طراحی و ساخت پرینتر سه بعدی هایپرکیوب HD۳D توسط مهندسین ایرانی

مهندسین مبتکر و خلاق گروه صنعتی فناوران پرینتر سه بعدی هایپرکیوب با تکنولوژی روز را طراحی کرده‌اند که علاوه بر دقیق و سریع بودن در عملکرد می‌تواند یک پلاتر، سی ان سی و یا دستگاه حکاکی لیزر نیز باشد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری تهران بزرگ؛ ساخت پرینتر سه بعدی یکی از لذت بخش‌ترین پروژه‌هایی است که یک نفر می‌تواند انجام دهد، به این دلیل که در حین روند ساخت پرینتر سه بعدی با دستگاه‌های مکانیکی و الکترونیکی زیادی سروکار خواهد داشت، همچنین بعد از ساخت پرینتر سه بعدی نیز وارد دنیای تازه‌ای می‌شود که می‌تواند هر چیزی که به ذهنش می‌رسد را در خانه یا کارگاه کوچک خود بسازد؛ شرکت‌هایی مثل reprap تک تک قطعات مورد استفاده در پرینترهای سه بعدی را مانند برد کنترلی، هات اند، درایورهای استپر، نمایشگر، صفحه داغ و ...تولید کردند. این کار تحولی عظیم در بین تمامی سازندگان پرینترهای سه بعدی ایجاد کرد، اما عملا در بین کیت­‌های پرینترهای سه بعدی DIY دو کیت هایپرکیوب و پروسا از مشهورترین و پرطرفدارترین کیت‌ها برای شروع ساخت یک دستگاه پرینتر سه بعدی می‌باشند.

مهندسین مبتکر و خلاق گروه صنعتی فناوران پرینتر سه بعدی هایپرکیوب (Hypercube) را طراحی کرده‌اند که نه تنها یک پرینتر سه بعدی بسیار خوبی است بلکه می‌تواند یک پلاتر، یک سی ان سی و یک دستگاه حکاکی لیزر نیز باشد، در این خصوص یغمایی سرپرست این تیم خلاق در گفتگو با خبرنگار علم و فناوری گفت: پرینتر سه بعدی با ساخت افزایشی به فرآیند تولید قطعات سه بعدی از فایل دیجیتالی گفته می‌شود که طراحی این تکنولوژی از طریق کامپیوتر و پرینتر سه بعدی به طور مستقیم منجر به تولید قطعه فیزیکی می‌شود که بسیار حائز اهمیت است.

وی با بیان اینکه تکنولوژی پرینترهای سه بعدی این امکان را می‌دهد که از ماده‌های کامپوزیتی (مواد مرکب) در طراحی‌های خود به ویژه طراحی‌های صنعتی برای چاپ به صورت سه بعدی استفاده کنیم، افزود: یکی از کاربردهای مهم چاپگرهای سه بعدی ساخت قطعات صنعتی می‌باشد که در سر تا سر جهان نیز طرفداران زیادی دارد.

سرپرست گروه صنعتی فناوران، اکثریت شاخه‌های صنایع، خودروسازی، هوا فضا، پزشکی، دکوراسیون، ساختمان و همچنین تولید قطعات با تعداد محدود و ... از مهمترین کاربردهای پرینترهای سه بعدی برشمرد و افزود: با استفاده از پرینترهای سه بعدی می‌توان انواع قطعات و نمونه‌های صنعتی را با ساختار پیچیده، همچنین با تمام جزئیات بررسی و ضمن رفع نواقص تولید کرد.
 
یغمایی کاهش هزینه تولید، کاهش مدت زمان ساخت، سبک بودن وزن قطعات، قابلیت استفاده سریع، دقت در ساخت، تولید در تیتراژ محدود، بررسی کارکرد محصول، بررسی محصول از نظر زیبایی، ارکونومی و نحوه مونتاژ را از مهمترین‌ مزایایی کاربردی پرینترهای سه بعدی عنوان کرد و گفت: با توجه به اینکه ساخت یک یا چند نمونه از مدل طراحی شده با استفاده از پرینتر سه بعدی نیازمند ساخت قالب و سایر پروسه‌های قطعه سازی نمی‌باشد بنابراین هزینه‌ها کاهش یافته و در عین حال امکان ساخت نمونه قطعات پیچیده و مونتاژ و اسمبل کردن (متصل کردن) آنها با یکدیگر وجود دارد، همچنین چاپگرهای سه بعدی معمولا سرعت مناسبی را برای ساخت قطعات مختلف ارائه می‌دهند و به هر حال مدت ساخت نمونه‌ها به طور چشمگیری از ساخت ماکت و مدل به روش‌های صنعتی، سریع‌تر و دقیق‌تر است. 

سرپرست گروه صنعتی فناوران تصریح کرد: پس از مطالعه و بررسی پرینترهای موجود در بازار و همچنین با در نظر گرفتن نیاز کاربران و با هدف تولید دستگاهی کارآمد و توانا دست به طراحی و ساخت پرینتر سه بعدی هایپرکیوب HD3D کردیم.

کلیه فرآیندها، قطعات و طراحی‌های این پرینتر بر اساس آخرین دستاوردهای علمی و کاربردی پرینترهای سه بعدی طراحی و انجام شده، مانند استفاده از مادِر بُرد ۳۲ بیت در پرینتر، استفاده از ال سی دی ۳.۵ اینچی TOCH، نصب تغذیه ۲۴ ولت، پشتیبانی زبان‌های فارسی، انگلیسی، چینی و آلمانی، طراحی، ساخت و ماشین‌کاری کلیه قطعات به صورت انحصاری توسط سازنده، استفاده از قطعات فلزی و عدم استفاده از قطعات پلاستیکی، محفظه دستگاه به صورت ایزوله طراحی شده که در هنگام ساخت از تنش‌های حرارتی جلوگیری کرده و از خرابی قطعه جلوگیری می‌کند، سیستم‌های ارتباطی دستگاه cloud - usb - micro sd - wifi می‌باشد، امکان کنترل کامل دستگاه با گوشی‌های آیفون و اندروید، قابلیت ماژولار بودن قسمت اکسترودر جهت تبدیل به دستگاه لیزر و حکاکی، قابلیت فیلم‌برداری Time - Lapse و تماشای از راه دور، قابلیت نصب مینی کامپیوتر Raspberry Pi جهت اضافه شدن، کنترل از راه دور، تماشای قطعه قبل از پرینت کردن و ...

سرپرست تیم متخصص و مجرب فعال در گروه صنعتی فناوران در ادامه با بیان اینکه هایپرکیوب یک شکل برجسته، فشرده و بسته‌ای است که ساختمان آن شامل دسته‌ای از پاره خط‌های موازی مقابل هم می‌باشد که در هر یک از ابعاد فضا، در زوایای قائمی منظم است، بیان کرد: پرینتر هایپرکیوب دارای سیستم مرکزی CoreXY یا پرینت است به صورتی که صفحه پرینتر سه بعدی فقط در جهت Z و نازل در جهت X و Y حرکت می‌کند.

یغمایی افزود: سیستم مرکزی موجود در پرینت سه بعدی باعث می‌شود که دستگاه توانایی پرینت سه بعدی را با سرعت و دقت بسیار بیشتری انجام دهد و لرزش‌های کمتری نیز داشته باشد چون وزن قسمت‌هایی از دستگاه پرینتر سه بعدی که حرکت می‌کنند به مراتب کمتر می‌شود.

وی با اشاره به اینکه از ویژگی‌های خوب پرینتر سه بعدی هایپرکیوب آلومینیومی بودن بدنه و امکان ساخت آن با سایزهای دلخواه است، تصریح کرد: بدنه پرینتر سه بعدی هایپرکیوب از پروفیل‌های آلومینومی ساخته شده است که علاوه بر داشتن ظاهر زیبای بی‌نظیر مکانیکی، دقت بالا و کاهش لرزش، می‌توان آن را در سایزهای مختلفی نیز طراحی و ساخت؛ همچنین با توجه به آلومینیومی بودن بدنه پرینتر سه بعدی هایپرکیوب امکان تعویض هد پرینت و تبدیل آن به یک دستگاه حکاکی، لیزر، سی ان سی و پلاتر هم وجود دارد.

از مزیت‌های پرینتر هایپرکیوب می‌توان به سیستم تسمه Core XY آن اشاره کرد که حتی پرینترهای صنعتی Ultimaker هم از سیستم توزیع تسمه مشابه آن استفاده می‌کنند؛ همچنین این کیت پرینتر سه بعدی دارای سیستم تغذیه فیلامنت Bowden است که به دلیل حذف یک استپر موتور از روی محور X آن به مراتب هم سرعت پرینت بالاتر و هم لرزش و در نتیجه کیفیت سطح بهترین را به ارمغان آورده است و در کل از لحاظ فنی کیت پرینتر سه بعدی هایپرکیوب تا حد بسیار خوبی استانداردهای مورد نیاز برای یک پرینتر سه بعدی نیمه صنعتی را دارا می‌باشد.

سرپرست تیم سازنده پرینتر سه بعدی در خصوص آینده پرینترهای سه بعدی در ایران اذعان داشت: پرینت سه بعدی و به طور کلی ساخت افزایشی (Additive Manufacturing) یکی از تکنولوژی‌های اصلی انقلاب چهارم صنعتی است؛ برای بررسی روند این تکنولوژی باید نگاهی کلی‌تر به روند این انقلاب صنعتی جدید داشت اگر به روند گسترش اینترنت که خود از تکنولوژی‌های تشکیل دهنده انقلاب صنعتی سوم است نگاهی بیندازیم به‌راحتی متوجه می‌شویم که خواه ناخواه این تکنولوژی جای خود را در ایران پیدا کرده است.

یغمایی بیان کرد: امروزه پرینت سه بعدی در ایران اغلب برای تولیدات پروتوتایپینگ (نمونه‌سازی اولیه)، ساخت مجسمه و به طور محدودی برای ساخت قطعات نهایی در صنایعی خاص کاربرد دارد.

با توجه به شرایط اقتصادی فعلی بازار ایران عاقلانه‌ترین کار خرید یک پرینتر سه بعدی با کیفیت و با ضمانت ایرانی است که شرایط کیفیتی مناسبی داشته باشد، روندهای جهانی تکنولوژی همیشه دیر یا زود جای پای خود را در کشورهای مختلف باز خواهند کرد، پیش‌بینی می‌شود در ۵ سال آینده پرینترهای سه بعدی در صنایع زیادی جای پای خود را باز کنند و تا ۱۰ سال آینده پرینترهای سه بعدی و به طور کلی ساخت افزایشی، به یکی از بازیگران اصلی ساخت و تولید در ایران تبدیل شوند.

انتهای پیام/

زمان انتشار: جمعه ۱۳ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۸:۵۲:۳۲

شناسه خبر: 101570

مطالب مرتبط :
تولید چاشنی گوجه سیاه در روغن زیتون فرابکر برای اولین بار در جهان

توسط پژوهشگر ایرانی صورت گرفت؛

تولید چاشنی گوجه سیاه در روغن زیتون فرابکر برای اولین بار در جهان

یک پژوهشگر مبتکر ایرانی ضمن تولید گوجه سیاه در طرحی خلاقانه به چاشنی غذایی از گوجه سیاه دست یافت که در پیشگیری و درمان چاقی، دیابت، گرفتی عروق و … موثر است‌.

خود اتکایی در ساخت و تولید پیشرفته‌ترین محصولات دندانپزشکی توسط متخصصان ایرانی

خود اتکایی در ساخت و تولید پیشرفته‌ترین محصولات دندانپزشکی توسط متخصصان ایرانی

متخصصان توانمند یک شرکت دانش‌بنیان با تکیه بر توان داخلی موفق به ساخت و تولید پیشرفته‌ترین محصولات دندانپزشکی شدند که حین ایرانی بودن کیفیت جهانی دارند.

تولید گجت‌های هوشمند و فوق پیشرفته توسط جوانان خلاق ایرانی

تولید گجت‌های هوشمند و فوق پیشرفته توسط جوانان خلاق ایرانی

یک شرکت دانش‌بنیان با فناوری اینترنت اشیاء موفق به طراحی و تولید گجت‌های هوشمند از جمله سرپیچ لامپ، رله و پریز شده که قابلیت کنترل از راه دور بدون اینترنت را دارند.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب