با تکیه بر ظرفیت گیاهان دارویی؛

مخترع همدانی خمیردندان ۱۰۰ درصد گیاهی ساخت/ شرکت های دانش بنیان حامی ندارند

یک فعال حوزه دانش بنیان و تولید کننده خمیر دندان ۱۰۰ درصد گیاهی «آلبودنت» با بیان اینکه تنها کسی که ارزش کار شرکت های دانش بنیان را می داند، رهبر معظم انقلاب است، گفت: اشتغال آفرینی از مسیر شرکت های دانش بنیان می گذرد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری همدان، امروزه شرکت‌های دانش‌بنیان با اتکا بر علم و تجاری‌سازی نتایج تحقیق و توسعه در سراسر جهان حرف اول را می‌زنند.

نام‌گذاری سال ۱۴۰۱ توسط رهبر معظم انقلاب به نام «تولید، دانش‌بنیان و اشتغال آفرین» نشان از دغدغه ایشان برای پیشرفت کشور دارد که جز با اتکا به دانش جوانان برای تولید امکان‌پذیر نیست.

با توجه به اهمیت شرکت‌های دانش‌بنیان تصمیم گرفتیم گفت‌وگویی با مدیر یکی از این شرکت‌ها که اختراعی جالب را به ثبت رسانده داشته باشیم که در ادامه می‌خوانید.

مدیر شرکت ارمغان بهداشت امین فراز در گفت‌وگو با خبرنگار علم و فناوری  بابیان اینکه از سال ۱۳۹۴ اقدام به تأسیس شرکت دانش‌بنیان کرد، گفت: در ابتدای کار، تحقیقات بر روی تولید خمیردندان تخصصی ۱۰۰ درصد گیاهی را آغاز کردم و با تلاش بی‌وقفه توانستم در سال ۱۳۹۹ به تولید خمیردندان آل بودنت دست‌یابم.

صادق زنگنه با اشاره به اینکه تولید این خمیردندان را با آزمایش بر روی دندان‌های خودم به نتیجه رساندم، افزود: در ابتدای این مسیر سختی‌های زیادی بود چراکه علاوه بر سرمایه مادی، از جان و سلامت خود در این راه هزینه کردم و حتی چهار دندان خودم از بین رفت اما به هدفم رسیدم.

این تولیدکننده که در رشته هوش مصنوعی تحصیل‌کرده است در پاسخ به این‌که چرا تولید این نوع خمیردندان را آغاز کرد، گفت: روزی در مطب دندان‌پزشکی یک پزشک، بیماری که برای ترمیم دندان مراجعه کرده بود را به علت نداشتن هزینه درمان تحقیر کرد پس‌ازآن تصمیم گرفتم محصولی تولید کنم که علاوه بر پیشگیری از خرابی دندان خاصیت درمانی نیز داشته باشد.

زنگنه بابیان اینکه افراد زیادی ازجمله بیماران شیمی‌درمانی، جانبازان و افرادی که از بیماری لثه رنج می‌برند از این محصول استفاده می‌کنند، اظهار کرد: با بسیاری از افراد در تماس هستیم که از محصول رضایت ۱۰۰ درصدی دارند و حتی افرادی هستند که بیماری لثه را با استفاده از این خمیردندان درمان کرده‌اند.

وی با اشاره به اینکه خاصیت دیگر استفاده از این محصول، رفع همیشگی آفت دهان است، گفت: با حذف ۱۸ ماده شیمیایی که در خمیردندان‌های دیگر وجود دارد توانستیم ویژگی‌های درمانی را به این محصول اضافه کنیم.

این فعال حوزه دانش‌بنیان ادامه داد: تمام گیاهانی که در محصول استفاده می‌شود در استآن‌همدان و کشور خودمان وجود دارد و حتی تعدادی از گیاهان موردنیاز را کشت می‌دهیم.

وی خمیردندان ۱۰۰ در صد گیاهی آلبودنت را یک خمیردندان خوراکی عنوان کرد و گفت: اگر خمیردندان‌های صنعتی بلعیده شود باعث مشکلات فراوانی در بدن فرد می‌شود اما این خمیردندان در صورت بلعیده شدن مشکلی ایجاد نمی‌کند.

زنگنه بابیان اینکه در حال حاضر سه نوع خمیردندان ازجمله خمیردندان نارگیلی و آلو ورا با طعم‌های نعنا و دارچین به مرحله تولید رسیده است، افزود: مجوز دو نوع خمیردندان دیگر را گرفته‌ایم اما به دلیل نداشتن بودجه هنوز موفق به تولید نشده‌ایم.

وی بابیان اینکه این نوع خمیردندان نمونه داخلی ندارد، تصریح کرد: حتی نمونه خارجی این خمیردندان نیز فقط در آمریکا است که قبل از تحریم‌ها باقیمت بسیار بالا وارد کشور می‌شد و امروزه دیگر وارد نمی‌شود.

این تولیدکننده خمیردندان با اشاره به اینکه شرکت‌های رقیب تلاش کردند نحوه ساخت این محصول را با هر روشی به دست آورند، گفت: از چند کشور خارجی پیشنهادهایی داشتیم تا با حمایت و به اسم همان کشورها محصول را تولید کنیم اما باوجود همه سختی‌های تولید داخلی، در کشور ماندیم و به نام ایران تلاش خود را چند برابر کردیم.

زنگنه با تأکید بر اینکه این محصول غیرقابل مهندسی معکوس است، عنوان کرد: اگر با مهندسی معکوس اقدام به ساخت محصول شود، همه دندان‌های فرد مصرف‌کننده دچار پوسیدگی می‌شود.

وی بابیان اینکه این محصول ۱۰۰ در صد داخلی است و حتی دستگاه‌های تولید آن نیز ایرانی هستند، گفت: ۷۰ درصد تولید این محصول دست‌ساز است و ۳۰ درصد آن به کمک دستگاه‌ها انجام می‌شود و تولید پروسه‌ای ۴۰ روزه دارد.

این فعال حوزه دانش‌بنیان هزینه کلی تولید خمیردندان را از ابتدای سال ۱۳۹۴ تاکنون ۱۰ میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: تمام هزینه تولید با تلاش‌های شخصی و حمایت‌های مردم بوده و هیچ ارگان دولتی کمک‌حال ما نبوده است.

زنگنه بابیان اینکه شرکت با یک نفر آغاز به کارکرده و امروزه توانسته برای ۱۱ نفر ایجاد اشتغال کند، گفت: اگر مسئولین حمایت کنند می‌توانیم اشتغال‌زایی خوبی ایجاد کنیم به‌طوری‌که اشتغال مجموعه را به ۵۰ نفر افزایش می‌دهیم.

وی با اشاره به اینکه با کمبود مکان برای تولید بیشتر مواجه هستیم، افزود: مرکز تحقیقات کشاورزی موظف است از ما حمایت کند، اما نه‌تنها حمایت نمی‌کند بلکه در بسیاری از موارد کار را برای ما سخت‌تر می‌کند.

این فعال حوزه دانش‌بنیان با تأکید بر اینکه تنها کسی که در کشور ارزش شرکت‌های دانش‌بنیان را می‌داند، رهبر معظم انقلاب است گفت: اگر حمایت‌های رهبر انقلاب نبود امروز هیچ‌یک از شرکت‌های دانش‌بنیان وجود نداشتند.

زنگنه ادامه داد: برخی از مسئولین به فکر تولید داخل نیستند و مسئولین همدان نیز قدر تولیدکننده را نمی‌دانند درحالی‌که در سایر استان‌ها همچون تبریز یا اصفهان با تولیدکننده صمیمی برخورد می‌شود اما در استآن‌همدان ارزشی برای ایجاد اشتغال قائل نیستند.

وی با اشاره به اینکه در افغانستان برای تولیدکنندگان وام ۱۰ ساله با سود پایین در نظر گرفته می‌شود، افزود: در کشور ما وام تولید را با هزار سختی آن‌هم با سود بالا می‌دهند که نشان از بی‌توجهی مسئولان به شرکت‌های دانش‌بنیان و تولید داخلی دارد.

این فعال حوزه دانش‌بنیان بابیان اینکه سال گذشته در برنامه «میدون» شبکه سه موفق به کسب رتبه اول شده است، تصریح کرد: از سوی برنامه قول وام ۵۰۰ میلیون تومانی دادند که با تلاش فراوان توانستیم تنها ۲۰۰ میلیون تومان وام از صندوق کارآفرینی امید دریافت کنیم.

زنگنه با اشاره به اینکه اگر مسئولان تسهیلات ارزان‌قیمت در اختیار بگذارند می‌توانیم به صادرات محصول فکر کنیم، اظهار کرد: با صادرات این محصول علاوه بر ایجاد اشتغال بیشتر، می‌توانیم ارزآوری قابل‌توجهی برای کشور داشته باشیم.

 

خبرنگار/ پروین قادری

زمان انتشار: شنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۳:۵۰

شناسه خبر: 101944

مطالب مرتبط :
گیاهان دارویی

روایتی از عشق و علاقه فناور حوزه گیاهان دارویی/اشتغالزایی بیش از ۵۰ نفر در شرکت دانش بنیان

دکتر حجت اقبال فناور اردبیلی که در زمینه تولید گیاهان دارویی فعالیت می کند و در شرکت دانش بنیان پژوهشگران داروی سبز برای ۵۰ نفر اشتغالزایی کرده است.

خمیر دندان گیاهی

توسط مخترع همدانی صورت گرفت؛

تولید خمیردندان ۱۰۰ درصد گیاهی پس از ۷ سال تحقیق علمی

مخترع خمیردندان ۱۰۰ درصد گیاهی آلبودنت با بیان اینکه پشتوانه تولید این محصول هفت سال تحقیق و پژوهش روی محصولات دهان و دندان بوده است، گفت: محصول تولیدی اماده صادرات به کشورهای مختلف است.

خمیردندان البودنت

گزارش تصویری؛

گذری بر آزمایشگاه مخترع خمیردندان ۱۰۰درصد گیاهی در همدان

تولیدکننده و مخترع همدانی با تلاش‌های شبانه‌روزی جاده سنگلاخ تولید را در نوردیده و خمیردندانی کاملاً طبیعی بدون ذره‌ای ماده شیمیایی که مشابه داخلی و خارجی ندارد تولید کرده است.

نبود اجرا در قوانین حمایتی از کارآفرینان مهم‌ترین مشکل شرکت‌های دانش بنیان/ درصورت حمایت تا ۱۵۰ نفر اشتغالزایی خواهیم داشت

در گفتگوی علم و فناوری با مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان موفق:

نبود اجرا در قوانین حمایتی از کارآفرینان مهم‌ترین مشکل شرکت‌های دانش بنیان/ درصورت حمایت تا ۱۵۰ نفر اشتغالزایی خواهیم داشت

این بار به سراغ یکی از جوانانی رفتیم که عبارت «ما می توانیم» را صرف کرده و در عمل اثبات کردند.

شرکت‌های دانش بنیان به کمک شرکت گاز فارس شتافتند

شرکت‌های دانش بنیان به کمک صنعت گاز فارس شتافتند

برای اولین بار در کشور تفاهم نامه ایجاد و راه اندازی مرکزمشترک نوآوری "صنعت گاز" شرکت گاز استان فارس و پردیس شرکت های دانش بنیان فارس به امضا رسید.

پیرعلی

رئیس پارک علم و فناوری استان چهارمحال و بختیاری:

استفاده از ظرفیت شرکت های دانش بنیان در دستور کار قرار گیرد/آموزش حلقه مفقوده کارآفرینی

اسماعیل پیر علی رئیس پارک علم و فناوری استان چهارمحال و بختیاری گفت: باید بتوانیم افراد را آموزش دهیم و آن ها را توانمند کنیم تا بتوانند کارآفرین و به دنبال آن اشتغال زایی را ایجاد کنند.

باید مخترعین به عرصه صنعت و تولید در کشور وصل شوند

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سپاه فردوس

باید مخترعین به عرصه صنعت و تولید در کشور وصل شوند

فاطمی نسب فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سپاه فردوس با بیان اینکه از مخترعین و نخبگان علمی حمایت می کنیم، گفت: باید مخترعین و نخبگان علمی را به عرصه صنعت و تولید متصل کرد.

فنی

معرفی برترین‌های طراحی صنعتی محصولات دانش بنیان

در معاونت علمی و فناوری برترین‌های نخستین دوره جایزه طراحی صنعتی محصولات دانش بنیان ایرانی معرفی و تقدیر شد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب