حذف آرسنیک از آب آشامیدنی جیرف به همت شرکت دانش‌بنیان گلستانی/ گلستان قطب انیمیشن کشور می‌شود

عمرانی به مهمترین تولیدات و دستاوردهای کارخانه نوآوری گرگان اشاره کرد و گفت: یکی از شرکت‌های مستقر در این مجموعه درصدد است که آرسنیک را از آب آشامیدنی جیرف حذف کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان گلستان؛ ‌ایده ایجاد کارخانه نوآوری در واقع از کشور فرانسه شکل گرفت و در این کشور‌ ایستگاه قدیمی‌ایستگاه راه آهن پاریس، با تغییر کاربری و طراحی معماری مدرن، تبدیل به یک فضای استارتاپی شد و شاید کمتر کسی تصور می‌‎کرد که بتواند مراکز استیشن‎اف در پاریس روزی به‌ایده برتر برای رشد شرکت‌های استارتاپی شود.
امروز در بسیاری از شهر‌ها کارخانه‌هایی که در وسط شهر قرار دارند و دیگر قادر به ادامه کار نیستند، تبدیل به کارخانه‌ ‎نوآوری می‌شود و این فضا‌ها به مجموعه‌های نوپا برای اینکه بتوانند‌ایده خود را به محصول تبدیل کنند کمک می‌‎کنند.
در گلستان پنجمین کارخانه نوآوری کشور راه‌اندازی شد و چند ماهی از فعالیت آن می‌‎گذرد و برای اینکه بتوانیم با این کارخانه نوآوری بیشتر آشنا شویم به سراغ مهدی عمرانی، رئیس کارخانه نوآوری گرگان رفتیم تا در خصوص اهمیت این کارخانه نوآوری و تولیدت آن گفت‎گو کنیم.
اهمیت اقتصاد دانش بنیان چیست؟
عمرانی؛ مقام معظم رهبری می‌‎فرماید اساس اقتصاد مقاومتی اقتصاد دانش بنیان است و این مهم نشانه اهمیت توجه به موضوع اقتصاد دانش بنیان را نشان می‌‎دهد.
کارخانه نوآوری می‌‎تواند سمبلی در حوزه اقتصاد دانش بنیان اباشد، پراکندگی در شرکت‎‌های دانش بنیان داریم ولی کارخانه نوآوری بسیاری از ملزومات شرکت‎‌های نوآوری و مراکز رشد را در یک نقطه گردآوری کرده است.
۱۴ شرکت فناور در کارخانه نوآوری گرگان دفتر اصلی دارند و هشت تیم در فضای کار اشتراکی نیز در این مرکز مستقر هستند که به شرکت‎‌های که در این مرکز فعالیت می‌‎کنند و یا هسته‎‌هایی که برای این مرکز پذیرفته شدند خدمات ارائه می‌‎کنند.
یک فردی که با یک‌ایده‎ای وارد می‌‎شود مورد داوری قرار می‌‎گیرد و پس از پذیرش در فضای کار اشتراکی قرار می‌‎گیرد و می‌‎تواند بر روی کسب و کار خود برنامه ریزی کند و اگر نیاز به مشاوره از جایی دیگر باشد برای آن فراهم می‌‎سازیم و اگر نیاز به کارگاه داشته باشد آن را برگزار می‌‎کنیم و پس از طی این دوران اگر همچنان خواهان ثبت شرکت باشد به آن کمک می‌‎شود، پس از ثبت شرکت و تکمیل تیم کاری که به آن تثبیت‌ایده می‌‎گویند آن را در دوره رشد قرار می‌‎دهیم که طول آن سه سال است و به این شرکت ها دفتر تخصصی می‌‎دهیم و در مراحل مختلف انواعی از حمایت‎‌های مادی و معنوی را از این افراد داریم.
چه خدماتی این شرکت‎‌های دانش‎بنیان دریافت می‌کنند؟
عمرانی؛ این افراد از لوگو و برند پارک علم و فناوری استفاده می‌‎کند و این مسأله باعث تبلیغ و حسن اعتمادی در بین مشتریان آنها می‌‎شود و این مسأله شاید بزرگترین حسن برای فعالان دانش بنیان در پارک علم و فناوری به شمار رود.
همچنین در حوزه صدور مجوزات نیز به این افراد که به دنبال ثبت شرکت هستند کمک می‌‎کنیم تا مجوزات تخصصی و دانش بنیان و صنایع خلاق را کسب کنند.
حدود ۱۱۰ حمایت از شرکت‎‌های دانش بنیان دولت در نظر گرفته شده است و برای مثال شرکت‎‌های دانش بنیان می‌‎توانند حتی امریه سربازی دریافت کنند.
خدمات متنوعی را ارائه می‌‎کنیم که این خدمات به مجوز دانش بنیان و مجوز صنایع خلاق منوط شده است.
در کارخانه نوآوری گرگان چه می‌گذرد؟
عمرانی؛ ۱۴ شرکت و هشت هسته فناور در فضای کار اشتراکی و سه شتاب دهنده علی بابا با محوریت گردشگری، بهبهان نکس در حوزه فنی و تکنولوژی با محوریت زیست فناوری و اینومکث با نگاه حمایت از حوزه ای.تی و ای.سی.تی و نرم‌افزاری از این شرکت‎‌ها حمایت می‌‎کنند.
کارگزار معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری را در کارخانه نوآوری گرگان مستقر کردیم که نسبت به داوری، حمایت و برگزاری دوره‎‌های آموزشی اقدام می‌‎کند که در استان گلستان دو شرکت به عنوان کارگزار معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری فعالیت دارند.
علاوه بر آن صندوق پژوهش و فناوری نیز در این کارخانه مستقر هستند که ۷۶ درصد سهام این صندوق خصوصی و ۲۴ درصد آن دولتی است که اعتبار دولتی آن با محوریت پارک و برخی از دانشگاه‎‌های استان است و به تأمین مالی نیاز شرکت‌ها اقدام می‌‎کند، با توجه به اینکه بودجه ما محدود است از ظرفیت تسهیلات بانک‌ها نیز استفاده می‌کنیم.
ضمن آنکه صندوق نوآوری و شکوفایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز بودجه‎‌هایی برای حمایت از شرکت‌های فناور در نظر می‌‎گیرند که این اعتبارات در صندوق پژوهش و فناوری استان تزریق می‌‎شود که با نظارت و مدیریت پارک علم و فناوری هزینه خواهد شد.
این تسهیلات گاهی با کارمزد چهار درصد و گاهی با کارمزد هشت یا ۱۲ درصدی به شرکت‎‌های دانش بنیان بر اساس درخواست و نوع دریافت تسهیلات ارائه می‌‎شود، وظیفه صندوق بخشی پرداخت تسهیلات و بخشی نیز جذب سرمایه‌گذار برای این شرکت‎‌ها است.
دفتر حقوقی پارک نیز برای انعقاد قرارداد در پارک علم و فناوری مستقر هستند که نسبت به مشاوره حقوقی اقدام می‌‎کند، دفتر مالکیت فکری نیز در این کارخانه برای ثبت اختراع به شرکت‌ها کمک می‌‎کنند؟
مهمترین تولیدی که کارخانه نوآوری گرگان دارد؟
عمرانی؛ در حال حاضر ۷۰ هسته و واحد فناور در گرگان داریم که از این تعداد ۱۴ شرکت در این کارخانه مستقر هستند و هشت نفر نیز دفتر اشتراکی دارند که تعداد آن ۲۲ تیم می‌رسد.
این تیم‎‌ها در زمینه‎‌های مختلفی فعالیت می‌‎کنند که می‌‎توانیم به حوزه ای‎تی و ای‎سی‎تی و ضدعفونی کننده‎‌ها، تصفیه آب، شرکتی در حوزه فنی خدمات ارائه کند و تجهیزات مختلفی را می‌‎تواند بسازد.
یکی از اقدامات ما در حوزه گردشگری تحت عنوان «روستا بازار انجیلو»، شرکتی در بحث تصفیه آب فعالیت می‌‎کند که در خصوص حذف آرسنیک از آب آشامیدنی شهر جیرف اقدام کرده است.
یکی از شرکت خوب ما کلینک آب است و در حوزه آب می‌‎توانیم از این افراد در خصوص تنش‎‌های آبی و مشکلات آبی استان استفاده کرد و می‌‎تواند به مدیران تصمیم ساز کمک کند تا تصمیمات درست و منطقه‎ای بگیرند.
تیمی در فضای کار اشتراکی فعالیت دارند که می‌‎توانند در آینده نزدیک گروه مهندسی «آی‎کن» تنه به تنه پیش برود و قابلیت آن را دارد که حتی از آن پیش بیفتد.
البته این خدماتی است که در کارخانه نوآوری گرگان انجام می‌شود و در پارک اقدامات خوب دیگری نیز صورت گرفته و در تلاش هستیم که بتوانیم گلستان را به قطب انیمیشن تبدیل کنیم.
تاچه زمانی می‌توانند این شرکت‌ها در کارخانه نوآوری باقی بمانند؟
عمرانی؛ یک دوره ۶ ماه پیش رشد و یک دوره سه سال رشد برای شرکت‌های مرکز رشد در کارخانه نوآوری در نظر گرفته شده است، شرکت‌های مستقر در پارک علم و فناوری به شرطی می‌توانیم استقرار دهیم و عضویت آن پابرجا بماند که خدمات آن شامل حال دیگر شرکت‌ها شود، این شرکت‌ها در جلسه داوری پارک علم و فناوری مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.
ارتباط پارک علم و فناوری با دانشگاه‌های استان چگونه است؟
عمرانی؛ معاونت علمی ریاست جمهوری محوریت فعالیت‌های دانش بنیان را پارک علم و فناوری قرار داده است این مسأله باعث شده که ارتباطات خوبی با دانشگاه‌ها داشته باشیم و لذا با دانشگاه علوم پزشکی مرکز نوآوری راه‌اندازی کردیم، دانشگاه گلستان نیز که به‌صورت مستقل مرکز رشد مجوز دریافت کرده درصدد است که بتواند این مجوز را به‌صورت مشترک با پارک داشته باشد.
در دانشگاه گنبدکاووس، دانشگاه آزاد علی‌آبادکتول نیز ارتباطات خوبی صورت گرفته که به توسعه مراکز نوآوری و رشد منتج می‌شود.
مرکز نوآوری شهرستان علی‌آبادکتول در دانشگاه آزاد این شهر شکل گرفته که باید فعالیت آن‌ها پر رنگ‌تر باشد و باید تلاش‌های آن‌ها بیشتر شود و مورد حمایت مسئولان قرار گیرد.
انتهای پیام/

 

زمان انتشار: سه شنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۰ - ۰۳:۵۱:۰۹

شناسه خبر: 101552

مطالب مرتبط :
آب

ساخت دستگاه آب شیرین کن توسط مخترع بسیجی اردبیلی

مخترع بسیجی و فناور برتر جشنواره جهادگران علم وفناوری سال ۱۴۰۱ موفق به اختراع دستگاه آب شیرین کن شده است.

آقازاده

رفع موانع اقتصاد دانش بنیان

علت عدم موفقیت و چالش های پیش روی شرکت های دانش بنیان در استان

شعار سال

مسئول بسیج علمی، پژوهشی و فناوری سپاه حضرت عباس (ع) استان اردبیل مطرح کرد:

شعار سال می تواند سکوی جهش در حوزه اقتصادی باشد

فاضل احدی مسئول بسیج علمی، پژوهشی و فناوری سپاه حضرت عباس (ع) استان اردبیل گفت: این نامگذاری می تواند سکوی جهشی در کشور و در استان در حوزه اقتصادی، تولید و ریل گذاری جدیدی در حوزه اشتغال ایجاد کند.

اکسیژن ساز

مدیر شرکت دانش بنیان آریاراد خبر داد:

رونمایی و راه اندازی خط تولید دستگاه اکسیژن ساز در آینده ای نزدیک

دستگاه اکسیژن ساز های ویژه مطب پزشکی، درمانگاهی و کلینیکی، خانگی شرکت دانش بنیان آریاراد(گروه تولیدی رادکو)، بزودی رونمایی و خط تولید این محصولات رسما راه اندازی خواهد شد.

تاسیس خط تولید داروهای پیشرفته ترک اعتیاد در کارخانه نوآوری آزادی

بهره‌برداری از محصولات جدید کارخانه نوآوری آزادی؛

تاسیس خط تولید داروهای پیشرفته ترک اعتیاد در کارخانه نوآوری آزادی

شرکت داروسازی نانو دارو از شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در کارخانه نوآوری آزادی، موفق به تولید نانوداروها و میکروسفرها با به روزترین تکنولوژی‌ها شده است که در درمان اعتیاد موثر است.

۱۱

تلاش مراکز رشد و فناوری برای توسعه اقتصاد دانش بنیان

مسئول مرکز رشد شهید شهریاری ایلام اظهار کرد: شناسایی نیازهای جامعه در حوزه‌ فناوری‌های نو و فراخوان ایده و طرح در این زمینه از برنامه‌های آتی این مرکز برای رشد علمی و فنی دانشجویان و فارغ‌التحصیلان بسیجی و توسعه اقتصاد دانش‌بنیان در استان است.

ی

تلاش حداکثری مسئولان برای جذب اعتبارات عمرانی و زیرساختی

استاندار ایلام اظهار کرد: اعتبار طرح و پروژه‌های کلان استان به ویژه در حوزه آب و خاک، راه‌های ارتباطی خاصه ایلام -حمیل، مهران- دهلران اندیمشک و تونل کبیر کوه، اتصال ایلام به شبکه ریلی کشور افرایش یابد..

مهدی غفاری

کارخانه نوآوری گرگان در تیرماه به بهره‌برداری می رسد/ استقرار ۲۰ استارتاپ در کارخانه نوآوری گرگان

رئیس پارک علم و فناوری گلستان گفت: پیش بینی ما این است که کارخانه نوآوری گرگان در تیرماه به بهره برداری برسد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب