بومی سازی دستگاه آزمون سنگ و خاک توسط محققان کشور

طراحی و ساخت دستگاه دیلانومتر برای آزمون سنگ و خاک در گودبرداری ها با موفقیت بومی سازی شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری، از دانش آموختگان دانشگاه صنعتی امیرکبیر آقای مهدی محمدی  مجری طرح «ساخت نمونه داخلی دستگاه دیلاتومتر پوسته منبسط شونده Flexible Borehole Dilatometer » گفت:با توجه به نبود نمونه داخلی آن، تصمیم بر ساخت دستگاه با هزینه به نسبت کمتر از نمونه خارجی، گرفته شد، که هدف از ساخت این دستگاه در درجه اول تلاش برای بومی سازی دستگاه آزمون های برجای خاک و سنگ بوده است.

وی اظهار داشت: از دیگر اهداف اجرای این پروژه تسهیل اجرای آزمون استاندارد دیلاتومتری مرسوم در پروژه ها بود که با ساخت و آزمون های آزمایشگاهی، صحت سنجی دستگاه صورت گرفت.

وی با بیان اینکه آمادگی دستگاه جهت اجرای آزمون در پروژه های دیگر قابل تایید است، گفت: روش کار در ابتدا طراحی و مدلسازی اولیه دستگاه بر اساس استانداردهای ISO، ASTM، ISRM بوده و پس از کسب نتایج مورد قبول از مدلسازی، اقدام به اجرا و ساخت قطعات شده است.

دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت:  دستگاه در آزمایشگاه کالیبره شده و آماده اجرای آزمون با روش های استاندارد ارائه شده، برجا شده است تا در نهایت به عنوان صحت سنجی داده های حاصل از این دستگاه، در پروژه ها مورد استفاده قرار بگیرد.

محمدی با اشاره به موارد کاربرد دستگاه طراحی شده خطار نشان کرد:گودبرداری در منطقه قصرالدشت تهران یکی از پروژه هایی که با استفاده از این دستگاه انجام گرفته است که داده های پروژه، صحت و دقت داده ها مورد تایید قرار گرفته است.

وی در ادامه اظهار کرد: دستگاه دیلاتومتر پوسته منبسط شونده است می تواند در پروژه های ژئوتکنیکی، عمرانی و معدنی ، اعم از طراحی و ساخت سازه های زیرزمینی (تونلها، ایستگاه های مترو، مغارها، فصاهای زیرزمینی، معادن زیرزمینی) و سازه های سطحی (سدها، پی سازی ها، گودبرداری ها و ... ) مورد استفاده قرار گیرد.

وی افزود: در ادامه کار این پروژه، هدف اول ما، توسعه و بهبود دستگاه حاضر و سپس رساندن آن به مرحله صنعتی است.

وی با اشاره به ویژگی های طرح تاکید کرد: این دستگاه، مزیت های نسبی  در مقایسه با سایر آزمونهای برجا را دارد که در تسهیل کارهای عمرانی بدون کاهش دقت و صحت طراحی سازه ها کمک فراوانی خواهد کرد.

وی تاکید کرد: با توجه به اینکه دستگاه بومی سازی شده نمونه خارجی است، اما در مقایسه با هزینه ساخت نمونه داخلی آن، ارز بری  آن در حدود ۲۰ برابر هزینه دارد. بنابراین ساخت نمونه داخلی از نظر صرفه اقتصادی کاملا توجیه پذیر است.

محمدی با اشاره به مزیت های رقابتی طرح گفت: این دستگاه قابلیت استفاده در انواع پروژه ها را دارد و در مقایسه با آزمون های مشابه، مزیت های خاص خود را دارد که مهندسین با توجه به شرایط پروژه، در نظر میگیرند.

وی در خاتمه افزود: این دستگاه  در پروژه های ژئوتکنیکی، عمرانی و معدنی ، اعم از طراحی و ساخت سازه های زیرزمینی (تونلها، ایستگاه های مترو، مغارها، فضاهای زیرزمینی، معادن زیرزمینی) و سازه های سطحی (سدها، پی سازی ها، گودبرداری ها و ... )  مورد استفاده قرار می گیرد.

زمان انتشار: دوشنبه ۲۳ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۲:۳۰

شناسه خبر: 101735

مطالب مرتبط :
تصویر شاخص

رویداد هفتم صنعت استان در محل مرکز نوآوری شهید فخری زاده برگزار شد

رویداد هفتم صنعت استان با حضور مسئولین صنعت ،اعضای خانه نخبگان ،جمعی از فعالان علم و صنعت و بازدید مجموعه دونار خزر از مرکزنوآوری شهید فخری زاده بیست و دوم اسفند ماه برگزار شد .

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب