توسط پژوهشگران ایرانی

تولید کیسه هوا برای جلوگیری از شکستگی استخوان

یک شرکت فناور نوعی کیسه هوا (ایربگ) تولید کرده است که با آنالیز حرکت بدن، در زمان زمین خوردن افراد، مانع از شکستگی استخوان لگن می‌شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری، بررسی‌ نتایج آماری بیانگر این است که به‌طور تقریبی از هر ۱۰ شکستگی استخوان لگن، ۹ مورد آن در اثر زمین خوردن افراد است،  دومین علت مرگ‌ومیر ناشی از آسیب‌های اتفاقی زمین خوردن افراد، در سراسر جهان است، که در این میان شکستگی لگن، مرگ حتمی یا حداقل ناتوانی دائمی فرد را منجر می‌شود.

 بیش از ۸۶درصد از شکستگی‌های هیپ در افراد بالای ۶۵ سال، معمولا در اثر ترومای بسیار جزئی و اکثرا به دنبال زمین خوردن معمولی اتفاق می‌افتد که با شکستگی هیپ (استخوان لگن) در مردان و زنان، و بالا رفتن سن، افزایش پیدا می کند  .

نکته قابل توجه آن‌که تنها  ۲۵ درصد از بیماران مسن، پس از شکستگی هیپ به سطح فعالیت قبلی می‌رسند، ۵۰درصد جهت راه افتادن احتیاج به عصا خواهند داشت، ۴۰درصد به مراقبت دائمی پرستاری در خانه یا بیمارستان نیاز پیدا می‌کنند و ۲۴درصد در طول یک‌سال، فوت می‌کنند.

مدیرعامل شرکت فناوران طب و صنعت آراد در این زمینه گفت: درصورتی‌که مداخلات بهداشتی به‌موقع و کافی باشد، لزوما سالمندی همراه با هزینه‌های پزشکی نخواهد بود، مراقبت و پیشگیری از خطر شکستگی لگن سالمندان در کنار آموزش شیوه زندگی سالم می‌تواند با کاهش بار بیماری و افزایش امید به زندگی توام با سلامت، به سالمندی سالم و فعال منجر شود.

علیرضا حاجی‌ایوبی خاطرنشان کرد: فرانسه در سال ۲۰۱۸ از فناوری کمربند هوشمند رونمایی کرد، این کمربند، حرکت بدن افراد را آنالیز می‌کرد و بدین‌ترتیب زمانی که فرد در آستانه زمین خوردن قرار می‌گرفت، از این اقدام جلوگیری می‌کرد و در نتیجه، مصونیت خوبی در زمینه شکستگی استخوان لگن صورت می‌گرفت.

وی تصریح کرد: کار روی بومی‌سازی این محصول از سال ۹۷ آغاز شد و  طی آن به‌جای بهره‌مندی از فناوری مهندسی معکوس، از شیوه بازطراحی استفاده شد و تنها ایده آن از محصول فرانسوی گرفته شد، میزان موفقیت در بازطراحی دستگاه ایرانی، به اندازه‌ای است که دقت دستگاه، در تست‌های مراکز مختلف، ۹۵درصد برآورد شد حال آن‌که دقت تست محصول فرانسوی، تنها ۸۰درصد عنوان شد.

این فناور افزود: از دلایل عمده طراحی و ساخت این محصول، جلوگیری از خانه‌نشین شدن سالمندان از ترس زمین خوردن و همچنین پیشگیری از شکستگی استخوان لگن و عوارض بعد از آن است. درصورت استفاده، این محصول می‌تواند از مشکلات بعد از شکستگی نظیر مشکلات جسمی، روحی، روانی، هزینه‌های سرسام‌آور درمانی و نگهداری و مراقبت از بیماران، پس از ایجاد ضایعه جلوگیری به عمل آورد.

وی یادآور شد: این فناوری هیچ نمونه مشابه داخلی ندارد و سبب شده تا کشور ما، پس از فرانسه، دومین کشور دارای این فناوری در جهان باشد.

مدیرعامل شرکت فناوران طب و صنعت آراد به کمک‌های معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری در حوزه‌های مالی، مشاوره و تسهیل دریافت مجوز در پایان گفت: شرایط امروز شرکت به نحوی شده که اگر کمک‌های مالی بیشتری انجام نگیرد، نمی‌توانیم روند تولید حرفه‌ای محصول را به پایان برسانیم و چرخه توسعه آن را کامل کنیم.

این طرح ایربگ محافظ بدن سالمندان با دریافت تسهیلات مصوب معاونت نوآوری و تجاری‌سازی فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری به مرحله تولید رسید.

زمان انتشار: سه شنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۶:۳۷

شناسه خبر: 101760

مطالب مرتبط :
یاداری

در گفتگو با رئیس گروه تغذیه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک:

تغذیه سالم در دوران سالمندی

بیشتر بیماری های سالمندان از نداشتن رژیم غذایی مناسب است.

آپفن

تشکیل کمیته تحول کارگروه آموزش، پژوهش، فناوری و نوآوری (آپفن) آذربایجان شرقی

با برگزاری اولین جلسه کمیته تحول کارگروه آموزش، پژوهش، فناوری و نوآوری (آپفن) استان آذربایجا نشرقی در دانشگاه تبریز، این کمیته در دانشگاه تبریز تشکیل گردید.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب