به بهانه بازنشستگی عبدا... جبل‌عاملی:

شوالیه معماری ایران را بهتر بشناسیم

عبدا... جبل‌عاملی تنها دارنده عنوان «شوالیه معماری در ایران» و یکی از مفاخر رشته مرمت بناهای تاریخی ایران به درجه بازنشستگی نائل شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، عبدا... جبل‌عاملی تنها دارنده عنوان «شوالیه معماری در ایران» و یکی از مفاخر رشته مرمت بناهای تاریخی ایران به درجه بازنشستگی نائل شد.

 

وی که از جمله دست‌اندرکاران تاسیس دانشکده معماری و شهرسازی این واحد دانشگاهی است، به مدت سه دهه در کسوت استادی و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان(خوراسگان) بوده و مدرک دکتری و عنوان «شوالیه معماری ایران» خود در رشته معماری را از کشور ایتالیا اخذ کرده است.

از سوابق علمی و تجربی عبدالله جبل‌عاملی باید گفت: وی پس از اتمام دوره دکترای معماری خود در دانشگاه دولتی روم در سال ۱۳۵۱ به ایران مراجعت و مسئولیتهای زیادی را در رابطه با احیاء و مرمت آثار تاریخی به ویژه آثار اسلامی برعهده گرفته است.

همچنین آغاز فعالیت‌های حرفه‌ای و فرهنگی در وزارت فرهنگ و هنر و سازمان ملی حفاظت آثار باستانی ۱۳۵۱، احراز مسئولیت ریاست دفتر فنی سازمان ملی حفاظت آثار باستانی اصفهان از سال ۱۳۵۶ تا سال ۱۳۶۶ و احراز مدیریت اداره سازمان میراث فرهنگی استان اصفهان از سال ۱۳۶۶ تا پایان سال ۱۳۷۲ از جمله سوابق اجرایی و مدیریتی وی است.

استاد جبل‌عاملی علاوه بر انجام فعالیت‌‌های متنوع علمی و تجربی، شاگردان بسیاری را در رشتههای معماری و مرمت در دانشگاه هنر اصفهان و دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان(خوراسگان) در مقاطع مختلف تحصیلی اعم از دکتری، کارشناسی ارشد و کارشناسی تربیت و به جامعه فرهنگی و هنری کشور تقدیم کرده است.

جبل‌عاملی را باید یکی از پیشگامان مهم مرمت آثار معماری اسلامی ایران دانست که انجام فعالیت‌های تخصصی درباره مرمت بناهای تاریخی مانند مرمت مسجد جامع اصفهان و بازسازی بخش تخریب شده آن در اثر بمباران جنگ تحمیلی، بازسازی بازار جنب مسجد جامع، بازسازی و مرمت بازار محله دردشت، بازسازی و مرمت سردر مسجد آقا نور، مرمت و بازسازی بنای تاریخی هشت بهشت به سبک دوره صفویان، استحکام بخشی سیوسه پل، پل خواجو و پل مارنان، طراحی و نظارت حسینیه شهشهان، مرمت چندین خانه تاریخی در بافت قدیم شهر، مرمت قسمتی از گنبد مسجد امام واقع در میدان امام، کفسازی فضای گنبدخانه مسجد امام و شبستان‌های طرفین آن، کفسازی تالار اصلی و ایوان ستون‌دار عمارت چهلستون، طراحی و اجرای طبقه دوم حوزه علمیه مدرسه صدر بازار، طراحی و نظارت بر بازسازی قسمتی از بازار اصفهان(شاخه شرقی ـ غربی) و نظارت در امر مرمت بناهای تاریخی شهرهای ورزنه، نایین، نطنز، ابیانه، اردستان، زواره و گلپایگان، مثالهایی از این قبیل هستند.

همچنین وی طرحهای تخصصی زیادی را در امر بازسازی و مرمت بناهای تاریخی داشته که میتوان به بعضی از آنها از جمله نظارت در امر بازسازی قسمتی از حجرات طبقه دوم میدان امام جبهه شرقی و غربی، تهیه طرح مرمتی و نظارت بر اجرای مسجد جامع ایروان در کشور ارمنستان، تهیه طرح مرمتی و نظارت بر اجرای کلیسای کاتولیکها در محله جلفای اصفهان،  تهیه طرح و نظارت مسجد نوساز در محله باغ‌بیشه تبریز، تهیه طرح و نظارت بر اجرای حسینیه جدید شهر گلپایگان، تهیه طرح مسجد جدید محله محمدیه نایین، تهیه طرح و نظارت نوسازی و حاشیه شرقی خیابان چهارباغ اصفهان، تهیه طرح و نظارت استحکام ‌بخشی ایوان ستون‌دار عالی قاپو، تهیه طرح و نظارت استحکام بخشی عمارت تالار تیموری، تهیه طرح و مرمت موزه تپه سنگی آتشگاه اصفهان و همچنین تهیه طرح و نظارت محوطه و آب نماهای باغ چهلستون اشاره کرد.

جبل‌عاملی خالق آثار ارزشمند علمی فراوانی در قالب سخنرانیهای علمی در کنگرههای داخلی و خارجی، تالیف مقالات و ترجمه و تالیف چندین جلد کتاب است که از زمره این آثار، بررسی خانههای تاریخی شهر اصفهان در دوره قاجار(ارائه شده در کنگره اول تاریخ معماری و شهرسازی ایران)، بررسی مساجد تاریخی دوره قاجار در شهر اصفهان(ارائه شده در کنگره دوم تاریخ معماری و شهرسازی ایران)، معرفی شهر دربند در کشور روسیه با حصار و قلعه ساسانی، ماموریت یونسکو برای ثبت جهانی شهر دربند(ارائه شده در کنگره سوم تاریخ معماری و شهرسازی ایران)، متن معرفی مجموعه میدان امام نقش جهان برای تکمیل پرونده ثبت جهانی میدان(معرفی شده در مجله میراث جهانی یونسکو)، مقاله اصفهان دوره صفوی و مشخصات شهر اسلامی(ارائه شده در کنگره شهرهای اسلامی در شهر بیروت)، ترجمه کتاب عالی قاپو و کتاب سه جلدی مسجدجامع اصفهان نوشته پروفسور گالدیری از انتشارات سازمان میراث فرهنگی، ترجمه کتاب لویی کان معمار مدرن اهل آمریکا از انتشارات خاک، تهیه متن و اسناد تاریخی مسجد جامع اصفهان برای پرونده ثبت جهانی مسجد در فهرست یونسکو و تهیه گزارش جامع مرمت بناهای تاریخی شهر اصفهان را می‌توان نام برد.

 

انتهای پیام/

معصومه صادقی

زمان انتشار: دوشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۲:۴۰

شناسه خبر: 101548

مطالب مرتبط :
 گام بلند محققان ایرانی در ساخت نانوجاذب انتخابی داروی ضد ویروس ایدز با گزینش پذیری بالا

توسط دانشجوی دکتری شیمی تجزیه دانشگاه جامع امام حسین علیه السلام؛

گام بلند محققان ایرانی در ساخت نانوجاذب انتخابی داروی ضد ویروس ایدز با گزینش پذیری بالا

ایمان ستایش‌فر دانشجوی دکتری شیمی تجزیه دانشگاه جامع امام حسین علیه السلام از موفقیت خود در معرفی «روش تزریق جریانی در استخراج فاز جامد مبتنی بر پلیمر قالب ملکولی با ابعاد نانو برای جداسازی و پیش تغلیط داروی نوپراپین به عنوان یک گونه دارویی ضد ویروس ایدز» با گزینش‌پذیری بالا خبرداد و گفت: چشم انداز این دستاورد سنتز جاذب‌های اختصاصی برای پیش‌گیری و درمان بیماری‌هایی خاص است.

در عرصه جهاد تبیین مهمترین ابزار رسانه است

معاونت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها؛

در جهاد تبیین مهمترین ابزار جنگ روانی «رسانه» است/جهاد تبیین را از رسانه آغاز کنیم

حجت الاسلام والمسلمین میراحمدی معاونت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاههای کشور در دومین جلسه دوره آموزشی تخصصی جهاد تبیین بسیج اساتید استان اصفهان، گفت: در عرصه جهاد تبیین مهمترین ابزار جنگ روانی رسانه است و باید جهاد تبیین را از رسانه آغاز کنیم.

احتمال وقوع جنگ جهانی سایبری در خلال درگیری روسیه – اوکراین

سردار جلالی در دوره آموزشی بسیج اساتید اصفهان:

احتمال وقوع جنگ جهانی سایبری در خلال درگیری روسیه – اوکراین

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در نشستی با موضوع «جهاد تبیین با تحلیل تحولات روز منطقه و جهان»، گفت: نکته بسیار مهم این است که احتمال شروع جنگ جهانی سایبری، در خلال درگیری روسیه – اوکراین وجود دارد. وقتی آمریکایی‌ها توانایی ورود به عرصه نظامی را نداشته و رویکرد خود را به سمت تهاجم اقتصادی می‌برند، یکی از بخش‌هایی که می‌توانند وارد شوند حوزه سایبری است.

نیاز به بادبان‌های نوری برای سفرهای میان‌ستاره‌ای

نیاز به بادبان‌های نوری برای سفرهای میان‌ستاره‌ای

بادبان‌های نوری می‌توانند به رویای سفرهای میان‌ستاره‌ای جامه‌ی عمل بپوشانند. پژوهشگرها در دو پژوهش جدید به راه‌حل‌هایی برای ساخت این بادبان‌ها اشاره کرده‌اند

معاون پژوهشکده قلب اصفهان اعلام کرد؛

معاون پژوهشکده قلب اصفهان اعلام کرد؛

مصرف نمک در ایران بیش از دوبرابر استاندارد/نمک، در بروز حوادث قلبی عروقی رودست دیابت زد/نمک دریا هم سرطان‌زاست

معاون پژوهشکده قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اعلام کرد: طبق مطالعات انجام گرفته در پژوهشکده قلب و عروق مصرف نمک در ایران بیش از دوبرابر استاندارد است و برخلاف انتظارمان بر اساس مطالعه طولی۲۰ ساله نمک در بروز حوادث قلبی عروقی روی دست دیابت زد، نمک بر زخم هم تبلیغ نمک دریاست، نمکهایی که در ایران هیچ پشتوانه صنعتی ندارد و سرطان‌زاست.

ی

ارتباط صنعت و دانشگاه از ضروریات جامعه است

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه ایلام گفت: در شرایط کنونی ارتباط مستقیم صنعت و دانشگاه می‌بایست در اولویت اصلی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی قرار گیرد؛ چراکه تکنولوژی و صنعت ابزاری قدرتمند در مسیر توسعه کشورها محسوب شده و این هدف می‌تواند در رشد و توسعه اقتصادی کشور تأثیر بسزایی داشته باشد.

ی

تاثیر آموزش سواد رسانه ای بر کاهش آسیب های اجتماعی در مدارس/تهدیدات کلامی نوجوانان در خصوص خودکشی را جدی بگیرید

عضو هیئت علمی دانشگاه فرهنگیان ایلام گفت: هدف از آموزش سواد رسانه‌ای واکسینه کردن دانشجویان و توانمندسازی آنان در راستای حفظ سلامت روان معلمان است.

شیشه

دانشمندان شیشه زیست فعال را ۱۰۰ برابر کشنده تر برای باکتری ها می سازند

محققان دانشگاه آستون بریتانیا کشف کرده اند که بسته به اینکه دو اکسید فلزی با هم ترکیب شوند، شیشه زیست فعال حاصل می تواند بسیار موثرتر از شیشه ساخته شده با یکی از اکسیدها به تنهایی باشد.

 متخصص رادیوتراپی آنکولوژی

متخصص رادیوتراپی آنکولوژی و عضو انجمن سرطان امریکا گفت؛

غربال‌گری سرطان پروستات در کشور ما ضرورت دارد/انتخاب نوع درمان سرطان پروستات با مشورت تیم زبده باشد

دکتر پوریا عادلی در وبینارسرطان‌های شایع در مردان که توسط معاونت فرهنگی شهرداری اصفهان برگزار شد، با توصیه به ضرورت غربال‌گری سرطان پروستات و روده در مردان بالای ۴۵ سال، گفت: نوع درمان سرطان پروستات هم باید با مشورت تیم زبده انتخاب شود.

چاپ مقاله کار و تحصیل همزمان سرای نوآوری اتاق بازرگانی و دانشگاه آزاد اصفهان در مجله بین‌المللی

نجفی خبر داد:

چاپ مقاله کار و تحصیل همزمان سرای نوآوری اتاق بازرگانی و دانشگاه آزاد اصفهان در مجله بین‌المللی

رییس دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان از چاپ مقاله کار و تحصیل همزمان: راه حلی برای ارتباط قوی تر دانشگاه و صنعت سرای نوآوری اتاق بازرگانی و دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان در مجله بین‌المللی اقتصاد و مهندسی مدیریت خبر داد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب