محصولی ایران ساخت

کاهش مصرف آب و افزایش میزان محصولات کشاورزی

یک شرکت دانش‌بنیان محصولی ساخته است که مانع هدر رفتن آب و نگهداری آب با مدت‌زمان بیشتری در خاک بدون آبیاری مجدد را فراهم می‎کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری، شرکت دانش‌بنیان کیمیا تراوا تک موفق به تولید سوپر جاذبهای شده است که آب را درون خود نگه میدارد.

محسن صادقیان مدیرعامل این شرکت با بیان اینکه سوپر جاذب های تولیدی این شرکت به‌صورت گسترده در بخش کشاورزی استفاده می‌شوند، گفت: سوپر جاذب‌ها یا ابر جاذب‌ها مواد پلیمری هستند که به دلیل شبکه‌هایی که درون خود دارند، آب را تا ۵۰۰ برابر وزن خود نگهداری می‌کنند.

چگونگی کاردکرد این سوپر جاذبها،جلوگیری از هدر رفت آب

از صنایعی که این سوپر جاذب‌ها در آن مورد استفاده قرار می‌گیرد، کشاورزی است.با خشک‌سالی‌های شدیدی که در کشور روبه رو می شویم که باعث از بین رفتن مزارع و باغ‌ها می شود ضرورت استفاده از آن را برای احیای صنع کشاورزی توجیه‌پذیر می‌کند.

مکانیسم عملکرد ماده سوپر جاذب در خاک به‌ شکلی است که پس از آبیاری، آب و مواد مغذی خاک را درون خود جذب کرده و متورم می‌شود و سپس در صورت نیاز ریشه، آب را به‌ طور تدریجی به گیاه بازمی‌گرداند.

در حالت کلی با استفاده از این ماده سوپر جاذب برای گیاهانی که دوره آبیاری کوتاه‌مدت، دارند هر سه دوره آبیاری به یک دوره و برای گیاهانی که دوره آبیاری بلندمدت دارند هر دو دوره آبیاری به یک دوره تبدیل می‌شود. استفاده از آن باعث جلوگیری از هدر رفت آب می‌شود و همچنین خاک بدون آبیاری مجدد، مدت‌زمان بیشتری آب را درون خود نگه‌داری کند.

استفاده از نانو ذرات و فناوری پیشرفته

این محصول به دلیل فناوری پیشرفته به کار رفته در فرآیند تولید و استفاده از نانو ذرات در ساختارش باعث افزایش کیفیت شده به‌ طوری که نسبت به نمونه‌های مشابه مشخصات و ویژگی‌های بالاتری دارد. این ویژگی‌ها در انتها باعث جذب آب بالاتر و همچنین افزایش بیشتر ثمر دهی و باردهی محصول می شود.

سوپر جاذب تراوا برای درختان میوه، گیاهان جالیزی و زراعی، کشت دیم، درختان غیر مثمر، فضاهای سبز، چمن‌کاری‌ها و زمین‌های گلف، جابجایی نهال و هیدروپونیک قابل استفاده است. می‌توان آن را به دو طریق خشک و هیدروژل مورد استفاده قرار داد.

این محصول به‌غیراز کشاورزی در بخش بهداشتی و صنعتی نیز مورد کاربرد دارد و جزو سه ماده شیمیایی به حساب میآید که واردات آن به علت حجم مصرف بالا در کشور زیاد است. در بحث کشاورزی محصول داخلی توانسته صرفه‌جویی ارزی خوبی را ایجاد کند.

کاهش مصرف آب، کود و افزایش عمر گیاه

از جمله مزایای استفاده از سوپر جاذب تراوا می‌توان به قابلیت نگهداری آب در خاک و کاهش ۵۰ الی ۷۰ درصد مصرف آب، افزایش ۱۰ الی ۲۰ درصدی محصول به جهت نگه‌داری مداوم آب و مواد غذایی در کنار ریشه می توان اشاره کرد. همچنین با کاهش مصرف کود مورد نیاز گیاه باعث رشد سریع‌تر و همچنین افزایش عمر گیاه میشود.

به طور کلی این محصول باعث جلوگیری از هدر رفت آب به دلیل نگه‌داری آب و مواد غذایی درون ساختار خود، جلوگیری از تبخیر آب درون خاک مخصوصاً در تابستان، افزایش گردش هوا درون خاک و بهبود خاصیت خاک، اضافه نمودن طول عمر بین ۵ تا ۷ سال و حفاظت از محیط ‌زیست در برابر خشک‌سالی و هدر رفتن منابع آبهای زیرزمینی می‌شود.

این شرکت هفتمین کارخانه در دنیا محسوب می‌شود که توان تولید سوپر جاذب‌ها را دارد. در برخی کشورها استفاده از این محصول اجباری است. در حال حاضر در این شرکت به‌صورت مستقیم ۱۲ نفر و غیرمستقیم ۸ نفر مشغول به کار هستند.

مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان کیمیا تراوا تک از تسهیلاتی که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به شرکت‌های دانش‌بنیان ارائه می‌کند قدردانی کرد و افزود: دانش‌بنیان بودن مزیت‌های زیادی را برای ما به همراه داشته است و برای ما بسیار کارساز بوده است.

زمان انتشار: یکشنبه ۸ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۳:۵۸

شناسه خبر: 101531

مطالب مرتبط :
نانو ذرات

کمک نانوذرات به درمان سرطان

موفقیت محققان در ساخت نانوذراتی که تأثیر شیمی‌درمانی و ایمنی‌درمانی را برای درمان سرطان افزایش می‌دهد.

مهندس غنی زاده

طراحی و ساخت سنسورهای هوشمند آب؛

کاهش ۶۰ درصدی مصرف آب با استفاده ازسنسورهای هوشمند چشمی آب

مسئول مرکز رشد تجهیزات هوشمند شهید کشتگر سپاه شهداء آذربایجان‌غربی از طراحی و ساخت سنسورهای هوشمند چشمی آب خبر داد و گفت: با استفاده از این سنسورهای هوشمند چشمی آب ۶۰ درصد در مصرف آب صرفه‌‌جویی می‌‌شود.

کشاورزی

نظارت بیشتر ضرورت امنیت غذایی

دکتر افسانه یوسف پور ، عضو هیات علمی گروه باغبانی دانشکده کشاورزی دانشگاه آزاد و متولد تبریز است ، گفتگوی تخصصی و صمیمی با این دانش آموخته ی صنعت کشاورزی داریم که خواندن آن خالی از لطف نیست .

تشخیص و درمان سرطان با نانوذرات

توسط یک دانشجوی برتر دکتری؛

تشخیص و درمان سرطان با فناوری نانو ذرات

مهربد مهرافزا برای اولین بار با فناوری نانو ذرات موفق به تشخیص و درمان بیماری سرطان شد و اثرات جانبی زیانبار شیمی درمانی را کاهش داد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب