اختراع ابزار جدید برای بررسی سلول‌های قلب توسط محققان ایرانی

محققان کشور، با استفاده از تکنولوژی‌های روز، موفق به ساخت ابزاری شدند که سلول‌های قلب را مورد بررسی قرار می‌دهد

محققان دانشگاه کالیفرنیا در برکلی با کمک محققان ایرانی ابزار جدید قدرتمندی را برای نظارت بهتر بر فعالیت الکتریکی سلول های قلب ابداع کرده اند. در این ابزار می توان از سنسورهای پاپ آپ کوچک برای نظارت بر فعالیت الکتریکی قلب استفاده کرد.

گروهی از محققان آمریکایی با کمک سه محقق ایرانی به نام‌های روحلا نصیری، صمد احدیان و علی هادم حسینی ابزاری جدید و قدرتمند برای اندازه‌گیری حرکت و سرعت سیگنال‌های الکتریکی در سلول‌های قلب ساخته‌اند. دستگاهی که توسط این محققان ساخته شد، اولین دستگاهی بود که سیگنال‌ها را در سلول‌های بافت سه‌بعدی اندازه‌گیری کرد که می‌توان از آن برای مطالعه بهتر بسیاری از بیماری‌ها و بیماری‌های قلبی مانند آریتمی و فیبروز میوکارد استفاده کرد.

یی یو، یکی از نویسندگان این مطالعه گفت: درک مکانیسم عملکرد سلولی و بیماری با مطالعه انتقال سیگنال های الکتریکی بین سلول ها انجام می شود. به عنوان مثال، آریتمی های قلبی به دلیل ناهنجاری در این سیگنال ها ایجاد می شود. بنابراین عمل انقباض ناشی از عدم دریافت سیگنال صحیح از یک قسمت قلب به قسمت دیگر است.

این دستگاه به محققان اجازه می دهد تا با حداکثر بزرگنمایی تا سطح سلولی تصویر واضحی از آنچه در قلب اتفاق می افتد به دست آورند. با نظارت بر عملکرد سلول، سلولی که عملکرد نادرست دارد و با سایرین هماهنگ نیست شناسایی می شود و بنابراین می توان مشخص کرد کجا سیگنال ضعیف است. این اطلاعات همچنین توسط پزشکان برای تشخیص بهتر آنها استفاده خواهد شد.

این دستگاه دارای یک آرایه سه بعدی با ترانزیستورهای اثر میدانی است که شبیه یک نقطه تیز است. آنها سیگنال های الکتریکی بسیار ضعیف را بدون آسیب رساندن به غشای سلول با نفوذ به آنها تشخیص می دهند. برای اینکه در داخل سلول باقی بماند و به عنوان یک ماده خارجی شناخته نشود، اثر میدان روی دو لایه فسفولیپیدی پوشانده می شود.

این دستگاه همچنین در یک آزمایشگاه مهندسی بر روی سلول های ماهیچه قلب و بافت قلب آزمایش شد. همچنین می توان از آن برای آزمایش داروهای جدید و اثرات آنها بر سلول ها و بافت های قلب استفاده کرد.

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۰:۴۱

شناسه خبر: 101765

مطالب مرتبط :
پاک کننده پاکوپیس

از تلاش‌‌های بی‌وقفه تا اختراع فرمولاسیون پاک کننده چند کاره /اسفنج جادویی پاکوپیس جایگزینی مناسب برای سفید کننده‌ها و جرم‌گیرهای خطرناک

مخترع و تولید کننده اسفنج پاک کننده پاکوپیس گفت: این اسفنج پاک کننده بسیار دوستدار محیط زیست، طبیعت و بدون حساسیت تنفسی ، جانشینی سالم به‌جای تمام جرمگیرها و سفید کننده‌های خطرناک موجود در بازار است.

استان اصفهان با سخت‌ترین و پیچیده‌ترین خشکسالی درگیر است/پیش‌بینی بارش‌ کمتر از نرمال در طی بهار ۱۴۰۱

مدیرکل هواشناسی استان اصفهان؛

استان اصفهان با سخت‌ترین و پیچیده‌ترین خشکسالی درگیر است/پیش‌بینی بارش‌ کمتر از نرمال در طی بهار ۱۴۰۱

مدیرکل هواشناسی استان اصفهان امروز در نشست خبری با بیان این که در سال آبی جاری ۵ درصد افزایش بارش داریم اما در مقایسه با بلند مدت حدود ۱۵ درصد کاهش داریم، گفت: استان اصفهان به علت استمرار خشکسالی‌ها اکنون با سخت‌ترین و پیچیده‌ترین خشکسالی درگیر است و پیش‌بینی شرایط بارش‌های کمتر از نرمال در سطح استان طی بهار ۱۴۰۱ داریم.

سلامت

روش درمانی فناورانه برای مقابله با حملات قلبی ژنتیک

یک روش درمان تجربی جدید نویدبخش کاهش سطوح لیپوپروتئین است که منجر به ابتلاء به نوعی بیماری قلبی زودرس می‌شود که در حال حاضر روش درمانی قطعی برای آن وجود ندارد.

اختراع

گفتگوی با یک کار آفرینی دهه هفتادی

مصاحبه با یک مدیرعامل دهه هفتادی ؛ از هفت خان رستم ثبت اختراع تا چالش فروش محصول نهایی

کسب رتبه اول «سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی» بر موفقیت‌های پژوهش‌سرای شهید شهریاری اصفهان افزوده شد

در دومین دوره جشنواره علمی پژوهشی پژوهش‌سراهای دانش‌آموزی کشور:

درخشش پژوهش‌سرای شهید شهریاری اصفهان با کسب جایگاههای نخست «سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی»

مدیر پژوهش‌سرای دانش آموزی شهید شهریاری ناحیه پنج آموزش و پرورش اصفهان، از کسب رتبه اول سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی توسط پژوهش‌سرای شهیدشهریاری اصفهان در دومین دوره جشنواره علمی پژوهشی پژوهش‌سراهای دانش‌آموزی کشور خبر داد.

دستگاه تصویربرداری از کل بدن در کشور ساخته شد.

دستگاه تصویربرداری از کل بدن در کشور ساخته شد

محققان در یک شرکت دانش بنیان موفق به تولید دستگاه تصویربرداری از کل بدن شدند که تا پایان سال مجوز تولید انبوه آن اخذ می شود

sgfsdfsd

آیا تاکنون به این مساله فکر کرده بودید که سن بافت‌های بدن چقدر است؟

بافت‌های بدن ترکیبی از سلول‌های پیر و جوان هستند

دانشمندان ساختارهای سلولی دارای عمر طولانی را کشف کرده‌اند که منجر به اکتشاف‌های جدیدی در ارتباط با بیماری‌های مرتبط با سن می‌شود.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب