فیلتر کردن ذرات معلق مضرهوا با استفاده از امواج صوتی

شرکت فناوری « Atmofizer»در تلاش است با استفاده از امواج صوتی، راهی برای فیلتر کردن ذرات معلق مضر در هوا پیدا کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری، مردم معمولا در خصوص مواد غذایی خود دقت‌های خاصی را به خرج می‌دهند؛ تا جایی که حتی گاه به دنبال مصرف مواد غذایی ارگانیک می‌روند. اما شاید کمتر افراد حواسشان به هوایی باشد که آن را استشمام می‌کنند.

از زمان آغاز همه گیری کرونا در جهان، مسئله وجود فیلتر هوا در اماکن عمومی و بیمارستان‌ها مورد توجه افراد بوده است. اغلب فیلتر‌هایی که در ساختمان‌ها و خانه‌ها استفاده می‌شود، تنها آلودگی‌های هوایی به مانند گرد و غبار و یا ویروس‌ها را به خوبی جذب می‌کنند؛ اما ممکن است این ذرات به قدری کوچک باشد که حتی از فیلتر‌های هوا با راندمان بالا نیز در رفته و این دستگاه‌ها نتوانند آن‌ها را فیلتر کنند.

 شرکت فناوری «Atmofizer» می‌گوید راه حل این مسئله در استفاده از امواج صوتی است.مدیرعامل این شرکت فناوری می‌گوید:کاری که ما در حال انجام آن هستیم، ساخت گلوله‌های برفی از ذرات بسیار ریزی است که عمدتا فیلتر‌های معمولی قادر به حذف آن‌ها نیستند.

او در ادامه می‌افزاید: راه حل ما این است که این ذرات را بزرگتر کنیم و همین امر به فیلتر هوا کمک می‌کند تا ذرات بیشتری را بگیرد.

در همین ارتباط، شرکت موفق به ساخت«Atmofizer» دستگاه‌هایی شده است که در جلوی فیلتر‌های هوا نصب می شوند و به مانند امواج صوتی به گونه ای عمل می‌کنند که بتواند ذرات کوچک را در کنار هم جمع کنند.

«فیلتر هپا» یا همان فیلتر هوا که در خانه‌ها و مکان‌های تجاری موجود است، معمولا چنین تبلیغ و معرفی می‌شوند که قادر به فیلتر کردن ۹۹.۷ درصد آلاینده‌های هوا هستند. اما این ۰/۳ درصد زمانی که بحث تنفس ما مطرح می‌شود، همین مقدار اندک نیز بسته به میزان مضر بودن و خطرناک بودن آن ذرات، تفاوت ایجاد می‌کند.

«اُلیور سنتنر» می‌گوید: مردم همانطوری که به آنچه می‌خورند و آنچه می‌نوشند، اهمیت می دهند، باید به همان میزان به آنچه تنفس می‌کنند هم توجه داشته باشند.

به گفته او مردم از اهمیت مواد غذایی آگاهی دارند و بر روی مصرف مواد غذایی ارگانیک تمرکز کرده اند؛ اما اکنون زمان آن است که ما تأکید  خود را روی هوا بگذاریم. در حدود ۱۲ میلیون نفر سالانه بخاطر آلودگی هوا می‌میرند که از این تعداد، ۵ میلیون آن بخاطر کیفیت هوای داخل فضا‌های سربسته و هفت میلیون آن هم بخاطر کیفیت هوای بیرون است.

زمان انتشار: چهارشنبه ۱۸ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۳:۱۰

شناسه خبر: 101700

مطالب مرتبط :
تعیین موقعیت ربات‌ها با استفاده از امواج صوتی

فناوران با الهام از خفاش‌ ایجاد کردند؛

تعیین موقعیت ربات‌ها با استفاده از امواج صوتی

فناوران درصدد استفاده از یک سیستم جدید بر پایه استفاده از امواج صوتی با الهام از خفاش‌ها هستند تا توانایی تعیین موقعیت را در ربات‌ها ایجاد کنند.

مشاهده افراد در پشت دیوار توسط امواج وای فای

توسط تکنیک‌های تصویربرداری پیشرفته؛

مشاهده افراد در پشت دیوار توسط امواج وای فای

گروهی از محققان سیستمی را توسعه داده‌اند که با استفاده از تکنیک‌های تصویربرداری پیشرفته، امکان مشاهده‌ی پشت دیوارها را فراهم می‌کند.

فیلتر هوای خودرو

کارگاه تولید فیلتر هوای خودرو در باشت/ مشکلاتی که سد راه تولیدکنندگان است

فیلتر هوا جزو قطعات مصرفی خودرو است که موجب کاهش میزان مصرف سوخت و بهتر کار کردن موتور آن می شود.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب