مشاور سازمان توسعه تجارت خبر داد:

راه‌اندازی سامانه جامع کریپتو

مشاور سازمان توسعه تجارت در رویداد استيج اينوتكس ٢٠٢٢ از راه‌اندازی سامانه جامع کریپتو تا پایان خرداد امسال خبر داد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری؛ در سومین روز رویداد استيج اينوتكس ٢٠٢٢ که با حضور زينب كيشانی، مدير تحقيق و توسعه اكس كوينو، اميد حسين راد، مديرعامل نوبيتكس، محمد جواد احمدی، مديرعامل ققنوس و امير حسين مردانی، مديرعامل بيت پين با محوریت تنظيم‌گری و بلاکچین برگزار شد، در ابتدای اين نشست محمد جواد صمدی، مديرعامل ققنوس گفت: در این سال‌ها موانع زیادی از سوی حاکمیت و نهادهای دولتی پیش‌روی رمز ارزها بود. به عنوان مثال در سال ۱۳۹۷ شورای عالی پول‌شویی هر نوع فعالیت رمز ارزها را ممنوع اعلام کرد. ظاهرا این اتفاق برای جلوگیری از یک سری خطرها بود. از طرف دیگر بانک مرکزی ایران هم در پیش‌نویسی هر گونه معامله رمز ارز را ممنوع کرد. 

صمدی توضیح داد: در سال ۹۸ اما هر نوع معامله رمز ارزها و هر نوع ماینینگ به رسمیت شناخته شد و اعلام شد که برای دور زدن تحریم‌ها می‌توان از رمز ارزها برای واردات انواع کالا استفاده کرد؛ در سال ۹۹ نیز طرح ساماندهی استخراج رمز ارزها مورد حمایت قرار گرفت.

وی ادامه داد: هر چند مقام معظم رهبری حکم حرام را برای مبادلات رمز ارز اعلام کرد اما  اکنون دیگر این معاملات حرام نیست، بنابراین هر نوع معامله رمز ارز  بعد از ۱۵ سال نقطه قوتی برای اقتصاد کشور است. 

بانک مرکزی اخیرا از رمز ریال به شکل دیجیتال خبر داده که از آن استفاده کنیم. مقررات انتشار رمز ارز از سوی بانک مرکزی باید تدوین شود.

صمدی گفت: این سال‌ها خبرهای خوب و بد و کمبود انرژی بود و به این دلیل محدودیت برای ماینینگ ایجاد کردند، سند تحول رمز ارز در دولت مردمی در اسفند ۱۴۰۰  مطرح شده. 

اقتصاد قرار است به حکمرانی هوشمند تبدیل شود؛

از سوی دیگر، امیرحسین راد، مدیرعامل بیت پین با اشاره به وضعیت بازار ارزهای دیجیتال بیان کرد: برای بیت کوین روند صعودی پیش‌بینی می‌شود، اگر چه امروز این رمز ارز ۲۰ تا ۳۰ درصد ریزش داشته اما در دو سال گذشته سود خوبی خواهد داشت؛ آنچه می‌تواند منجر به افزايش سرمايه‌گذاری شود تنظيم‌گری رگولاتورو البته تدوين سند است، هرچند تنظیم سند در حوزه رمز ارز و ماینینگ‌ها مانند تنظيم بازار شير، ماست و ... نيست، بنابراین با صبوری و استفاده از فعالان بخش‌ خصوصی باید سند جامعی نوشت.

راه اندازی سامانه جامع کریپتو؛

در این میان احمد صالحی، مشاور سازمان توسعه تجارت از راه‌اندازی سامانه جامع کریپتو تا پایان خرداد خبر داد و گفت: بعد از اینکه فرایند قانون‌گذاری سامانه جامع طی شد بزودی قرار است فرایند اجرا شروع شود. 

وی افزود: در ماه‌های آینده سامانه نیما کریپتو راه‌اندازی می‌شود البته این نامی است که فعالان این حوزه بر روی آن نام‌گذاری کردند، ان‌شاءالله با پیشرفت فیزیکی که داشته به نظر می‌رسد تا پایان خرداد سامانه کریپتو تاسیس ‌شود. 

صالحی بیان کرد: برای این سند در دوره محسن رضایی، مشاور اقتصادی سابق اقتصادی فرایند پر چالشی طی شد و بخش خارجی به بانک مرکزی و صمت محول شده است.

وی افزود: رمز ارز باید با این سند قانونی شود، چنانچه سند رمز ارز تدوین شود ماینینگ برگشت ارز را به همراه دارد و برای چرخه تجاری کشور استفاده می‌شود. نباید بگذاریم ممنوعیت یا محدودیت برای استفاده از رمز ارزها ایجاد شود.

در عین حال، امیرحسین مردانی، مدیرعامل بیت‌پین تصریح کرد: از سال ۲۰۱۹ روند صعودی را در کریپتوکارنسی می‌بینید. 

در مارکتی مثل اتریوم و بیت کوین میزان ابهام هم کم است و در بلند مدت روند صعودی دارند؛

همچنین مجتبی توانگر، رئیس کمیته دیجیتال درباره بازار رمز ارز بیان کرد: برخی همکاران می‌گویند رمز ارز بخریم یا خیر؟ بنده فقط یک توصیه کلی می‌کنیم که چنانچه قصد سرمایه‌گذاری در بازار رمز ارزها را دارید به طور کلی از میزان سرمایه‌های‌تان پنج درصد بیشتر سرمایه‌گذاری نکنید. 

وی افزود: ابتدا در کمیسیون اقتصادی مجلس نشیتی درباره ساماندهی استخراج رمز ارزها داشتیم اما وقتی با دوستان صحبت کردیم به این نتیجه رسیدیم که باید به عرصه‌های مهمتر کاربرد رمز ارز توجه کنیم. 

به عنوان مثال برای قانون‌مند کردن ارزهای دیجیتال باید یک اجماعی شکل دهیم و برخی نهادهای خاص ایرادهایی را در زمینه رمز ارزها مطرح کردند که باید صحبت‌های این افراد را نیز شنید.

انتهای خبر

زمان انتشار: جمعه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۲۲:۵۲:۰۶

شناسه خبر: 102014

مطالب مرتبط :
کسب مقام‌های متعدد و جایگاه برتر مسابقات ربوتکس ترکیه شهر آنتالیا توسط شرکت کنندگان ایرانی

کسب مقام‌های متعدد و جایگاه برتر مسابقات ربوتکس ترکیه شهر آنتالیا توسط شرکت کنندگان ایرانی

مدیر عامل شرکت ایریک رباتیک صدرا تنها نماینده رسمی ربوتکس ایران، گفت: شرکت کنندگان ایرانی مسابقات دانش‌آموزی-دانشجویی ربوتکس ترکیه شهر آنتالیا موفق به کسب مقام‌های متعدد و جایگاه برتر این مسابقات شدند.

مواد آلی

نجفی عنوان کرد:

کسب رتبه Q۱ توسط مجله بین المللی بازیافت مواد آلی در کشاورزی دانشگاه آزاد اصفهان

رییس دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان از کسب جایگاه علمی Q۱ مجله بین‌المللی بازیافت مواد آلی در کشاورزی این واحد دانشگاهی در میان مجلات برتر Scuposخبر داد.

معرفی ۶ دانشمند جوان از ایران و مالزی به عنوان منتخب نهایی دومین دوره رقابت علمی کنز

معرفی ۶ دانشمند جوان از ایران و مالزی به عنوان منتخب نهایی دومین دوره رقابت علمی کنز

دومین دوره رقابت علمی کنز بعد از قریب به یکسال از آغاز فراخوان در روز جمعه ۲۳ اردیبهشت، با معرفی منتخبین به پایان رسید.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب