افزایش اختلالات روانی در اثر ابتلا به کووید-۱۹

مطالعات اخیر محققانی انگلیسی حاکی از آن است که پس از ابتلا به کووید-۱۹ خطر ابتلا به بیماری‌های روانی از جمله اضطراب و افسردگی افزایش می‌یابد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری،  بنابر آخرین مطالعات محققان انگلیسی، در نظر گرفتن مشکلات روانی افرادی که از بیماری کووید-۱۹ جان سالم به در برده‌اند باید در اولویت قرار گیرد.

 این مطالعه که اخیرا در مجله "The BMJ " منتشر شده است نشان می‌دهد که کووید-۱۹ با افزایش خطر اختلالات سلامت روان از جمله اضطراب، افسردگی، مصرف مواد و اختلالات خواب، تا یک سال پس از عفونت اولیه ارتباط دارد.

پیشتر نیز محققان اظهار کرده بودند افراد مبتلا به کووید-۱۹ ممکن است در معرض خطر ابتلا به اضطراب و افسردگی باشند اما این یافته‌ها از دو جهت چندان کامل نبود زیرا یک: محققان تنها دو مورد از عوارض آن را بررسی کرده بودند و نکته دوم نیز این است که آنها افراد را تنها در یک بازه زمانی شش ماهه مورد بررسی قرار داده بودند.

اما ارزیابی جامع سلامت روان افراد مبتلا به کووید-۱۹ بعد یک سال هنوز انجام نشده است. محققان دانشگاه شفیلد برای بررسی این موضوع  داده‌های وزارت امور کهنه‌سربازان ایالات متحده آمریکا از ۳۰ مارس ۲۰۲۰ و ژاویه ۲۰۲۱ را تجزیه و تحلیل کردند تا خطر ابتلا به بیماری‌های روانی را در افراد مبتلا به کووید-۱۹ حداقل ۳۰ روز پس از آنکه آزمایش پی سی آر آنها مثبت شده بود، بررسی کنند.

آنها داده‌های ۱۵۳ هزار و ۸۴۸ فرد را مورد بررسی قرار دادند و این داده‌ها را با دو گروه کنترل شده که به کووید-۱۹ مبتلا نشده بودند، مقایسه کردند. اکثر شرکت کنندگان افراد سفیدپوست با متوسط سن ۶۳ سال بودند.

 سپس محققان افراد مبتلا به کووید-۱۹ را نیز به دو گروه افرادی که در بیمارستان بستری شده‌اند و افرادی که بستری نشده‌اند، تقسیم کردند و داده‌های آنها نیز بر اساس فاکتورهایی مانند سن، جنسیت، نژاد، سبک زندگی و سابقه پزشکی بررسی شدند.

محققان سپس به مدت یک سال به بررسی این افراد پرداختند تا خطر ابتلای آنها به مشکلات روانی مانند اختلالات استرس، اضطراب، افسردگی، اختلالات مصرف مواد،اختلالات خواب و  کاهش شناختی را بررسی کنند.

محققان به این نتیجه رسیدند که در مقایسه با افراد گروه کنترل که به این بیماری مبتلا نشده بودند، افراد مبتلا به کووید-۱۹ در یک سال ۶۰ درصد خطر بالاتری برای ابتلا به مشکلات سلامت روان یا دریافت نسخه برای این امر داشتند. این خطرات در افرادی که در مرحله اولیه کووید-۱۹ در بیمارستان بستری شده بودند، بیشتر بود، اما حتی در بین افرادی که در بیمارستان بستری نشده بودند نیز مشهود بود. افراد مبتلا به کووید-۱۹ نیز در مقایسه با افراد مبتلا به آنفلوانزای فصلی، خطر ابتلا به اختلالات روانی بیشتری را نشان دادند.

زمان انتشار: سه شنبه ۲۴ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۵:۴۹

شناسه خبر: 101757

مطالب مرتبط :
سوتروویماب

درمانهای داروئی منجر به جهش در کووید-۱۹ می‎شوند

آخریت تحقیقات جدید حاکی از آن است که بعضی از داروها منجر به جهش کووید-۱۹ می شوند و بنابر اعلام سازمان بهداشت جهانی همه گیری کووید به پایان رسیده است.

کرونا

مطالعات جدید در خصوص کووید-۱۹

ابتلا به ویروس کرونا شانس ابتلا به افسردگی را افزایش می‎دهد

در مقایسه با یک گروه غیر آلوده، افراد مبتلا به" کووید-۱۹ "۶۰ درصد بیشتر در معرض خطر تشخیص سلامت روان یا نیازمند به روان درمان بودند.

اختلالات روانی

افزایش فراوانی اختلالات ناشی از سلامت روان در طی همه گیری ویروس کرونا

براساس آخرین تحقیقات انجام شده و آمار سازمان جهانی بهداشت با شیوع کرونا، آمار اختلالات روانی افزایش یافته است.

افسردگی

مهم ترین عوامل اضطراب و افسردگی در زنان

در بیشتر جوامع افسردگی و اضطراب در زنان بیشتر از مردان گزارش می‌شود و یکی از دلایل عمده آن، کمال‌گرایی و نیز انتظارات بیش از حد زنان از خودشان است.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب