توسط دانشمندان دانشگاه موناش ملبورن استرالیا انجام شد؛

هدف قرار دادن بیماری های التهابی به کمک بزاق کنه

به تازگی دانشمندان دانشگاه موناش ملبورن استرالیا بر روی بزاق کنه ها مطالعه کرده اند تا با اصلاح آن ها قادر به تولید دارویی ضدالتهاب شوند و علت اصلی بیماری های التهابی را هدف قرار دهند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری؛ کنه‌ها از گروه بندپایان هستند و از نظر علمی به دو گروه کنه‌های حیوانی و کنه‌های هیره تقسیم بندی می‌شوند. کنه ها دارای بدن واحدی هستند و شاخک ندارند. کنه ها به دو خانواده کنه های سخت و کنه های نرم دسته بندی می شوند. کنه های سخت دارای پوششی سخت در پشت خود هستند که کنه های نرم آن را ندارند.

تغذیه کنه های حیوانی که آن ها را به اختصار کنه می نامیم از طریق خوردن خون جانداران دیگر تامین می شود. زندگی کنه ها از تخم آغاز می شود. بعد از تولد خود را به بدن جانوران خون گرم می چسبانند، از خون آن ها تغذیه می کنند و در همان جا جفت گیری می کنند. با گذشت مدتی بعد از جفت گیری کنه نر مرده ولی کنه ماده که بارور است شروع به تخم گذاری می کند.

ترشحات و مایعات بعضی حیوانات مانند مار و عنکبوت بسیار خطرناک و کشنده است اما حاوی موادی برای مصارف دارویی است. بزاق کنه نیز از این موضوع مستثنی نیست؛ به این معنا که نیش کنه می تواند باعث ایجاد بیماری هایی از جمله بیماری لایم در انسان شود اما با ایحاد اصلاحاتی در این مایع بزاقی می توان آن را به دارویی پرکاربرد تبدیل کرد. به همین جهت به تازگی دانشمندان دانشگاه موناش ملبورن استرالیا بر روی بزاق کنه ها مطالعه کرده اند تا با اصلاح آن قادر به تولید دارویی ضدالتهاب شوند و علت اصلی بیماری های التهابی از جمه آسم، آرتریت، مولتیپل اسکلروزیس و تصلب شرایین را هدف قرار دهند. تمام بیماری های التهابی از حمله گلبول های سفید خون به بافت های آسیب دیده آغاز می شود.

با نیش زدن انسان توسط کنه ابتدا پروتئینی به نام اواسین در بزاق کنه ترشح می شود و سپس اواسین به پروتئین کموکاین که در خون بدن میزبان قرار دارد متصل می شود. در اثر این اتصال به طور طبیعی واکنش سیستم ایمنی آغاز شده و منجر به حمله گلبول های سفید به این عامل ناشناخته می شود که التهاب را در پی دارد؛ اما بدلیل وجود ماده اواسین این حمله سرکوب می شود و درواقع از التهاب حاصل از رسیدن گلبول های سفید به محلی که با نیش کنه آسیب دیده جلوگیری می شود. با این ترفند کنه ها این فرصت را پیدا می کنند که بدون درد و التهاب از خون میزبان تغذیه کنند.

در سال 2017، دانشمندان تحقیقاتی را برای چگونگی به کارگیری اواسین برای درمان میوکاردیت که یک بیماری التهابی قلبی و بسیار کشنده است؛ آغاز کردند. در سال 2020 محققان پروتئین اواسین را به دقت تجزیه و تحلیل کردند و نشان دادند که می توان با انجام اصلاحاتی خاصیت ضد التهابی آن ها را تشدید کرد تا موثرتر واقع شوند. در واقع توانایی ضدالتهابی اواسین ها توجه دانشمندان را به خود جلب کرده است.

دانشمندان دانشگاه موناش استرالیا در حال مطالعه مجدد روی اواسین ها هستند تا بتوانند با اصلاحاتی روی این پروتئین، آن را بیش از پیش برای مقابله با بیماری های التهابی به کار گیرند.

بزاق کنه که حاوی اواسین است و خاصیت ضد التهابی دارد، به تمام کموکاین ها که همان پروتئین های خون میزبان هستند متصل می شوند در صورتی که فقط برخی از این کموکاین ها در بیماری التهابی نقش دارند. محققان در صدد بودند به دانشی دست یابند تا بتوانند اواسین ها را به گونه ای اصلاح کنند تا کموکاین هایی که باعث بیماری می شوند را تشخیص داده و فقط به آن متصل شوند. با مطالعه این تیم تحقیقاتی، در زمینه اصلاح اواسین ها پیشرفت قابل توجهی صورت گرفته است. در واقع دانشمندان با مهندسی اواسین ها، به آنها توانایی گزینش پیوندی دادند. با این دستاورد می توان قبل از اتصال پروتئین بزاق کنه و پروتئین خون میزبان، کموکاین های عامل بیماری التهابی را شناسایی کرد و آن ها را با استفاده از اواسین ها هدف قرار داد.

با توجه به اینکه تا الان داروی ضدالتهابی برای هدف قرار دادن سیستم کموکاین وجود نداشت، ماحصل این تحقیقات دریچه ای جدید به دنیای درمان بیماری های التهابی باز کرده است.

انتهای متن/ علی صبوری

زمان انتشار: شنبه ۷ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۵:۵۶

شناسه خبر: 101516

مطالب مرتبط :
کنه

استفاده از بزاق کنه در رفع بیمارهای التهابی انسان

پژوهشگران با استفاده از بزاق کنه و پروتئین‌های موجود در آن پس از اصلاح و دستکاری آنها، داروهایی تولید کرده اند که برای مقابله با بیماری‌های التهابی موثر هستند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب