با همکاری مشترک محققان دانشگاه سوری و برایتون انجام شد؛

تفاوت تاثیر ویتامین D۲ و D۳ بر بدن

ویتامین D۲ تأثیر نامطلوبی بر سلامت انسان دارد در حالی که ویتامین D۳ می تواند باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شده و با عفونت ها مبارزه کند، همچنین می تواند در برابر بیماری های ویروسی مانند کووید-۱۹ نیز تاثیرگزار باشد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری؛ ویتامین D، جذب فسفر و کلسیم را از روده ها افزایش داده که منجر به کاهش دفع آن ها توسط کلیه ها می شود. این ویتامین به رشد بدن نیز کمک می کند. ویتامین D شامل خانواده بزرکی از مغذی ها شامل D1 ، D2 ، D3 ، D4 و D5 است. این ویتامین ها محلول در چربی هستند به این معنا که اضافی آن ها از بدن دفع نشده و ذخیره می شود. انواع رایج ویتامین D در بدن ما ویتامین D2 و D3 هستند. انواع ویتامین D برای بدن بسیار ضروری است با این وجود 90 درصد مردم جهان از کمبود آن رنج می برند. از منابع غذایی دارای ویتامین D می توان به ماهی سالمون، غلات، پنیر، جگر، قارچ و شیر ها و آبمیوه های غنی شده اشاره کرد. قرار گرفتن در معرض نور خورشید نیز می تواند بخش زیادی از نیاز بدن به این ویتامین را تامین کند. با انجام آزمایش خون می توان میزان ویتامین D در بدن را مشخص کرد.

ویتامین D2 و D3 تفاوت های ساختاری و عملکردی زیادی با یکدیگر دارند. اولین تفاوت آن ها وقتی آشکار می شود که بعد از جذب توسط خون به کبد رسیده و با روش های متفاوتی در کبد سنتر می شوند. هر دو به‌طور مؤثری در جریان خون جذب می شوند، اما کبد آنها را متفاوت متابولیز می کند. هر دو ویتامین را در بدن بعد از متابولیزه شدن در کبد به نام کلسیفدیول می شناسیم. در یک مقدار مساوی از هر دو ویتامین، ویتامین D3 سطح کلسیفدیول بدن را به میزان دوبرابر بیشتر از ویتامین D2 افزایش می دهد. به همین خاطر است که پزشکان توصیه می کنند ویتامین D3 را به عنوان مکمل مصرفی ویتامین D انتخاب کنیم.

تفاوت دوم ویتامین D3 با ویتامین D2 در منابع آن هاست. منابع غذایی شامل D3 از نوع حیوانی است پس افراد گیاهخوار باید از مکمل آن برای رفع نیاز بدن خود استفاده کنند. منابع ویتامین D2 از نوع گیاهی است. تاثیر بر بدن، نیمه عمر و ماندگاری نیز از تفاوت های دیگر این دو دسته ویتامین از خانواده ویتامین D هستند.

در تحقیقات علمی جدیدی که با همکاری مشترک دانشگاه سوری و برایتون انجام شد، تفاوت های دیگری بین این دو نوع ویتامین مشخص شد. نتایج حاکی از آن است که ویتامین D2 تأثیر نامطلوبی بر سلامت انسان دارد در حالی که ویتامین D3 می تواند باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شده و با عفونت ها مبارزه کند، همچنین می تواند در برابر بیماری های ویروسی مانند کووید-19 نیز تاثیرگزار باشد.