با توجه به شدت و ضعف بیماری از آن ها استفاده می شود. این روش ها عبارتند از: انتقال خون، پیوند مغز استخوان، مصرف داروها و مکمل ها، جراحی برای برداشتن طحال یا کیسه صفرا و ژن درمانی. داشتن یک رژیم غذایی سالم و سبک زندگی خوب یک روش خانگی برای درمان این بیماری محسوب می شود.