از تازه های نشر

از مجموعه دو جلدی «فیزیک در ایران: گذشته و حال» وارد بازار رونمایی شد

کتاب «فیزیک در ایران: گذشته و حال» نوشته محمد اخوان در دو جلد توسط موسسه انتشارات علمی دانشگاه صنعتی شریف منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری، کتاب «فیزیک در ایران: گذشته و حال» نوشته محمد اخوان در دو جلد توسط موسسه انتشارات علمی دانشگاه صنعتی شریف با تایید و اجازه فرهنگستان علوم و منتشر شد و به‌مناسبت گرامیداشت سال جهانی علوم پایه برای توسعه پایدار (۲۰۲۲) منتشرشد و در مراسم آیین افتتاحیه "سال بین المللی علوم پایه برای پیشرفت پایدار" از آن رونمایی به عمل آمد.

هدف از نگارش این کتاب «فیزیک در ایران: گذشته و حال»، پژوهش در دانش فیزیک در ایران است یعنی یافتن همه نشانه‌هایی که جای پای فرهنگ گذشته سرزمین ایران را در زمینه دانش فیزیک تا زمان کنونی نشان دهند و سیر تحول این علم را در ایران آشکار کنند. آقای دکتر محمد اخوان استاد فیزیک دانشگاه صنعتی شریف و عضو شاخه فیزیک گروه علوم پایه فرهنگستان علوم مولف این اثر است.

در معرفی کتاب آمده است: «دیرینه ترین نشانه صنعت نقره کاری در تپه حصار ایران مربوط به 4000 سال پیش و با آثار پر شمار پدیدار شده در نیایشگاه چغازنبیل شوش از جمله نخستین شاخص آفتابی و پالایشگاه آب بر بنیادی فیزیکی-مربوط به 3500 سال پیش و همچنین آثار دوره هخامنشی همه نشان از تمدن پیشرفته علمی ایران باستان دارد مراکز علمی دوران پیشین همانند جندی شاپور و بیت الحکمه که به دست ایرانیان ساخته شده و رصدخانه های متعدد و حضور حدود یکصد دانشمند فیزیک و نجوم همه نشان از گستردگی فعالیت های علمی گذشته دور کشورمان دارد در شرح مراکز علمی و زندگینامه این دانشمندان و مفاهیم و موضوعات فیزیک مورد توجه قرار گرفته است همچنین تاسیس مدرسه دارلفنون و حضور نخستین معلم فیزیک و چاپ نخستنی کتاب فیزیک ایران نقطه عطفی در تاریخ علمی کشورمان است»

کتاب «فیزیک در ایران؛ گذشته و حال» در ۲ جلد و ۴ فصل تالیف شده است. در ابتدای کتاب نیز چکیده و پیشگفتار مولف آمده است. فصول کتاب به ترتیب دوره‌های زمانی ذیل بررسی شده‌اند:

فصل اول: از دوره ایران باستان تا تاسیس مدرسه دارالفنون در سال ۱۲۳۰
فصل دوم: از تاسیس مدرسه دارالفنون تا تاسیس دانشگاه تهران در سال ۱۳۱۳
فصل سوم: از تاسیس دانشگاه تهران تا رخداد انقلاب در سال ۱۳۵۷
فصل چهارم: از رخداد انقلاب تا زمان حال

 در انتهای کتاب نیز فهرست کتابهای فیزیک و شاخه‌های آن تالیف نویسندگان ایرانی از گذشته تا زمان حال، در پیوست جداگانه‌ای آورده شده‌اند. فصلهای ۱ و ۲ کتاب، مربوط به ایران باستان تا پایان دوره قاجار، در جلد ۱ و فصلهای ۳ و ۴ کتاب، مربوط به پایان دوره قاجار تا زمان حال به همراه پیوست فهرست کتابها، در جلد ۲ آورده شده‌اند.

قسمت عمده کار پژوهشی منتج به این اثر، تحت عنوان طرحی پژوهشی در شاخه فیزیک گروه علوم پایه فرهنگستان علوم انجام شده است.

زمان انتشار: چهارشنبه ۱۸ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۶:۱۲

شناسه خبر: 101699

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب