از تازه های نشر

از مجموعه دو جلدی «فیزیک در ایران: گذشته و حال» وارد بازار رونمایی شد

کتاب «فیزیک در ایران: گذشته و حال» نوشته محمد اخوان در دو جلد توسط موسسه انتشارات علمی دانشگاه صنعتی شریف منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری، کتاب «فیزیک در ایران: گذشته و حال» نوشته محمد اخوان در دو جلد توسط موسسه انتشارات علمی دانشگاه صنعتی شریف با تایید و اجازه فرهنگستان علوم و منتشر شد و به‌مناسبت گرامیداشت سال جهانی علوم پایه برای توسعه پایدار (۲۰۲۲) منتشرشد و در مراسم آیین افتتاحیه "سال بین المللی علوم پایه برای پیشرفت پایدار" از آن رونمایی به عمل آمد.

هدف از نگارش این کتاب «فیزیک در ایران: گذشته و حال»، پژوهش در دانش فیزیک در ایران است یعنی یافتن همه نشانه‌هایی که جای پای فرهنگ گذشته سرزمین ایران را در زمینه دانش فیزیک تا زمان کنونی نشان دهند و سیر تحول این علم را در ایران آشکار کنند. آقای دکتر محمد اخوان استاد فیزیک دانشگاه صنعتی شریف و عضو شاخه فیزیک گروه علوم پایه فرهنگستان علوم مولف این اثر است.

در معرفی کتاب آمده است: «دیرینه ترین نشانه صنعت نقره کاری در تپه حصار ایران مربوط به 4000 سال پیش و با آثار پر شمار پدیدار شده در نیایشگاه چغازنبیل شوش از جمله نخستین شاخص آفتابی و پالایشگاه آب بر بنیادی فیزیکی-مربوط به 3500 سال پیش و همچنین آثار دوره هخامنشی همه نشان از تمدن پیشرفته علمی ایران باستان دارد مراکز علمی دوران پیشین همانند جندی شاپور و بیت الحکمه که به دست ایرانیان ساخته شده و رصدخانه های متعدد و حضور حدود یکصد دانشمند فیزیک و نجوم همه نشان از گستردگی فعالیت های علمی گذشته دور کشورمان دارد در شرح مراکز علمی و زندگینامه این دانشمندان و مفاهیم و موضوعات فیزیک مورد توجه قرار گرفته است همچنین تاسیس مدرسه دارلفنون و حضور نخستین معلم فیزیک و چاپ نخستنی کتاب فیزیک ایران نقطه عطفی در تاریخ علمی کشورمان است»

کتاب «فیزیک در ایران؛ گذشته و حال» در ۲ جلد و ۴ فصل تالیف شده است. در ابتدای کتاب نیز چکیده و پیشگفتار مولف آمده است. فصول کتاب به ترتیب دوره‌های زمانی ذیل بررسی شده‌اند:

فصل اول: از دوره ایران باستان تا تاسیس مدرسه دارالفنون در سال ۱۲۳۰
فصل دوم: از تاسیس مدرسه دارالفنون تا تاسیس دانشگاه تهران در سال ۱۳۱۳
فصل سوم: از تاسیس دانشگاه تهران تا رخداد انقلاب در سال ۱۳۵۷
فصل چهارم: از رخداد انقلاب تا زمان حال

 در انتهای کتاب نیز فهرست کتابهای فیزیک و شاخه‌های آن تالیف نویسندگان ایرانی از گذشته تا زمان حال، در پیوست جداگانه‌ای آورده شده‌اند. فصلهای ۱ و ۲ کتاب، مربوط به ایران باستان تا پایان دوره قاجار، در جلد ۱ و فصلهای ۳ و ۴ کتاب، مربوط به پایان دوره قاجار تا زمان حال به همراه پیوست فهرست کتابها، در جلد ۲ آورده شده‌اند.

قسمت عمده کار پژوهشی منتج به این اثر، تحت عنوان طرحی پژوهشی در شاخه فیزیک گروه علوم پایه فرهنگستان علوم انجام شده است.

زمان انتشار: چهارشنبه ۱۸ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۶:۱۲

شناسه خبر: 101699

مطالب مرتبط :
کتاب

به همت جهاد دانشگاهی اردبیل

کتاب بررسی عملکرد توربین آبی عمود محور منتشر شد

کتاب بررسی عملکرد توربین آبی عمود محور توسط انتشارات جهاد دانشگاهی اردبیل منتشر شد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب