در پژوهشگاه فضایی ایران انجام شد؛

ثبت اختراع پژوهشگران فضایی ایران برای تست سخت‌افزاری حلقه کنترل ماهواره

در حلقه کنترل وضعیت ماهواره بستر سخت‌افزار به‌همراه معادل‌ساز گشتاورهای اغتشاشی توسط پژوهشگران فضایی ایران، ثبت اختراع گردید.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری، بستر تست سخت‌افزار در حلقه کنترل وضعیت ماهواره به همراه معادل‌ساز گشتاورهای اغتشاشی، توسط پژوهشگران پژوهشکده سامانه‌های ماهواره، در پژوهشگاه فضایی ایران و از سوی مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ثبت اختراع شد.

آقای حسین صمیمی رئیس پژوهشگاه فضایی ایران در مورد اهمیت این اختراع بیان کرد: با توجه به تأثیرگذاری اغتشاشات اعمال‌شده به سامانههای ماهواره، نیاز به بستری است که علاوه بر قابلیت تحقق آزمون‌های عملکردی تعیین و کنترل وضعیت، امکان پیاده‌سازی اغتشاشات حین آزمون را نیز فراهم سازد.

وی با تاکید بر اینکه زیرسامانه تعیین و کنترل وضعیت یکی از بخش‌های حساس ماهواره است، اظهار داشت: آزمون‌های این زیرسامانه در مودها و فازهای مختلف عملیاتی ماهواره برای اطمینان از صحت کارکرد آن، نیازمند فراهم‌ کردن بستر آزمون با قابلیت شبیه‌سازی شرایط فضا است. به همین منظور، یک مجموعه سخت‌افزاری شامل میز سه درجه آزادی، سیم‌پیچ هلمهولتز، عملگرهای چرخ عکس‌العملی و گشتاور دهنده مغناطیسی، حسگرهای ژیروسکوپ، خورشید، جی‌پی‌اس و مغناطیس‌سنج به همراه بورد الکترونیکی پردازشی تجمیع، طراحی و ساخته شده است.

رئیس پژوهشگاه فضایی ایران افزود: پایش برخط وضعیت ماهواره در ایستگاه زمینی، ارسال و دریافت رادیویی داده‌ها، بهره‌گیری از بسته باتری متناسب و بورد توزیع توان الکتریکی در میز، تعیین و نمایش مدار ماهواره در Celestia، از دیگر فعالیتها برای تجمیع و ساخت بستر آزمون است.

وی در رابطه با ویژگی‌ها و کاربرد این طرح اختراعی بیان کرد: با استفاده از این بستر، زمان و هزینه‌های آزمون‌های عملکردی در شرایط واقعی کاهش چشم‌گیری خواهد داشت. بخش ایستگاه زمینی با استفاده از محیط LabVIEW نوشته شده تا با به‌کارگیری امکانات گرافیکی کمیت‌های مورد نظر به شکل مناسب نمایش و ذخیره میشود. شبیه‌ساز مدار ماهواره در محیطCelestia در این طرح در نظر گرفته شده است تا تخمینی از اغتشاش اعمالی به ماهواره در مدار مورد نظر وجود داشته باشد.

اغتشاشات اعمالی به ماهواره توسط موتورهای الکتریکی مجهز به ملخ، با جانمایی ویژه روی سازه ماهواره معادل‌سازی شده است. با توجه به نوع جانمایی عملگرهای اغتشاشی، به علت مشابهت زیاد عملکردی این عملگرها با تراسترهای دو وضعیتی، قابلیت استفاده از آن‌ها در آزمون‌های انتقال مداری ماهواره نیز امکانپذیر است.

زمان انتشار: دوشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۲:۲۱

شناسه خبر: 101538

مطالب مرتبط :
یییییییب

تست موفقیت‌آمیز اولین نمونه از خانواده موتور فضایی «آرش»

رئیس پژوهشگاه فضایی ایران از تست موفقیت‌آمیز اولین نمونه از خانواده موتور فضایی «آرش» خبر داد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب