ارتقای سطح فناوری نانو در کشور

بررسی فناوری نانو در کشور، در سال‎‌های اخیر و سطح پیشرفت آن به چه شکل بوده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری، و با توجه به سخنان مقام معظم رهبری مدظله العالی، در خصوص فعالیت‌های شرکت‌های دانش بنیان، که فرمودند: هزاران جوان در شرکتهای دانش‌بنیان و غیر دانش‌بنیان، شرکت‌های فعال تولیدی در حال تولید کالاهای تحریمی‌اند که هم کیفیتش بهتر است، هم همان‌طور که گفتیم ارزان‌تر است. در دانش‌های دیگر هم همین‌جور؛ یعنی واقعاً ما در زمینه‌ی استعداد جوان‌ها هر چه بگوییم زیادی نیست و کم گفته‌ایم. در زمینه‌ی دانش‌های نوپدید، مثلاً دانش نانو، ما امروز در دنیا جزو کشورهای درجه‌ی بالا در مسئله‌ی فناوری نانو و تولید نانوی هستیم و از لحاظ مقالات علمی، مقالات مرجع، مراکز علمی جهانی می‌گویند در ظرف این بیست سال گذشته -چون نانو دانش نوپدیدی است. مثلاً در سال 2001 ایران ده مقاله در باب نانو داشت، در سال 2020 دوازده‌ هزار مقاله؛ یعنی ما در ظرف بیست سال از ده مقاله‌ی علمی در باب نانو رسیدیم به دوازده هزار مقاله‌ی علمی؛ یک چنین کارهایی بحمدالله در کشور دارد انجام می‌گیرد؛ اینها مهم است. در بخشهای دفاعی هم که می‌بینید؛ در بخش‌های دفاعی هم روزبه‌روز الحمدلله پیشرفت کشور برجسته‌تر و درخشان‌تر و از نظر بعضی حیرت‌انگیزتر دارد می‌شود که این تولیدات دفاعی کشور ضریب امنیّت خارجی کشور را بالا می‌برد؛ این خیلی مهم است برای کشور؛ یعنی «حصون الرّعیّة»؛(5) در واقع این‌ها حصن و حصاری هستند برای امنیت کشور، بنابر‌این تهدید تحریم را که یک تهدید واقعی و یک جنایت حقیقی است، می‌توان تبدیل کرد به فرصت؛ به این شکل که به ظرفیت‌های داخلی و نیروهای داخلی خودمان تکیه بکنیم.

 

بر اساس آمارهای منتشر شده از سوی وب‌اف ساینس (Web Of Science) ایران تا پایان دسامبر سال 2017 با انتشار 8 هزار و 791 توانسته است رتبه چهارم جهانی را از آن خود کند، ضمن آنکه ایران همچنین با تولید 40 درصد علم نانو بیشترین سهم تولید این علم را در میان کشورهای اسلامی دارد.

 

جرقه‌های اولیه فناوری نانو در ایران در سال ۱۳۸۰ زده و با دستور ریاست جمهور وقت ایران، مطالعات راهبردی فناوری‌نانو آغاز شد. دو سال بعد از شروع این مطالعات، در سال ۱۳۸۲ ستاد ویژه توسعه فناوری نانو (INIC) تأسیس شد، این ستاد سند راهبردی فناوری‌نانو را در مدت دو سال تهیه و به هیئت وزیران تسلیم نمود. این سند در سال ۱۳۸۴ توسط هیئت وزیران تصویب شد. در سال ۱۳۸۵ نیز سیاست‌ها و راهبردهای ارتقاء و توسعه فناوری نانو به تصویب رسید. برای توسعه فناوری نانو این ستاد کارگروه‌های مختلفی را دایر کرد که از آن جمله می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد: کارگروه صنعت و بازار، کارگروه توسعه فناوری، کارگروه توسعه منابع انسانی، کارگروه زیرساخت‌های فناوری، کارگروه ترویج و فرهنگ‌سازی، کارگروه روابط بین‌الملل و کارگروه سیاست‌گذاری و ارزیابی سند ده ساله دوم توسعه فناوری‌نانو (۱۴۰۴–۱۳۹۴) با توجه به ارزیابی‌های راهبردی، گزارش‌های عملکرد سالانه و بازخوردهای حاصل از اجرای آن، در سال ۱۳۹۴ تدوین شد. در این سند تلاش شده تا اهداف و نحوه دستیابی به آنان به‌گونه‌ای به‌روزرسانی شود که حرکت پیش‌گامانه کشور در عرصه این فناوری نوظهور، به صورت شتابان تداوم داشته باشد. بر این اساس، رویکرد کلی حاکم بر سند اول که ناظر بر توسعه و تربیت سرمایه انسانی و تأمین زیرساخت‌های توسعه این فناوری بود، به رویکردهایی از قبیل دستیابی به مرجعیت علمی نانو در جهان، توسعه فناوری‌های کلیدی، استقرار سیستم نانونماد، ایجاد و ارتقای صنایع نانو و توسعه بازار این فناوری ارتقا یافت. انرژی، بهداشت و سلامت، آب و محیط زیست، و ساخت و ساز، اولویت‌های ملی فناوری نانو در ایران محسوب می‌شوند. حوزه انرژی، با توجه به این که نفت و گاز از صنایع اصلی در ایران هستند از اولویت‌های اصلی تحقیقات فناوری نانو قلمداد می‌شود.

 

ورود تخصصی به حوزه نانو توانست کاربرد‌های مختلفی از جمله تولید و انباشت دارو، تشخیص بیماری‌ها، سم‌زدایی از آب، افزایش بهره‌‌وری در کشاورزی، انباشت و نگهداری محصولات کشاورزی و مواد غذایی و همچنین کنترل آفات و سالم‌سازی هوا داشته‌ باشد. ما در حوزه نانو علاوه بر تولید محصول در کشور به بخش صادرات هم رسیده‌ایم و محصولات نانویی تولید شده به کشورهای دیگر صادر می‌شود که آمار مربوط به آن را در جدول زیر مشاهده می‌کنید؛

 

 

 

 

 

 

 

مهمترین دستاوردهای حوزه نانو

در حوزه فناوری سلامت و بهداشت 27 شرکت فناوری مشغول به فعالیت هستند که با استفاده از فناوری نانو موفق به ارتقا محصولات این حوزه شدند. تولید کیت‌های تشخیص سرطان، دستمال کاغذی آنتی باکتریال، ماده ضد عفونی کننده با عنوان "سیلوسپت"، ماسک‌های تنفسی برای جذب بیشتر ریزگردها از جمله دستاوردهای این حوزه است.

در بخش کاربردهای فناوری نانو در حوزه ساخت و ساز 25 شرکت مشغول به فعالیت هستند که از جمله دستاوردهای آنها می‌توان به تولید لوله‌های بی‌صدا، کاشی‌های آنتی باکتریال، شیشه‌های جاذب اشعه فرابنفش، لوله‌های مستحکم، بتن سبک و پوشش‌های سخت دکوراتیو اشاره کرد.

در حوزه ترویجی، یک‌میلیون و دویست هزار دانش‌آموز ما در سطوح مختلف آموزش نانو دیده‌اند و با مفهوم نانوفناوری آشنا شده‌اند و همچنین در تعداد مقالات از 22 مقاله و رتبه 57 سال 2001 توانسته‌ایم به رتبه چهارم جهان و 12000 مقاله در نشریات علمی بین‌المللی در سال 2019 برسیم.

هدف از توسعه فناوری نانو، تولید ثروت و افزایش کیفیت زندگی مردم است، بنابراین تلاش برای دستیابی به اهداف سند راهبردی در شاخص‌های فناوری و بازار ادامه دارد و در این راستا، برنامه های حمایتی متنوعی برای کمک به تبدیل یافته‌های پژوهشی به محصول و حمایت از نوآوران، در کارگروه‌های مختلف ستاد در حال اجراست و مجلس نیز باید برای رفع نواقع و موانع پیش‌روی فناوری نانو که یکی از مهم‌ترین مشکلات آن کاهش بودجه ستاد فناوری نانو است، قدم‌های موثر و جدی بردارد.

زمان انتشار: پنج شنبه ۱۹ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۳:۵۶

شناسه خبر: 101709

مطالب مرتبط :
محصولاتی که نمی دانستید با فناوری نانو ساخته شده اند

علم و فناوری گزارش می دهد؛

محصولاتی که نمی دانستید با فناوری نانو ساخته شده اند

با توجه به نیاز روز افزون بشر به منابع انرژی، مشکلات آلودگی محیط زیست و افزایش خواص سمی مواد شیمیایی، علم نانوتکنولوژی به کمک بشر آمده است تا موادی با بالاترین سطح کیفیت و کمترین میزان آلودگی محیط زیست تولید نماید.

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری حامی دانشجوی روشن‌گر است/اولویت نشریات دانشجویی، مخاطب‌شناسی و پرهیز از بازتولید مکانیکی آثار باشد

در جمع مدیران مسئول و سردبیران نشریات دانشجوی دانشگاه آزاد استان اصفهان مطرح شد؛

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری حامی دانشجوی روشن‌گر است/اولویت نشریات دانشجویی، مخاطب‌شناسی و پرهیز از بازتولید مکانیکی آثار باشد

در نشستی با حضور معاون نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اصفهان و معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد استان در جمع مدیران مسئول و سردبیران نشریات دانشجوی با اعلام این که نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری حامی دانشجوی روشن‌گر است، تاکید شد: .اولویت نشریات دانشجویی، مخاطب‌شناسی و پرهیز از بازتولید مکانیکی آثار باشد

گام بلند محققان ایرانی در ساخت نانوجاذب انتخابی داروی ضد ویروس ایدز با گزینش پذیری بالا۱۰

توسط دانشجوی دکتری شیمی تجزیه دانشگاه جامع امام حسین علیه السلام؛

گام بلند محققان ایرانی در ساخت نانوجاذب انتخابی داروی «ضد ویروس ایدز» با گزینش پذیری بالا

ایمان ستایش‌فر دانشجوی دکتری شیمی تجزیه دانشگاه جامع امام حسین علیه السلام از موفقیت خود در معرفی «روش تزریق جریانی در استخراج فاز جامد مبتنی بر پلیمر قالب ملکولی با ابعاد نانو برای جداسازی و پیش تغلیط داروی نویراپین به عنوان یک گونه دارویی ضد ویروس ایدز» با گزینش‌پذیری بالا خبرداد و گفت: چشم انداز این دستاورد سنتز جاذب‌های اختصاصی برای پیش‌گیری و درمان بیماری‌هایی خاص است.

در جنگ نرم دست بالا را داریم/امریکا محال است از تحریمها دست بردارد، این اولویت‌مان نباشد

مدیر مسئول روزنامه کیهان:

در جنگ نرم دست بالا را داریم و پیام‌مان پرمخاطب است/امریکا محال است از تحریم‌ها‌ دست بردارد، این اولویت‌مان نباشد

مدیر مسئول روزنامه کیهان در نشست جهاد تبیین با موضوع «تحلیل مسائل سیاسی روز» ، با بیان این که در جنگ نرم دست بالا را داریم و پیام‌مان پرمخاطب است، گفت: امریکا محال است از تحریمها دست بردارد، این اولویت‌مان نباشد.

پرتاب ماهواره نور ۲ در مدار زمین

پرتاب ماهواره نور ۲ در مدار زمین

ماهواره نور ۲ سپاه پاسداران، در مدار ۵۰۰ کیلومتری سطح زمین قرار گرفت

رصد وضعیت فرهنگی اجتماعی محیط به ویژه فضای دانشگاهی و نیز فضای مجازی، امری محتوم و فریضه‌ای ماجور در نبرد شناختی است.

معاون رسانه و ارتباط اجتماعی سازمان بسیج اساتید کشور گفت:

رصد وضعیت فرهنگی اجتماعی فضای دانشگاهی و مجازی، امری محتوم و فریضه‌ای ماجور در نبرد شناختی است

معاون رسانه و ارتباط اجتماعی سازمان بسیج اساتید کشور در اختتامیه دوره آموزشی جهاد تبیین که فرماندهان جنگ نرم توسط سازمان بسیج اساتید استان اصفهان برگزار گردید گفت: رصد وضعیت فرهنگی اجتماعی محیط به ویژه فضای دانشگاهی و نیز فضای مجازی، امری محتوم و فریضه‌ای ماجور در نبرد شناختی است.

 گام بلند محققان ایرانی در ساخت نانوجاذب انتخابی داروی ضد ویروس ایدز با گزینش پذیری بالا

توسط دانشجوی دکتری شیمی تجزیه دانشگاه جامع امام حسین علیه السلام؛

گام بلند محققان ایرانی در ساخت نانوجاذب انتخابی داروی ضد ویروس ایدز با گزینش پذیری بالا

ایمان ستایش‌فر دانشجوی دکتری شیمی تجزیه دانشگاه جامع امام حسین علیه السلام از موفقیت خود در معرفی «روش تزریق جریانی در استخراج فاز جامد مبتنی بر پلیمر قالب ملکولی با ابعاد نانو برای جداسازی و پیش تغلیط داروی نوپراپین به عنوان یک گونه دارویی ضد ویروس ایدز» با گزینش‌پذیری بالا خبرداد و گفت: چشم انداز این دستاورد سنتز جاذب‌های اختصاصی برای پیش‌گیری و درمان بیماری‌هایی خاص است.

سرکار

ارائه پیشنهاد ستاد نانو برای جذب سرمایه‌های سرمایه‌گذاران سنتی به حوزه‌های دانش‌بنیان

دبیر ستاد نانو دررابطه با اعزام شرکت‌های فناوری به کشورهای چین و روسیه برای توسعه بازار آنها گفت: در نشستی که این شرکت‌ها با سرمایه‌گذاران خارجی داشتند، بیشتر به معرفی توانمندی‌های خود پرداختند تا محصولات تولید شود و این امر نشان می‌دهد که ما به فرهنگ‌سازی در این حوزه نیاز داریم.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب