درمانهای داروئی منجر به جهش در کووید-۱۹ می‎شوند

آخریت تحقیقات جدید حاکی از آن است که بعضی از داروها منجر به جهش کووید-۱۹ می شوند و بنابر اعلام سازمان بهداشت جهانی همه گیری کووید به پایان رسیده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری، مطالعه‌ای در استرالیا نشان می‌دهد که "سوتروویماب"،یک درمانی است برای "کووید-۱۹" و ممکن است با مصرف آن  ویروس کرونا جهش‌هایی پیدا کند که آن را قادر می‌سازد در برابر دارو مقاومت کند آنتی بادی "مونوکلونال" که با نام سوتروویماب شناخته میشود با یک جهش مقاوم به دارو در SARS-CoV-2 مرتبط است

سوتروویماب ( Sotrovimab)پروتئین اسپایک را که ویروس برای ورود به سلول ها از آن استفاده می کند، خنثی میکند. با تزریق قطره ای، سوروویماب را میتوان در عرض پنج روز پس از عفونت به افراد تزریق کرد تا از شدید شدن علائم جلوگیری شود.

"ربکا راکت" از "دانشگاه سیدنی" و همکارانش ۱۰۰ نفر اول را که در یک مرکز مراقبت های بهداشتی در "نیو ساوت ولز" بین آگوست تا نوامبر ۲۰۲۱، زمانی که نوع دلتای ویروس غالب بود، درمان داروئی سوتروویماب را دریافت کرده و مورد بررسی قرار دادند. هشت نفر از افرادی که تحت درمان قرار گرفتند به طور مداوم برای SARS-CoV-2 مثبت بودند و نمونه‌های دیگری قبل و بعد از دریافت سوتروویماب جمع‌آوری شد.

ربکا راکت گفت: در چهار نفر از این بیماران مبتلا به SARS-CoV-2 بین ۶ تا ۱۳ روز پس از تجویز سوتروویماب، جهش‌های سنبله‌ای ایجاد کرد که این تغییرات ژنتیکی باعث "غیرفعال شدن موثر" دارو شد.

محققان خواستار افزایش نظارت ژنومی در مورد استفاده از سوتروویماب هستند. راکت می‌گوید: «آنچه که ما نمی‌خواهیم ببینیم، انتشار یک ویروس مقاوم در جامعه است، زیرا این بدان معناست که بسیاری از افراد دیگر نیز نمی‌توانند از این دارو استفاده کنند.»

سازمان جهانی بهداشت هشدار داده است که این بیماری همه گیر "به پایان رسیده است". تعداد مرگ و میرهای ثبت شده جهانی بین ۲۸ فوریه تا ۶ مارس ۸درصد نسبت به هفته قبل کاهش یافته است و عفونت های ثبت شده نیز ۵ درصد کاهش یافته است. تدروس آدهانوم گبریسوس، مدیر کل سازمان جهانی بهداشت، در ۹ مارس گفت: «اگرچه موارد گزارش شده و مرگ و میرها در سطح جهانی در حال کاهش است و چندین کشور محدودیت‌ها را لغو کرده‌اند، همه‌گیری هنوز به پایان نرسیده است و تا زمانی که همه‌جا تمام نشود، هیچ کجا تمام نخواهد شد.» وی افزود: «ویروس به تکامل خود ادامه می دهد و ما همچنان در توزیع واکسن ها، آزمایش ها و درمان ها در هر جایی که مورد نیاز است با موانع بزرگی روبرو هستیم.»

زمان انتشار: شنبه ۲۱ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۶:۴۹

شناسه خبر: 101730

مطالب مرتبط :
کووید-۱۹

افزایش اختلالات روانی در اثر ابتلا به کووید-۱۹

مطالعات اخیر محققانی انگلیسی حاکی از آن است که پس از ابتلا به کووید-۱۹ خطر ابتلا به بیماری‌های روانی از جمله اضطراب و افسردگی افزایش می‌یابد.

کرونا

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد و رئیس مرکز بهداشت چهارمحال و بختیاری:

انجام واکسیناسیون راه مقابله با کرونا/ضرورت داشتن تهویه مناسب در فضاها

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد و رئیس مرکز بهداشت چهارمحال و بختیاری گفت: در حال حاضر انجام واکسیناسیون و رعایت پروتکل های بهداشتی موثرترین راه مقابله با بیماری کرونا است.

۱۴

توسط محققان دانشگاه سیدنی بررسی شد؛

رابطه بین اندازه مردمک چشم با تعداد اشیا

آزمایش‌ها نشان داد که مردمک‌ها در پاسخ به تصاویر با مقادیر بیشتری از نقاط گشاد می‌شوند، که نشان می‌دهد حس کردن اعداد یک مکانیسم ادراکی ذاتی است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب