تولید بیوگاز

تولید بیوگاز به روش بی هوازی با ضایعات آلی

رو به اتمام بودن سوختهای فسیلی، مشکل زیست محیطی ناشی از مصارف انرژی فسیلی از یک طرف و تجدیدپذیر بودن منابع انرژیهای نو نظیر خورشید، باد، زیست توده و ... از طرف دیگر باعث توجه جدی جهانیان به توسعه و گسترش استفاده از انرژیهای تجدیدپذیر و افزایش سهم این منابع در سبد انرژی جهانی شده است. انواع زیست توده ­ها برای تولید بیوگاز قابل استفاده اند به شرطی که حاوی کربوهیدرات، پروتئین، چربی و سلولز به عنوان مولفه ­های اصلی تشکیل دهنده باشند. فرآیند هضم بی هوازی، تجزیه­ ی میکروبی مواد آلی در غیاب اکسیژن است که در چهار مرحله­ ی هیدرولیز، تولید اسید آلی، تولید استات و تولید متان صورت می­گیرد. همان طور که اخیرا انرژی بیومس یکی از رایج­ ترین انرژیهای تجدید پذیر است و بعد از خورشید بیشترین پتانسیل را دارد و از گذشته تا به امروز از بیومس یا همان زیست توده (پس مانده­ های آلی زباله، فضولات انسانی و حیوانی و لجن فاضلاب) استفاده می شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری؛ آقای مهندس محمد حسین رضایی قوام آباد به همراه پژوهشگران خانم ملیسا ابراهیمی و آقای شایان حسن پور، مبدعین این طرح توانستند دستگاهی طراحی و ابداع کنند که با استفاده از ابزار ساده و ارزان از ضایعات گیاهی و پسماند چربی مصارف خانگی، بیوگاز تولید کند که به دلیل حجم مناسب کپسول طراحی شده، در منزل و کارگاهها و مناطق کوهستانی که گاز موجود نیست می­توان برای مصارف حرارتی و پخت و پز، از آن به عنوان یک سوخت رایگان بهره گرفت.

آنها در مصاحبه­ ی با این خبرگزاری اظهار داشتند که در این پروژه از پسماند ظرفشویی به عنوان مایع و از تراشه­ های چوب و باقیمانده سبزیجات آشپزی به عنوان بخش جامد استفاده کردند. در این فرآیند بعد از 38 روز واکنشهای شیمیایی و بیولوژیکی در بیوگاز رخ داد. تست دستگاه به کمک یک اجاق گاز انجام شد و حجم تولید گاز مورد ارزیابی قرار گرفت. یکی دیگر از کاربردهای این پروژه استفاده از کربن دی اکسید خروجی از آن برای تولید یخ خشک برای بارورسازی ابرها می باشد.

 

انتهای پیام/

زمان انتشار: دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۲:۳۰

شناسه خبر: 101957

مطالب مرتبط :
ستاری، خراسان شمالی

استان خراسان شمالی به واسطه نیروی انسانی خلاق و خوش فکر و با ایجاد زیرساخت‌هایی، توسعه پیدا می کند

ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور گفت: استان خراسان شمالی از لحاظ منابع طبیعی، استان شناخته شده ای نیست ولی نیروی انسانی فوق العاده ای دارد که می‌توانیم بخش کشاورزی، معادن و دامداری استان را به واسطه همین نیروی اسانی خلاق و خوش فکر متحول کرده و زیرساخت‌هایی را جهت توسعه استان ایجاد کنیم.

موتور احتراق داخلی

موتور احتراق داخلی

موتور احتراق داخلی مجهز به مکانیزم پیستون در پیستون

نشست چهار جانبه در خراسان شمالی

نشست چهارجانبه شرکت پیشگامان و معاونت علمی، پژوهشی و فناوری بسیج با پارک علم و فناوری و صندوق پژوهش خراسان شمالی

برگزاری نشست تقویت و توسعه همکاری های بسیج علمی و فناوری و پارک علم و فناوری در جهت هم سرمایه گذاری شرکت پیشگامان و صندوق پژوهش استان بر روی طرح ها و پروژه های فناوران استان

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب