توسط محققان دانشگاه ژنو بررسی شد؛

نقش لیپیدها در ایجاد بیماری آلزایمر

پیری APOE باعث ترشح تری گلیسیرید می شود. تجمع کنترل نشده این چربی عواقبی جبران ناپذیر مانند مرگ نورون ها که منجر به بیماری آلزایمر می شود را در پی خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری؛ سلول های عصبی نورون نام دارند. نورون ها به سه دسته نورون های حسی، حرکتی و بینابینی تقسیم بندی می شوند. نورون ها اطلاعات را دریافت و با توجه به نوعشان این اطلاعات را از مغز به سایر اندام ها و یا از اندام ها به مغز منتقل می کنند. به عبارت دیگر وظیفه اصلی این سلول های عصبی انتقال پیام عصبی است.

آستروسیت ها که ستاره ای شکل هستند و عمدتا از اندازه بزرگی برخوردارند؛ به مقدار قابل توجهی در مغز وجود دارند که وظیفه آن ها حفاظت از نورون ها به وسیله تغذیه و سم زدایی آن ها است. هنگامی که به دلایلی نورون ها می میرند، آستروسیت‌ها وظیفه پاکسازی ضایعات به جامانده را نیز برعهده دارند. به آستروسیتی که در ماده خاکستری مغز وجود دارد، درشت رشته و به آستروسیتی که در قسمت سفید مغز وجود دارد، نازک رشته می گویند. این سلول های ستاره ای شکل آپولیپوپروتئین E یا  APOE را ترشح می کنند. APOE با حذف چربی های انباشه و بازگرداندن آن ها به آستروسیت ها باعث سم زدایی نورون ها می شوند. پروتئین APOE به صورت سه نوع در انسان وجود دارد؛ APOE2 که 8 درصد انسان ها آن را دارند، APOE3 که شایع ترین است و APOE4 که در 15 درصد افراد وجود دارد که خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را نیز افزایش می دهد.

APOE4 یک پروتئین است که با ترشح چربی و ویتامین به تغذیه نورون ها کمک می کند. البته این ترشح چربی باعث جمع شدن لیپید می گردد. تجمع این چربی ها باعث آسیب رساندن به نورون ها شده که این آسیب دیدن منجر به افزایش احتمال ابتلا به بیماری آلزایمر می شود.

هدف محققان از این مطالعه یافتن مکانیسم عملکرد APOE4 است که باعث افزایش احتمال ابتلا به آلزایمر می شود. آن ها امیدوارند با دانستن این سازوکار بتوانند راهی برای پیشگیری و درمان این بیماری بیابند. تیم تحقیقاتی با مطالعات خود توانستند مکانیسم های مولکولی جدیدی را شناسایی کنند. آن ها چگونگی اتصال APOE به غشای آستروسیت را بررسی و نحوه استخراج لیپید توسط APOE از آستروسیت را درک کردند. به گفته محققان APOE پروتئینی با فعالیت زیاد و در بیماری آلزایمر بسیار موثر است.

زیاد شدن سن آستروسیت ها منجر به کاهش کارایی آن ها می شود. کم شدن کارایی آن ها باعث می شود آن ها به جای اینکه لیپیدها را نابود کنند به تجمع لیپید بپردازند. به عبارت دیگر طبق مشاهده تجربی محققان پیری APOE باعث می شود تا به صورت معکوس عمل کند و از وظیفه اصلی خود که تغذیه و سم زدایی نورون هاست سرپیچی کرده و درعوض تری گلیسیرید که گونه ای از چربی است را ترشح کند. اگر این نوع مضر چربی حذف نشود می تواند منجر به تجمع کنترل نشده چربی گردد که عواقبی جبران ناپذیر مانند مرگ نورون ها را در پی خواهد داشت. این چربی هایی که به صورت کنترل نشده تجمع یافته اند عامل اصلی بیماری آلزایمر هستند. در نتیجه می توان گفت APOE4 میتواند با عملکرد خود روند فرآیند پاتولوژیک در بیماری آلزایمر را مطابق مکانیسمی که شرح داده شد سرعت بخشد.

محققان در گام بعدی مطالعه خود قصد دارند به منظور شناسایی و درک دقیق تر نوع 4 پروتئین APOE چگونگی تنظیم ترشح لیپید توسط آن را در بیماران مبتلا به آلزایمر بررسی کنند.

انتهای متن/ علی صبوری

زمان انتشار: پنج شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۰ - ۲۰:۱۷:۴۸

شناسه خبر: 101566

مطالب مرتبط :
بلوبری

جلوگیری از زوال عقل با مصرف یک مشت بلوبری در روز

مطالعات دانشمندان نشان دادند که مصرف روزانه بلوبری در میانسالی می تواند خطر زوال شناختی افراد را در سال های آخر زندگی کاهش دهد.

۱۴

توسط محققان موسسه پلی‌تکنیک رنسلیر میسر شد؛

کنترل پروتئین مرتبط با آلزایمر با چرخه شبانه روزی

تحقیقات جدیدی که در موسسه پلی‌تکنیک رنسلیرانجام شد، ارتباط چرخه شبانه روزی افراد و توانایی مغز برای از بین بردن پروتئین مرتبط با آلزایمر را نشان می دهد.

چشم بیونیک

ابداعی نو در دنیای پزشکی :

چشم بیونیک یا بازیابی کننده بینایی در مسیر آزمایشات انسانی

ممکن است امید جدیدی برای افراد مبتلا به انواع خاصی از نابینایی وجود داشته باشد، زیرا یک دستگاه آزمایشی بازگرداننده بینایی برای کاشت بی خطر ابداع شده است. با این حال هنوز باید روی انسان آزمایش شود که احتمالاً شکل نسبتاً ابتدایی دید را ارائه می دهد.

مکمل غذایی اثرات ژن خطر آلزایمر  را معکوس می‌کند

محققان دانشگاه MIT گزارش کردند:

مکمل غذایی اثرات ژن خطر آلزایمر را معکوس می‌کند

محققان دانشگاه MIT بر طبق یک مطالعه گزارش کردند: اگر شما یک حامل APOE۴ هستید، پس اگر کولین کافی مصرف نکنید، عواقب وخیم‌تری به دنبال خواهید داشت. حامل‌های APOE۴ بیشتر در معرض کمبود کولین هستند. این ژن توسط حدود ۱۴٪ از جمعیت عمومی، اما تقریباً نیمی از بیماران آلزایمر، آن را حمل می‌کنند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب