واکسن «نورا» به زودی در لیست واکسیناسیون کشور قرار می‎گیرد

واکسن نورا ششمین واکسن کرونای تولید داخل کشور است که با حدود ۹۰ درصد اثر بخشی می‌تواند برای مرحله سوم تزریق واکسن مقابله با کرونا مورد استفاده قرار گیرد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری، مطالعات واکسن نورا که یک واکسن نوترکیب ضد کرونا است، توسط محققان فرهیخته دو دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله و دانشگاه جامع امام حسین(علیه‌السلام)، با حمایت قاطع معاونت تحقیقات علوم و فناوری سپاه و ریاست دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) از اسفند 98  آغاز گردیده و بومی شده است.

اکنون مرحله مطالعاتی و تحقیقاتی آن به پایان رسیده است و بنابر اظهارات مسئولین وزارت بهداشت قرار است به زودی در لیست واکسن های مصرفی قرار بگیرد و سالانه بیش از ۵۰ میلیون دز از این نوع واکسن در کشور تولید میشود.

به همین منظور نشست خبری ورود واکسن نوترکیب نورا به سبد واکسیناسیون کشور، ۱۶ اسفند ماه ۱۴۰۰ با حضور حسن ابوالقاسمی رئیس دانشگاه بقیه الله(عج) برگزار شد.
ابوالقاسمی با اشاره به اینکه سازمان غذا و دارو مجوز قرار گرفتن واکسن نورا را در سبد واکسیناسیون ارائه کرده است،گفت:تحریم ها محدودیت های زیادی برای ما در حوزه ایجاد کرد اما ما استاد دور زدن تحریم‌ها هستیم، واکسن نورا تماماً ایرانی است، یک واکسن نوترکیب پروتئینی است و محققان ما با همکاری شرکت‌های داخلی تحقیقات خود را انجام دادند.

 

طبق آخرین گزارشات  مطالعاتی این واکسن و میزان اثر بخشی آن گفته شده است که باعث افزایش 20 برابری آنتی بادی در داوطلبان شده است همچنین در نتایج آزمایشات فاز سوم این واکسن، عوارض جدی مشاهده نشده و تنها برخی عوارض خفیف مانند درد و خارش در محل تزریق، خستگی و سردرد گزارش شده است.

درصورتی که واکسن نورا در لیست واکسیناسیون عمومی کشور قرار گیرد علاوه بر اینکه می‌تواند نیاز دز‌های اولیه و ثانویه به واکسیناسیون را برطرف سازد قابلیت دارد تا به عنوان یک واکسن بدون عارضه و با ایجاد ایمنی بالا به عنوان دز یادآور برای تمامی واکسن‌های خارجی و ایرانی قرار گیرد.

برای مرحله کارآزمایی بالینی واکسن از 10 هزار داوطلب برای مرحله نهایی استفاده شده است به گفته حسن ابوالقاسمی رییس دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله(عج) در فازهای بالینی خود ثابت کرده است با حدود ۹۰ درصد اثر بخشی می‌تواند برای مرحله سوم تزریق واکسن مقابله با کرونا مورد استفاده قرار گیرد.

همانطور که گفته شد بنابر اظهارات رئیس دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله واکسن نورا قرار است به عنوان دز بوستر (یادآوری) استفاده شود، اکنون ۵ میلیون دز آماده از آن موجود است و آمادگی تولید ماهانه ۳ میلیون دز وجود دارد و تمام این موارد بستگی به خریداری وزارت بهداشت دارد.

بر اساس اعلام دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج)، ظرفیت ماهیانه فعلی تولید واکسن نورا حدود سه میلیون دز بوده و این ظرفیت متناسب با نیاز کشور قابل افزایش است. این واکسن از مناسب‌ترین واکسن‌ها برای تزریق دز سوم است، چون این واکسن اثربخشی بالایی حدود ۹۰ درصد دارد و میزان آنتی بادی مناسبی را در بدن ایجاد می‌کند.

زمان قرارگرفتن دقیق واکسن نورا در لیست واکسیناسیون کشور منتظر اعلام از سوی وزارت بهداشت است و مرحله بعد وضعیت این واکسن مربوط به صادرات آن به کشورهای حوزههای مقاومت است.

زمان انتشار: شنبه ۲۱ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۱:۵۴

شناسه خبر: 101728

مطالب مرتبط :
 گام بلند محققان ایرانی در ساخت نانوجاذب انتخابی داروی ضد ویروس ایدز با گزینش پذیری بالا

توسط دانشجوی دکتری شیمی تجزیه دانشگاه جامع امام حسین علیه السلام؛

گام بلند محققان ایرانی در ساخت نانوجاذب انتخابی داروی ضد ویروس ایدز با گزینش پذیری بالا

ایمان ستایش‌فر دانشجوی دکتری شیمی تجزیه دانشگاه جامع امام حسین علیه السلام از موفقیت خود در معرفی «روش تزریق جریانی در استخراج فاز جامد مبتنی بر پلیمر قالب ملکولی با ابعاد نانو برای جداسازی و پیش تغلیط داروی نوپراپین به عنوان یک گونه دارویی ضد ویروس ایدز» با گزینش‌پذیری بالا خبرداد و گفت: چشم انداز این دستاورد سنتز جاذب‌های اختصاصی برای پیش‌گیری و درمان بیماری‌هایی خاص است.

ی

آغاز فاز سوم کارآزمایی واکسن نورا در کشور

فاز سوم کارآزمایی واکسن نورا صبح امروز با حضور وزیر بهداشت، فرمانده سپاه و جمعی از مسئولان در دانشگاه بقیه اله اغاز و سردار سلامی فرمانده سپاه آغاز شد.

۲۳

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان:

هرمزگان در جایگاه دوم کشوری واکسیناسیون عمومی قرار دارد/واکسیناسیون ۲۶ درصد جمعیت هرمزگان

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان گفت: ۲۵ درصد جمعیت هرمزگان واکسینه شدند.

دکتر مهدی صالحی

تسریع روند درمان بیماران کرونایی توسط متخصصین طب سنتی اراک

در شرایط پیچیده دست و پنجه نرم کردن دنیا با بیماری کرونا و اعلام سازمان بهداشت جهانی مبنی بر استفاده کردن کشورها از طب سنتی ، نتایج تحقیقات جدید در دنیا نشان دهنده موثر بودن طب سنتی در تسریع روند درمان بیماران کرونایی است. در این گزارش به بررسی وضعیت طب سنتی در جهان و ایران می پردازیم.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب